yalıtım

Isıtmada yalıtımın önemi

Son güncelleme:

Isıtmada yalıtımın ne kadar önemli olduğunu biliyor musunuz? Yalıtımın önemini uzmanından dinledik, çatı yalıtımı hakkında merak edilen soruların yanıtını verdik.

ISITMADA YALITIMIN ÖNEMİ

Aile bütçesine büyük bir destek olan yalıtım, geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle de zorunlu hale gelmiş durumda. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2011 yılından sonra yapı ruhsatı alan binalarda zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi’nin, mevcut binalar için 1 Ocak 2020 tarihine kadar alınması mecburi kılınmıştı.

Binaların ısıtma, soğutma, aydınlatma gibi enerji tüketimlerini içeren Enerji Kimlik Belgesi’ni alabilmek için de “ısı yalıtımı” gerekiyordu. Binalarda ısı yalıtımını verimli kullanabilmek için, öncelikle pencereler, çatı ve tabanda gerekli izolasyonlar yapılmalı.

Çalışmalar da gösteriyor ki, ısı kayıplarının önlenmesi ve ideal ısının binalarda daha uzun süre muhafaza edilebilmesi, duvarlarda ısı yalıtımı ile mümkün.

Isı yalıtımının standart yönetmeliklere uygun olarak yapıldığı taktirde Türkiye’de yılda 3 milyar dolar tasarruf elde etmek mümkün. . Isı yalıtımın binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin yüzde 2’si ile yüzde 4’ü arasında… Yenileme uygulamalarında da kendini amorti etmesi 2-5 yıl arasında.

Melek Soklangıç Dinçer/ DYO Pazarlama Direktörü

ÇATI TADİLATI, YALITIMI KONUSUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Evinizin çatısında tadilat, tamirat ya da yalıtım yaptıracaksınız, bu konuda bazı noktaları bilmelisiniz ki, iş bittikten sonra başınız ağrımasın.

Bir evi tüm hava şartlarından korumanın yanı sıra, tahribat ve çökmelere karşı da üst yapıyı örterek koruyan çatılara, her ne kadar iyi konstrüksiyonlu, nitelikli su yalıtımlı, özel malzemeden olursa olsun zaman içinde bakım yaptırmanız gerekir. İnşaatlarda ilk yapımda çatı kaplama maliyetleri yüksek olsa da ömrünün uzunluğunu; ısı enerji kaybına, yağışlara, olumsuz hava koşullarına direnç göstermesi nedeniyle % 50’ye yakın aşırı pahalı olmayan ama kaliteli ve tasarruflu düzgün çatı kaplama malzemeleri ile sağlayabilirsiniz.

DOĞRU ÇATI YALITIMI NASIL YAPILIR?

Doğru çatı yalıtımı nasıl yapılır ve tasarruf sağlar mı? Su yalıtım katmanı ısı yalıtımının üzerinde bulunur. Alttan buhar kesici ile su buharına karşı korunurken, üstte uygulanan su yalıtım örtüsü suyun yapı elemanlarına ulaşmasını önler. Çatı izolasyon malzemelerinin üç ana işlevi bulunuyor. Çatıyı kaplamak, örtü altında kullanılan su yalıtımı, ısı yalıtımı gibi katmanları korumak ve yağışlarda çatı örtüsü altına su girmesini engellemek. Aynı zamanda çatı örtüsü altında yaratılacak havalandırma birçok açıdan çatıların ömrünü uzatarak sağlıklı bir çatı altı ortamı yaratır. Ayrıca uzun süre ekstra bakım yapılmadan kullanım ömrünü uzatır.

ÇATI KAPLAMASI UYGULARKEN DİKKAT

  • Şiddetli rüzgarların etkisi, şiddetli yağmurların ve fırtınaların taşıdığı ile toz ve istenmeyen maddeler çatı arasına girer.
  • Çatı su yalıtım malzemeleri seçerken göz önünde bulundurulacak bir çok kriter var. Ancak en önemlisi yapının bulunduğu iklim özellikleridir.

Evdeki yalıtım sorunları

https://www.evimdergisi.com.tr/evdeki-yalitim-sorunlari/