Kottan yağ lekesi nasıl çıkarılır?

Giysilerinize leke bulaşması hiç eğlenceli değil , ancak hiçbir leke yağ lekesinden daha kötü değildir. Bir an leziz bir dilim pizzanın tadını çıkarırken, sonra büyük bir yağ lekesine bakıp bu kot pantolonu bir daha giyip giyemeyeceğinizi merak ediyorsunuz.

Korkmayın, gres ve yağ lekelerini giysilerden çıkarmanın pek çok basit yöntemi vardır. Artı, çoğu zaten evinizde bulunan öğeler kullanılarak yapılabilir. O yüzden arkanıza yaslanın, pizzanın ikinci dilimine uzanın ve giysilerdeki yağ lekelerini nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Yağ Lekelerini Ne Zamanda Temizlemelisiniz?

Yağ lekelerini temizlerken temel kural şudur: ne kadar erken o kadar iyi. Lekeyi hemen tedavi etmeye başlayabiliyorsanız, fırsatı değerlendirin. Yağ lekeleri oturdukça ve kurudukça kötüleşir. Kot pantolonunuzda yağ ne kadar uzun süre kalırsa, lekeyi kumaştan çıkarmak o kadar zor olacaktır.

Yağ canavarı saldırdığında dışarıdaysanız, eve döndüğünüzde kot pantolonunuzu sepete atma dürtüsüne karşı koyun ve lekeyi gece boyunca kurumaya bırakın. Lekeye mümkün olan en kısa sürede bir miktar temizleme jeli (yağ sökücü) uygulayın ve sabah yıkamaya başlayın.

Neye ihtiyacınız olacak

Temizleme araçları

 • 1 Diş fırçası
 • 1 Çamaşır makinesi
 • 1 rulo kağıt havlu

Malzemeler

 • 1 Hafif bulaşık deterjanı
 • 1 Kabartma tozu

Talimatlar

Kot Pantolondan Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 1. Önce Lekeyi Silin: Başka bir şey yapmadan önce, bir kağıt havlu alın, ikiye katlayın ve lekeyi hafifçe silin. Bu, kotun içine sızabilecek fazla yağı veya gresi gidermeye yardımcı olacaktır. Bu adımla başlamak, yağ lekesini çıkarma işleminin tamamını çok daha kolay hale getirecektir.
 2. Lekeyi Kabartma Sodasıyla Temizleyin: Lekeye biraz kabartma tozu serpin ve birkaç saat bekletin. Kabartma tozu, yağı emerek kağıt havluyla alamadığınız yağları kumaştan kaldırır.Birkaç saat geçtikten sonra, küçük bir elektrikli süpürgeniz veya hortum bağlantılı bir elektrikli süpürgeniz varsa, fazla kabartma tozunu vakumlayın. Elinizde elektrikli süpürge yoksa, kabartma tozunu dikkatlice fırçalayın. Yine, temizlemeniz gereken yağ ne kadar az olursa temizlik o kadar kolay olur.
 3. Sabun, Su ve Diş Fırçası
  • Ardından, doğrudan lekeye bir damla hafif bulaşık deterjanı ekleyin. Bulaşık sabunu burada çamaşır deterjanından daha iyidir – gresi parçalama ve çözme konusunda harikalar yaratır.Ardından, eski bir diş fırçası veya yumuşak bir sünger alın ve köpürmesi için lekeyi nazikçe ovalayın. Nazik bir el ile iki ila üç dakika yeterli olmalıdır.Son olarak, sabunu durulayın veya kot pantolonunuzu çamaşır makinesine atın.
  Ekstra bir saldırı hattı için, çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce renk açısından güvenli bir çamaşır güçlendirici kullanabilirsiniz.

4. Kurutucunuzu Kullanmak Yerine Havayla Kurutun: Genellikle kot pantolon üzerindeki gres ve yağ ile uğraşırken, lekeyi kumaştan çıkarmak için birden fazla deneme gerekir. Ek olarak, lekeye herhangi bir ısı uygulaması, aslında kotun daha derinlerine yerleşmesine neden olarak çıkarılmasını zorlaştırabilir.En iyi seçeneğiniz, kurutucunuzu tamamen kullanmaktan kaçınmak ve lekenin çıktığından emin olana kadar ipte kurutmayı veya kot pantolonunuzu asarak kurutmayı tercih etmektir. Leke kalırsa kot pantolonunuz yeni gibi görünene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Kot Pantolonunuzdaki Yağ Lekelerini Çıkarmak İçin İpuçları

 • Karbonat ve bulaşık deterjanı yöntemi işe yaramazsa, karbonatı çıkardıktan sonra lekenin üzerine biraz sirke püskürtmeyi deneyin. Bu, yıkamadan önce gresin parçalanmasına da yardımcı olabilir.
 • Kot pantolonunu çoktan kurutucuya mı attın? Panik yapma. Leke hala duruyorsa temizleme işlemini tekrarlayabilirsiniz ancak bu sefer yıkamadan önce lekenin üzerine ön işlemin bir parçası olarak enzim bazlı bir temizleyici ekleyin.

Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar? 6 farklı öneri

Kahve lekesi nasıl çıkar? Doğal ve kolay yöntemler