Evde yapılan en büyük 6 temizlik hatası

Son güncelleme:

Evde yapılan en büyük 6 temizlik hatasını bir araya getirdik. Yanlış temizlenen birçok ev eşyası var. Örneğin kesme tahtaları ve dökme demir tavalar her zaman elle yıkanmalı. İşte sizler için 6 maddede yanlış yapılan temizlikler…

BULAŞIKLAR, BULAŞIK MAKİNESİNE NASIL YERLEŞTİRİLMELİ?

Bulaşık makinesi

Mutfak aletleri üreten General Electric Appliances, bulaşık makinesine yerleştirilen bulaşıkların tek bir bölgeye ağırlık verilmeden, eşit bir şekilde dağıtılması gerektiğini ifade etti. Örneğin kaşık ve çatalların konduğu bölüm boş kısım kalmayacak şekilde doldurulmalı.

Ayrıca ellerinizin yerleştirdiğiniz keskin uçlu bıçak çatal gibi aletlerden zarar görmemesi için tüm malzemeleri tutma kısımları yukarıda kalacak şekilde ters yerleştirmelisiniz.

KAHVE KABINI ÇALKALAMAK TEMİZLENMESİ İÇİN YETERLİ Mİ?

Kahve makinesi

Good Housekeeping Institute Ev Aletleri ve Temizlik Laboratuvarı direktörü Carolyn Forte, kahve makinelerinin doğru kullanımı ile ilgili “Kahve makinelerinin her kullanımdan sonra aslında sökülmesi ve sabunla temizlenmesi gerektiğini” ifade ediyor. 

Kahve makinesi nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı ise oldukça basit. Sirke ve su karışımı kullanarak makinenizdeki birikmiş mineral kalıntılarını temizleyebilirsiniz.

GÜNEŞLİ HAVADA CAM SİLİNİR Mİ?

Güneşli havada cam silinir mi

Güneşli bir günde pencerelerinize baktığınızda gördüğünüz kirli görüntü temizliğe girişmenize neden olabilir. Ancak aslında pencerelerinizi güneşli bir günde temizlemekten kaçınmalısınız.

Good Housekeeping Institute’a göre, güneşin ısısı camı kısa sürede ısıtır ve bu da deterjanın çok hızlı kurumasına neden olur. Siz durulamaya geçmeden önce çizgiler oluşur.

Peki ne yapmalı? Cam temizliğine başlamadan önce camı parmak uçlarınızla kontrol edebilirsiniz. Cam ilk dokunuşta serinse, daha iyi ve lekesiz bir parlaklık elde edersiniz.

TUVALET FIRÇASI NASIL TEMİZLENİR?

Tuvalet fırçası temizliği

Her kullanımdan sonra tuvalet fırçaları dezenfekte edilmeli. Tuvaletin içini temizledikten sonra ıslak ve kirli fırçayı bir kabın içine geri koymak pek hijyenik değil. Çünkü tuvalet fırçasının kabında bulunan nemli ortam, bakteriler için mükemmel bir üreme alanıdır.

Peki klozet fırçasını temizlemek için ne yapmalısınız? Temizlik hizmetleri uzmanı Esther Gantus, bakterilerin büyümesini engellemek için tuvalet fırçasının en az birkaç saat düzenli olarak dezenfektan içine batırılması gerektiğini ifade ediyor.

KESME TAHTASI BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

kesme tahtası temizliği

Kesme tahtanızın bulaşık makinesinin güçlü suyu ile yıkanmasına izin vermek, içindeki ahşap liflerinin eğilmesine ve bölünmesine neden olabilir. Zamanla bu durum, gıda partiküllerinin ve bakterilerinin sonraki temizliklerde gizlenmesine ve kaçmasına izin veren küçük çatlaklar oluşturur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kesme tahtası seçerken hijyenik olanı seçin – Plastik mi, tahta mı, mermer mi?

TEFLON TENCERE VE TAVALAR BULAŞIK MAKİNESİNDE YIKANIR MI?

Teflon tencere bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Bulaşık makinesinin yüksek sıcaklık seviyesi tencerenin yapışmaz yüzeyine zarar verir. Bu nedenle her zaman elde yıkanmalıdır.

Detaylar: Teflon tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Hangi ev işi kaç kalori yaktırır? Süpürme, silme, düzenleme

Küçük bir evde yapmamanız gereken 7 dekorasyon hatası