Kombiyi verimli kullanın, faturayı düşürün

0

Kış aylarında ısınırken kabarık faturalardan korunmak ve tasarruf etmek için, kombinizi doğru ve verimli kullandığınızdan emin olun.

Kombiler yıllık faturaların aşağı yukarı % 50-60’ını oluşturur. Bu sebeple kombileri doğru ve verimli kullanmak büyük önem taşıyor. Verimli ısınabilmenin ilk kuralı ise öncelikle evde akıllı bir yalıtım planının olması. Hem cam, hem de duvarlarınızın ısı geçirgenliğine dikkat etmeniz gerekiyor. Basit bir kural gibi görünse de radyatörlerin önüne ve üzerine eşya koymak da ısının dağılımını etkiliyor. Aynı şekilde radyatörlerin önünün perde ya da tüllerle de kapatılmaması gerekiyor. Eğer radyatörleriniz camın hemen altında duruyorsa, yarım ya da stor tarzı perdeleri tercih edebilirsiniz. Çift yoğuşma özelliği olan kombiler ise tasarruf etmenin ilk adımını oluşturuyor.

Gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi artıran cihazlara da yoğuşmalı kombi denir. Bu kombiler enerjiyi yeniden kazandıkları için de daha az enerji ile daha çok ısı üretebilirler.

YÜZDE 10 TASARRUF SAĞLANABİLİR *

Sıcaklık ayarı da kombilerin akıllıca kullanılmasında önemli bir nokta. Oturma odaları için 22 derece, yatak odaları için ise 20 derece sıcaklık ayarlanabilir. Bu sıcaklıklar 1 derece düşürüldüğünde toplam yakıt tüketiminde yüzde 10 tasarruf sağlanabilir. 1 derecelik azalmayı sağlamak için akıllı oda termostatlarıyla hassas ayarlamalar yapabilirsiniz.

EVDE TASARRUF ÖNERİLERİ

ISINIRKEN TASARRUF EDİN

Fotoğraf: Condens 2300i W kombi, Bosch.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.