Evlerde yeni akım: Y2K
Son güncelleme:

Farklı stilleri aynı potada eritmeyi seven tasarımcılar bu kez şeker tadında pasteller, neon tonlar, biraz da çocuksu motifleri nostaljik vintage formlarla buluşturarak evlere özgün ve sıra dışı bir hava kazandırıyor.

Hazırlayan Pelin Özkul

Evlerde yeni akım: Y2K

2000’li yılların başında dekorasyona hakim olan parlak renkler ama en çok da sıcak pembelerle başlayan ve bununla da yetinmeyip işe limon yeşili, mor gibi sıra dışı tonları, parlak yüzeyli malzemeleri ve dokuları da ekleyen Y2K aslında retro-fütüristik bir trend. Geçmişle ilişkisini farklı bir dönem üzerinden kurgulayan Z kuşağının popüler akımı 1990’ların sonlarından 2000’lere kadar olan 10 yıllık dönemi karakterize ediyor.

Evlerde yeni akım: Y2K
Fotoğraf: Evim Dergisi Mayıs 2024 sayısı – sorbetderams.com

İşte, şimdilerde yeniden moda olan bu çılgın akımı dekorasyona adapte etmenin altı ipucu:

  1. Mahremiyet ve biraz da ışıltı mı istiyorsunuz? Oda kapılarına Britney Spears’ın ‘Oops, I Did It Again’ albüm kapağındaki gibi janjanlı, pullu, boncuklu veya neon püsküller asın ya da paravan gibi daha kullanışlı bir parça tercih edin.
  2. Eğilimin rengi kesinlikle pembe! Perde, koltuk şalı, halı ve dekoratif yastıklarda kullanın; dama, zikzak ve dalga gibi geometrikler, kalpler ve çiçeklerle eşleştirerek dinamik bir görünüm yakalayın.
  3. Pembe ile aranız çok da iyi değilse ana mobilyalarda parlak mavi, yeşil ve sarı tercih edebilir; atmosferi gümüş ve altın gibi metalik ışıltılarla aydınlatabilirsiniz.
  4. Duvar kağıdından ev tekstiline Y2K’nın öne çıkan ana deseni papatya. Ortasında gülen yüz olan papatya formunu aksesuarlar, posterler, tablolar ve hatta halılarda bile tercih edebilirsiniz.
  5. Bu stili tarzınızdan ödün vermeden uygulamak için akımın odağı şişme koltuklar yerine iddialı ama konforlu oturma birimleri tercih edin. Peluş, parlak kadife veya rengarenk yastıklarla süslenmiş lime yeşili, elektrik moru veya sıcak pembe tonlarında seçenekler Y2K etkisini pekiştirir.
  6. Y2K akımının ikonik parçası şişme mobilyalar. Çarpıcı renkte armut koltuklara yer açabilir ya da vintage kanepeyi pleksi sehpalar, fütüristik aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz.