ŞİRİNŞİRİN

Evdeki yalıtım sorunları ve kısa, uzun vadeli çözümler

Yeni taşındığınız evde yalıtım ile ilgili olası problemleri bir an evvel tespit edin. Uzun süredir yaşadığınız izolasyon problemlerini de daha fazla görmezden gelmeyip artık kolları sıvayın!

Soğuk ve yağmurlarla yıkanan dış duvar ve çatılar, nem ve su kaçakları ile ilgili ciddi problemler yaratabilir. Üstelik rüzgar ve hemzemin evlerdeki topraktan gelen rutubet sorunları da cabası. Bu ay izolasyon konusunda yapılabilecekleri ele alıyoruz. Size de fikir verebilir.

PENCERELERDEN GELEN SOĞUK HAVAYI ENGELLEME YOLLARI *

KISA VADELİ ÇÖZÜM: PLASTİK CAM FİLMİ Bütçeniz uygun değilse pencereleri izole etmek için cam filmi kullanabilirsiniz. Cam filmlerini uygulamak oldukça basit. Yapışması için ısı uygulamalısınız. Bunu da bir saç kurutma makinesi yardımıyla yapabilirsiniz.

Pencerenin contalarını da kontrol etmeyi unutmayın. Özelliğini kaybetmiş olan contalar yenilenmelidir. Eski contalar eve soğuk havanın girmesine neden olur.

UZUN VADELİ ÇÖZÜM: YENİ PENCERELER Yalıtımlı olmayan pencereler için kökten çözüm pencereleri olduğu gibi değiştirmek olabilir. Özellikle çift kat ısı camlar soğukla baş etme konusunda iyi bir çözüm olabilirler. Çift kat camlar arasında boşluk olduğu için yalıtım görevi üstlenir. Genişlik arttıkça yalıtım gücü de artar.

ZEMİNDEN GELEN SOĞUK HAVAYI ENGELEME YOLLARI *

KISA VADELİ ÇÖZÜM: HALI Zeminde sıcak bir his uyandırmak ve hava akımını kesmek için zeminde yumuşak, kalın özellikle de yalıtım özelliği taşıyan PVC tabanlı bir halı tercih edebilirsiniz. Boydan boya halı da bir tercih olabilir.

UZUN VADELİ ÇÖZÜM: DERZ/MACUN Zeminde karolar arasından ya da ahşap döşemelerin arasından sızan soğuk hava akımını engellemek için yapılabilecek uzun vadeli çözüm boşlukları derz, alçı ya da macun ile kapamaktan geçiyor.

KAPILARDAN GELEN SOĞUK HAVAYI ENGELLEME YOLLARI *

KISA VADELİ ÇÖZÜM: KUM TORBASI Eskilerin sıklıkla yaptığı bu kum torbaları aslında işe yarar bir çözüm. Hem hiçbir ekonomik külfeti de yok. Kapı altlarından sızan hava akımını engellemek için kapı ebadında silindir formlu yastıklar kullanabilirsiniz.

UZUN VADELİ ÇÖZÜM: ISI BANDI Yapışkanlı izolasyon bantlarının kapı çerçevesine uygun bir şekilde yapıştırarak da ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Bu izolasyon bantlarının uygun yere ve uygun şekillerde yapıştırılması önemli. Kullanma talimatlarını okuyarak kendiniz de rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.

Kapının altından içeri giren soğuğu engellemenin dekoratif yolu – Kendin yap tarifi

Isıtmada yalıtımın önemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0

Küçük bir konteyner evin muhteşemliği herkesin dikkatini çekiyor

Londra’daki 1,5 milyon dolarlık daire! Neden beğenilmedi?