Elektrikli süpürge nasıl temizlenir, dezenfekte edilir? Temizleme yöntemleri

Evinizi tertemiz yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Eviniz her zaman derli topludur, yüzeylerinizi her gün organik veya tamamen doğal ürünlerle temizlersiniz, birkaç günde bir toz alırsınız ve hatta süpürürsünüz. Ancak elektrikli süpürgenizin içinde neyin gizlendiğini ve gerçekte ne kadar kirli olduğunu öğrenene kadar evin tertemiz olduğunu düşünmeye devam edebilirsiniz.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGELER TEST EDİLDİ, BAKTERİLER HER YERDEYDİ

Elektrikli süpürgelerin de temizlik ve bakıma ihtiyaç duyduklarına yönelik kabul yeni bir şey değil. Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, elektrik süpürgeleri ve fırçaları mikrop ve bakteriler tarafından kesinlikle boğulmuş durumda. Test edilen elektrikli süpürgelerin yüzde 50’si dışkı bakterileri, yüzde 13’ü E. coli bakterisi içeriyordu ve test edilen her elektrikli süpürgede küf vardı.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evi süpürürken en sık yapılan 6 hata

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir

Ama bekleyin, dahası var. Applied and Environmental Microbiology dergisinde yayınlanan 2013 tarihli bir çalışmada, daha fazla küf, clostridium botulinum toksin geni ve antibiyotik direnç genleri taşıyan bakterilerin bulunduğu ifade edildi.

Araştırmacılar, “Sonuçlarımız, evi süpürme işleminin tipik olarak kısa olmasına rağmen, vakum emisyonlarının kayda değer miktarda insan kaynaklı bakteri saldığını gösteriyor” diye yazdı.

TEMİZLİK YAPARKEN ALERJİ SORUNU YAŞAYABİLİRSİNİZ

“Bu tür emisyonlar potansiyel olarak bulaşıcı veya alerjenik aerosollerin solunmasına yol açabilir.” Küf ve bakteri yüklü tozun etkisi, alerjisi olanlar için daha da kötü olabilir.

Bu sorunlardan kurtulmak için tek yapmanız gereken, elektrikli süpürgenizi arada bir temizlemek ve oradaki mikropları da ortadan kaldırmak için biraz emek harcamak.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Önce toz mu alınır yoksa süpürülür mü? İşte yanıtı

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir

HER KULLANIMDAN SONRA: FIRÇALARI TEMİZLEYİN

Her kullanımdan sonra, tüm fırçaları kontrol ederek fırçada takılmış pislik veya saç olmadığından emin olun. Bir fırçanın etrafına sarılmış saç veya gevşek ip varsa, çekmeyin: Bunun yerine kesmek için bir makas kullanın. Daha sonra, dezenfektan sprey ile fırçaları sterilize edin.

HAZNEYİ TAMAMEN DOLMADAN BOŞALTIN

Elektrikli süpürge uzmanlarına göre, elektrikli süpürgenizin toz haznesinin tamamen dolmasına izin vermek yerine, her kullandığınızda boşaltmayı deneyin.

En azından haznenin doluluğu yarısı ila üçte ikisine ulaştığında boşaltın. Bu şekilde, haznenin içindeki potansiyel mikropları veya bakteriler haznede yer edinmeden dışarı atmış olursunuz. Hazneyi boşaltmak aynı zamanda elektrikli süpürgenizin performansını artırmaya da yardımcı olur.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Doğal temizlik malzemeleri ile pratik çözümler

Elektrikli süpürge nasıl temizlenir

AYDA BİR FİLTRELERİ KONTROL EDİN VE YIKAYIN

Elektrikli süpürgelerin filtrelerinin temizlenmesi, yıllık rutininizin büyük bir parçası olmak zorunda olsa da, daha sık kontrol edilmelidir. Her bir filtrenin nerede olduğunu ve nasıl çıkarılacağını görmek için elektrikli süpürgenizin kılavuzuna bakabilirsiniz. 

Ardından, yıkanabilirse, çıkarın, suyla çalkalayın ve soğuk akan su altında durulayın. Tamamen kurumasını bekleyin.

12-18 AYDA BİR DERİNLEMESİNE TEMİZLİK İÇİN SÜPÜRGENİZİ TAMAMEN SÖKÜN

Tek tek ayrılabilen parçaları daha sık temizlemeniz gerekse de Elektrikli süpürge uzmanları, tüm süpürgenin parçalarını ayırıp fırçalamanın da iyi bir kural olduğunu söylüyor. Bu işlemi yaklaşık olarak yılda bir kez yapmalısınız.

Bunu yapmak için birkaç şeye ihtiyacınız olacak: sıcak su, bulaşık sabunu, temizleme fırçası ve basınçlı hava.

İlk olarak tüm parçaları ayırın; kutuyu veya ek parçalar gibi yıkanabilir diğer parçaları sıcak su ile ıslatın. Hepsini iyice ovalayın ve tekrar bir araya getirmeden önce tamamen kurumasını bekleyin. 

Ardından, süpürgenin köşelerinde ve çatlaklarında gizlenmiş toz veya kalıntıları çıkarmak için basınçlı hava kullanın. Dış parçaları da temizlik beziyle silmeyi unutmayın.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eviniz dekoratif ya da düzenli görünmüyor mu? İşte evde en çok yapılan hatalar

Elektrikli süpürge nasıl dezefekte edilir

HER 10 YILDA BİR SÜPÜRGENİZİ DEĞİŞTİRİN

Environmental Science & Technology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, elektrikli süpürge ne kadar eski olursa, ortama o kadar fazla kirletici madde yayıyor.

Tüketici raporlarına göre, elektrikli süpürgeler ortalama sekiz yıl dayanmaktadır. Bununla birlikte, yukarıdaki yönergeleri izlerseniz ve elektrikli süpürgenizin bakımını doğru yaparsanız, kullanımını 10 yıla kadar uzatabilirsiniz. Aksi takdirde, 10 yaşındaki pisliği evinizin her yerine sürüklüyor olabilirsiniz. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Temizliğin 10 kuralı

Kış temizliği hangi ayda, nasıl yapılır? 10 adımda temizlik