Evde yapılan en büyük 5 temizlik hatası

evde temizlik hataları
evde temizlik hataları

Evde yapılan en büyük 5 temizlik hatasını bir araya getirdik. Yanlış temizlenen birçok ev eşyası var. Örneğin kesme tahtaları ve dökme demir tavalar her zaman elle yıkanmalı. İşte sizler için 14 maddede yanlış yapılan temizlikler…

BULAŞIKLAR, BULAŞIK MAKİNESİNE NASIL YERLEŞTİRİLMELİ? *

Mutfak aletleri üreten General Electric Appliances, bulaşık makinesine yerleştirilen bulaşıkların tek bir bölgeye ağırlık verilmeden, eşit bir şekilde dağıtılması gerektiğini ifade etti. Örneğin kaşık ve çatalların konduğu bölüm boş kısım kalmayacak şekilde doldurulmalı.

Ayrıca ellerinizin yerleştirdiğiniz keskin uçlu bıçak çatal gibi aletlerden zarar görmemesi için tüm malzemeleri tutma kısımları yukarıda kalacak şekilde ters yerleştirmelisiniz.

Bulaşık makinesi

KAHVE KABINI ÇALKALAMAK TEMİZLENMESİ İÇİN YETERLİ Mİ? *

Good Housekeeping Institute Ev Aletleri ve Temizlik Laboratuvarı direktörü Carolyn Forte, kahve makinelerinin doğru kullanımı ile ilgili “Kahve makinelerinin her kullanımdan sonra aslında sökülmesi ve sabunla temizlenmesi gerektiğini” ifade ediyor. 

Kahve makinesi nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı ise oldukça basit. Sirke ve su karışımı kullanarak makinenizdeki birikmiş mineral kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

Kahve makinesi

GÜNEŞLİ HAVADA CAM SİLİNİR Mİ? *

Güneşli bir günde pencerelerinize baktığınızda gördüğünüz kirli görüntü temizliğe girişmenize neden olabilir. Ancak aslında pencerelerinizi güneşli bir günde temizlemekten kaçınmalısınız.

Good Housekeeping Institute’a göre, güneşin ısısı camı kısa sürede ısıtır ve bu da deterjanın çok hızlı kurumasına neden olur. Siz durulamaya geçmeden önce çizgiler oluşur.

Peki ne yapmalı? Cam temizliğine başlamadan önce camı parmak uçlarınızla kontrol edebilirsiniz. Cam ilk dokunuşta serinse, daha iyi ve lekesiz bir parlaklık elde edersiniz.

Güneşli havada cam silinir mi

TUVALET FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR? *

Her kullanımdan sonra tuvalet fırçaları dezenfekte edilmeli. Tuvaletin içini temizledikten sonra ıslak ve kirli fırçayı bir kabın içine geri koymak pek hijyenik değil. Çünkü tuvalet fırçasının kabında bulunan nemli ortam, bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır.

Peki klozet fırçasını temizlemek için ne yapmalısınız? Temizlik hizmetleri uzmanı Esther Gantus, bakterilerin büyümesini engellemek için tuvalet fırçasının en az birkaç saat düzenli olarak dezenfektan içine batırılması gerektiğini ifade ediyor.

Tuvalet fırçası temizliği

KESME TAHTASI BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANIR MI? *

Kesme tahtanızın bulaşık makinesinin güçlü suyu ile yıkanmasına izin vermek, içindeki ahşap liflerinin eğilmesine ve bölünmesine neden olabilir. Zamanla bu durum, gıda partiküllerinin ve bakterilerinin sonraki temizliklerde gizlenmesine ve kaçmasına izin veren küçük çatlaklar oluşturur.

kesme tahtası temizliği

Küçük bir evde yapmamanız gereken 7 dekorasyon hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kır evi koltuğu

Kır evi koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?

uzun ömürlü meyve ve sebzeler

Konserve ya da dondurulmuş gıdalar dışında uzun süre dayanan 13 sebze ve meyve