Küçük balkonda etkileyici dönüşüm

Küçük balkonda nasıl değişiklik yapılabilir? 6 metrekare ve dikdörtgen bir plana sahip olan balkonda, çocukların güvenliği için yapılan siyah filenin renginden ilham alınarak yapılan yenileme çalışması, keyifli ve hesaplı da oldu.

ÖNCE

NASILDI, BİZ NE YAPTIK?

Geri Dönüşüm ve Dekorasyon Koçu Tacihan Özkan Yongacı (dekotrend) ve Özen Helvacıoğlu (ozenhandicraft) ile bu ay, benim evimin küçük balkonunda keyifli bir dönüşüm projesine imza attık. Kiralık bir ev olduğu için, küçük ve keyifsiz görünen balkonunda hesaplı ve çok fazla kırma dökme işlemi gerektirmeyen bir çözüm arıyordum.

ÖNCE

Cadence’ın dekoratif stencil’lerinin, zemini yenileme konusunda oldukça başarılı sonuçlar verdiğini görünce, onda karar kaldım. Yıllar önce Ikea’dan satın aldığım ama zaman içerisinde cilası atan katlanır masa ve sandalyeler de, Cadence’ın dekoratif boyalarıyla yenilenince ortaya bambaşka bir balkon çıktı. Sanırım bunda seçtiğimiz renk tonları da çok etkili oldu.

Yazın enerjisine yakışır bir renk olduğu için sarının en tatlı tonunu siyah ile buluşturduk. Araya ise bolca yeşil ve lila-mor tonları ilave ettik. Balkon zeminindeki stencil uygulamasını, bu konuda çok başırılı işlere imza atan Tacihan Yongacı yaptı. Masa ve sandalyeler ile ahşap kasaların uygulaması ise Özen Helvacıoğlu’na ait.

SONRA

ÇOCUK GÜVENLİĞİ

Evde iki küçük çocuk olduğu için, balkonu gönül rahatlığıyla kullanmak adına siyah file ile kapattık. Balkondaki dönüşüm hikayesinin renklerine de bu file ilham kaynağı oldu.

NASIL YAPTIK?

Masa ve sandalyeleri, Cadence’ın Very Chalky boyalarından tatlı sarı rengine, üç saat arayla üç kat boyadık. Her seferinde iyice kurumasını bekledikten sonra bir sonraki katı uyguladık. Uygulamadan önce ise, nemli bir bezle sildik. Boyama işleminden sonra, 24 saat tam anlamıyla kurumasını bekledik ve Cadence Ultimate Glaze Taş Sır Vernik sürdük. Bu sayede daha uzun ömürlü olmasını sağladık.

Stencil uygulamasına geçmeden önce, zemini iyice sildik ve kuruladık. Kullanacağımız stencil’ın arkasına, sabitlemek için (kaymasını önlemek için) sprey yapıştırıcı sıktık. Ardından, Cadence Hybrid Multisurfaces boyasının siyah rengi ile deseni yaptık. 24 saat kurumasını bekledikten sonra, kadife rulo fırça yardımıyla Cadence Taş Vernik sürdük.

Boyama işlemlerini sünger ya da kadife ruloyla yapabilirsiniz. Ancak vernik işlemi için mutlaka kadife rulo kullanmalısınız. Rulo fırçanın giremediği aralara ve ince yerlerde ise ipek uçlu fırça kullanabilirsiniz. Bu arada, stencil desenini uygularken ruloya az boya almak çok önemli. Fazla boya alırsanız desen düzgün çıkmayabilir.

HAZIRLAYAN: SEVDA BARANDIR SUNGURTEKİN
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU