Robot süpürge nasıl temizlenir? Adım adım robot süpürge temizliği

Son güncelleme:

Robot süpürge nasıl temizlenir? Son zamanlarda robot süpürge kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Parmağınızı bile kıpırdatmadan gün boyu evinizi temizleyebilen robot süpürgelerin yapamadığı tek şey kendini temizlemek. Robot süpürgenizin içinde saç, kırıntılar ve kalıntılar birikebilir. Bu nedenle belli aralıklarla temizlemeniz gerekir.

Robotik elektrikli süpürgeler için test mühendisliği yapan Alex Nasrallah, “Robotik elektrikli süpürgelerin de bakım istediğini unutabilirsiniz. Çünkü bu robotlar kur ve unut şeklinde kullanılıyor.” diyor. “Ancak onları haftada bir veya günde beş defadan fazla kullanıyorsanız, daha sık temizlemelisiniz. Aksi takdirde, düzgün bir şekilde temizlenemeyebilirler, hatta temizliğe başlamayabilirler.”

ROBOT SÜPÜRGE NASIL TEMİZLENİR?

Robot süpürge nasıl temizlenir

Peki robot süpürge nasıl temizlenir? Robot süpürge temizliği ile ilgili uzmanlardan öneriler şu şekilde…

SAÇ VE TÜYLERİ TEMİZLEYİN

İnsan ya da hayvanlardan dökülen tüyler, robot süpürgenin fırça rulosuna, yan fırçalarına ya da tekerine en sık takılan şeylerdir. Bunlar hava akışını engelleyebilir ve emiş gücünü zayıflatabilir.

Pek çok robot süpürgenin bu tip durumlar için kendi tarak ya da bıçağı bulunur. Ancak bu aletler her zaman tamamen işinizi halletmenizi sağlamaz. Bazı durumlarda bir çift makas ya da mutfak bıçağı ile düğüm haline gelen kılları kesip çıkarmanız daha kolay olacaktır.

  • Robotunuzu düz bir zemine sırt üstü yatırın.
  • Topaklanan tüyü elinizle çekin ve bıçak ya da makasla kesin.
  • Geri kalanı elinizle çekerek koparabilirsiniz.

Bu tüyler vakumun yan fırçalarına da sarılabilir ve dönmelerini engelleyebilir. Bunun için yan fırçayı çıkarın ve saçı çekin. Fırça bükülmüş ise hafifçe düzeltin. Bu yöntemler işe yaramazsa ve fırça yıprandıysa yeni bir fırça almanız tavsiye edilir. Bazı robot süpürge kutularında ekstra fırça da bulunur.

SENSÖR TEMİZLİĞİ

Robot süpürgenin sensörlerini temiz tutmak da önemlidir. Robot süpürgenin gözleri olarak tanımlanabilecek bu sensörler kirlendiğinde kör olduğu için mobilyalara çarpabilir ya da merdivenlerden düşebilir.

İlk olarak robot süpürgenizin yanında gelen kılavuzu kontrol ederek ya da şirketin web sitesine giderek sensörlerin nerede olduğunu öğrenin. Bazı üreticilerin özel talimatları vardır. Örneğin iRobot, sensörleri ve varsa süpürgedeki kamerayı temizlemek için Magic Eraser gibi hafif nemlendirilmiş melamin köpüğün kullanılmasını önerir. 

Çoğu robotik elektrikli süpürge için sensörleri kuru bir bezle silmek yeterlidir. Bezin ıslak olmasına gerek yoktur ve sabun da kullanmamalısınız. Sensörleri kuru bezle tamamen tozdan arındırmak yeterlidir. İnatçı bir leke ile karşılaşırsanız, hafif nemli bir bez kullanabilirsiniz.

TEKERLEKLERİ KONTROL EDİN

Robot süpürge garip bir şekilde hareket ediyorsa, tekerlek boşluğuna ya da tekerleğin kendisine sıkışmış bir şey olabilir. Tekerler çıkarılabilir durumdaysa çıkarın ve tekerlek boşluğunda gördüğünüz kalıntıları temizleyin. Tekerleğin aksında da kir ya da tüy birikmiş olabilir. Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra yerine takın.

Tekerler çıkarılamıyorsa, bir bıçak yardımıyla sıkışan kirleri temizlemeye çalışın. Bu işe yaramazsa üreticiye danışmadan tekerlekleri sökmeye çalışmayın. Garanti geçersiz kalabilir.

FARKLI KİRLERLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?

Robot süpürge nasıl temizlenir

Robot süpürgeler bazen istenmeyen kirlerin üzerinde dolaşabilir. Örneğin bir köpek pisliği ya da bunun gibi temizlenmesi gereken bir şeyden robot süpürgenizin uzak durması gerekir. Ancak bu sorunu yaşayan pek çok kişi var.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, robotunuzun tüm parçalarını çıkarmalı ve hafif nemli bir süngerle silmelisiniz. Temizlerken elektronik için uygun ve herhangi bir aşındırıcı içermeyen temizlik malzemesi kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bir süngerin üzerine az miktarda dezenfektan püskürtün ve silin. İçine suyun girebileceği küçük açıklıklardan kaçınmaya çalışın. 

Robotik elektrikli süpürgenin haznesini bir lavaboda durulayabilirsiniz (veya pisliğe bağlı olarak dışarı hortumla yıkayabilirsiniz). Yerine takmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

FİLTRE BAKIMI

Filtreler her beş ila 10 temizlik seansından sonra veya yaklaşık iki haftada bir temizlenmelidir. Filtreyi çıkarın ve tozlardan kurtulmak için çöp kutusuna hafifçe vurun. Ayrıca filtreyi temizlemek için bir el süpürgesi kullanabilir ya da yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Filtrenizin ıslandığından (diyelim ki dökülen bir içeceğin üzerinden geçti) şüpheleniyorsanız veya üzerinde kalıntı olduğunu görüyorsanız, en iyisi değiştirmektir. Pek çok filtre kağıttan yapılır ve ıslanmak onlara zarar verir.

Robot süpürge nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Davlumbaz nasıl temizlenir? Aspiratör ile farkı nedir?

Evi süpürürken en sık yapılan 6 hata