ev-turu
ev-turu

Ev turu: Göztepe’de 108 metrekarelik 3 oda 1 salon evdeyiz

İstanbul’un eski semtlerinden Göztepe’de kentsel dönüşüme uğramış apartmanlardan birindeyiz. 108 metrekarelik daire 3 oda 1 salondan oluşuyor. 80’lerin dokusunu bugünün gereksinimleriyle modern bir zeminde buluşturan ev, gözü yormayan, küçük ama ferah mekanlara sahip.

İPUCU: Çocuğunuz için oyun çadırı yapmak isterseniz, 4 yuvarlak çıta, bir miktar kumaş ve yer örtüsü işinizi görür.

Salonda evin minik üyesi için de bir oyun çadırı düzenlenmiş. Sadece gerektiği kadar eşya kullanılan salondaki L kanepe Doğtaş, çadır Pamuka’dan.

“BURAYI SEÇME SEBEBİM DUYGUSAL”

2015 yılının Aralık ayında bu eve taşınan sahiplerinin semti ve apartmanı seçme sebepleri aslında biraz da duygusal: “Doğduğum ve büyüdüğüm apartmana çok yakın olması nedeniyle bu yeni binayı seçtik, ayrıca çocukluğumda buradaki eski apartmanın bahçesinde çok oynamıştım. Burayı seçmemizde ağırlıklı olarak duygusal sebepler etkili oldu diyebilirim. Büyüdüğüm bahçe ve sokaklarda çocuğumu büyütme fikri çok çekici geldi, eşim de bu hayalime destek verdi.”

DAİRE TAMAMLANMADAN SATIN ALARAK İSTEDİKLERİ DEĞİŞİKLİKLERİ YAPTILAR

Çift evi satın aldıkları zaman daire daha tamamlanmamış olduğu için istedikleri değişiklikleri rahatlıkla yapabilmişler: “Kombili ısıtma sisteminde, kalorifer yerlerini dolap koyma alanlarından uzak tuttuk. Bu salonda çok işimize yaradı. Aynı şekilde bebek ve yatak odasında da alanlar açtık. Mutfakdaki elektrik sistemini çocuklu aileye uygun olarak değiştirip çok fazla priz yaptırdık. Çünkü biberon ısıtma, sterilizasyon için makina, su ısıtıcısı derken çok fazla prize ihtiyacınız oluyor.”

ATIL KÖŞELER DOLAPLARLA DEĞERLENDİ

Evin birçok yerindeki gizli ve atıl köşelere dolap yaptırılmış, böylece bolca çekmece ve pratik saklama alanı yaratılmış. Gizli ama kullanışlı bu dolaplar evin kullanım alanının büyümesini de sağlamış. Banyo ve mutfak dolaplarının konumları ve tüm detayları ise kişiye özel hazırlanmış.

MODERN VİNTAGE DEKORASYON

Evi dekore ederken modern vintage stilde seçimler yapmış: “Modern vintage denedim ama ne kadar başarılı ve doğru uyguladım emin değilim, seksenli yıllarda doğan her insan gibi o yılların huzurunu bana hatırlatacak objeleri tercih ediyorum Pollyanna misali. Kelebek  ve çiçeği kullanacağım her şeyden ilham aldım.”

Evde ana mobilyalar, dolap renkleri ve yer döşemelerinde beyaz renk tercih edilmiş. Renk, aksesuarlarda devre girmiş. Ev sahibi, “ileri zaman diliminde, odalara hakim renklerinden sıkılırsam sadece aksesuar değiştirerek  hem hızlı hem de uygun maliyete tüm evinin havasını değiştirebilirim diye düşündüm” diyor.

HER ODADA FARKLI BİR RENK

Duvarlarda ise aksesuar  renklerini en rahat gösterebilecek gri, pembe, buz mavisi, lüle taşı gibi kombin duvar renkleri kullanılmış. Her odanın enerjisi farklı  olsun diye hepsinde birbirinden  bağımsız duvar renklerine yer verilmiş.

Çift için en önemli oda salon. Çünkü çocuklarının onlarla uzun zaman geçirdikleri yer burası: “Salona onun için bir çadır koyduk. Hem bizimle zaman geçiriyor hem de kendine ait alanında kendini mutlu hissediyor. Ayrıca salonumuza evde eşyalar değil de biz yaşayalım diye olabildiğince küçük ve az mobilya koymaya dikkat ettik. Gözü yormayan, koşmaya uygun, küçük ama ferah bir salon yarattık.”

YEMEK ALANI

Bu alandaki masa ve sandalyeler Ikea, metal tabureler Tchibo, perdeler ise Apolena’dan alınmış.

ANTRE

Girişte keyifli bir alan oluşturulmuş. Dresuar ve halı altincicadde.com, raflar Tchibo, aksesuar ve tablolar perabulvari.com’dan alınmış.

Evin en renkli odası burası. Aynı zamanda tek feminen odası. Çiçekli perdeler, romantik aksesuarlar ve gözü yormasın diye paravan ile bölünmüş büyük bir L dolap odada dikkat çekiyor.

ROMANTİZM RÜZGARI

Yatak başındaki duvarda boya rengi ile uyumlu çiçekli duvar kağıdı kullanılmış. Yatak Ikea, dolap Naturel Home, aydınlatmalar Duen Dizayn, perde ve yastıklar Apolena, makyaj masası altincicadde.com’dan alınmış. Aksesuarlar ve yapay çiçekler Çin’den ithal.

Ev turu: Göztepe Parkı ve Adalar’a tepeden bakan dubleks evdeyiz