Papatya (Yoğurt Çiçeği) bakımı nasıl yapılır?

0

yoğurt-çiçeği-papatya

Yoğurt çiçeği bakımı hakkında ne biliyoruz? Papatyanın bir diğer adının yoğurt çiçeği olduğunu biliyor muydunuz? Papatyanın faydaları, bakımı ve dikimi ile ilgili püf noktaları, Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim Dergisi için anlattı.

YOĞURT ÇİÇEĞİ (PAPATYA) NEDİR? *

Papatya, 20-50 cm yükseklikte uzayan, baharda çiçek açan, taç yaprakları beyaz, ortası sarı kömeçli, bir yıllık otsu bir bitkidir (Matricaria chamomilla).

PAPATYANIN FAYDALARI *

Papatya (Yoğurt Çiçeği) yüksek antioksidan kaynağıdır. Yoğurt çiçeğinde bulunan hayati antioksidanlar, bitkinin güçlü yağlarında bulunur. Sağlık alanında birçok alternatif tıp ürünlerinde kullanılan papatyanın idrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü özellikleri bulunmaktadır.

Papatyalar dünyanın hemen hemen her yerinde yetişmektedir. Sadece Türkiye’de yetişen 50’den fazla papatya türü vardır.

Papatya - Yoğurt Çiçeği

PAPATYA BAKIMI NASIL YAPILIR? *

Papatyalar ılıman iklime sahip bölgelerimizde doğal ortamda kendiliğinden çıkar. Fakat bakımını evlerde saksı içerisinde de sağlayabilirsiniz. İç mekan yerine balkonlarınızda bakımını yapmanız gerekiyor.

Toprağı kurudukça sulaması yapılmalıdır. 2 yıllık bir bitki olduğu için saksı değişimine gerek yoktur.

Papatya, ilkbahar mevsiminde ekimi yapılacak bitkiler arasında yer alır.

PAPATYA NEREDE YETİŞİR? *

Nemli yahut kuru bölgelerde yetişebilir. Fakat güneşi seven bir bitkidir. Tohum yatağını ince hazırlayarak dikimini gerçekleştirebilirsiniz.

PAPATYA NASIL DİKİLİR? *

Dikim işlemi sırasında üzeri toprakla örtüldükten sonra hafifçe bastırmak yeterli olacaktır. Killi ya da kireçli toprak tercih edebilirsiniz. Ektiğimiz papatyaların boylarının daha uzun olabilmesi yani rahatça büyümeleri için dikim işlemini aralarında belli bir mesafe olacak şekilde yapmalısınız. Aksi taktirde papatyaların gelişimi kısa ve cılız olur.

Orkide bakımı ve sulaması nasıl olmalı? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.