Duvar kağıdı rehberi

0

DUVAR KAĞIDI

Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır? Duvar kağıdı yaparken nelere dikkat etmeli? Adım adım duvar kağıdı işlemlerini anlatıyoruz…

Evinizi nasıl daha şık bir hale getireceğinizi bilmek ister misiniz? Duvar kağıtları ile yaşam alanlarını dönüştürerek mesela…

DOĞRU DUVAR KAĞIDI SEÇİMİ *

Doğru duvar kağıdını nasıl seçeceğiniz konusunda bilgileri burada bulabilirsiniz. İlk kısım en eğlencelisi, duvar kağıdını seçmek. İlham almak için dergilere ve internete göz atmakla işe başlayabilirsiniz.

Çok ilgi uyandırmayan mütevazı bir tasarımı mı yoksa odanıza heyecan verici dokunuş getirecek cesur bir modeli mi tercih edeceğinize  karar verin. Daha sonra, farklı aydınlatmalar altında da doğru rengi ve deseni seçtiğinizden emin olmak için numune  isteyin ve seçiminizi yeni düzenlemenizdeki boya, kumaş gibi diğer detaylarla bir arada değerlendirin.

TASARIMIN ALANA UYGUN OLUP OLMADIĞINDAN EMİN OLUN *

Örneğin, koridorlar eskimeye ve yırtılmaya daha müsaittir, dolayısıyla daha ağır ve sağlam duvar kağıtları tercih edilebilir. Yine aynı şekilde, banyo ve mutfaklar için, buhar ve nemli şartlara dayanıklı, kolay temizlenen vinil tasarımları seçmek daha uygun olacaktır.

DUVAR KAĞIDININ MALİYETİNİ DE DÜŞÜNÜN *

Duvar kağıtları rulosu ucuz seçeneklerden lükse oldukça çeşitlilik gösterir. İlk  denemenizde ucuz seçenekleri tercih etmeniz daha akıllıca olabilir. Böylelikle hatalarınız pahalıya mal olmaz. Buna rağmen, çok beğendiğiniz pahalı bir seçenek olursa, önemli bir noktada kullanılan tek bir ruloyla da çarpıcı bir etki yaratabileceğinizi unutmayın.

NE KADAR DUVAR KAĞIDINA İHTİYACINIZ OLDUĞUNU HESAPLAYIN *

Bunun için bütün duvarların enini ve boyunu birbiriyle çarparak metrekare olarak ihtiyacınızı belirleyin. Daha sonra, pencereler ve kapılar gibi kaplanmayacak alanları ölçün ve bunu toplam duvar alanından çıkartın. İnce düzeltmeler ve desenleri birbirine uydurmak için % 10 fazlasını ilave edin. Eğer hesaplamalarda yardıma ihtiyacınız varsa, online hesap makinası kullanabilirsiniz.

BUNLARA DİKKAT!

DUVAR KAĞIDI İÇİN TUTKAL ÇEŞİTLERİ *

Çok amaçlı tutkallar, standart duvar kağıtları için uygundur ve kolay uygulamaya imkan veren hazır karışım olarak bulunabilir. Toz tutkallar daha ucuzdur fakat karışımı kendiniz hazırlamanız gerekir. Özel ve dayanıklı duvar kağıtlarına uygun, duvara sürülen türlerde özel tutkallar da vardır.

DUVAR KAĞIDINDAN ÖNCE YÜZEYİ HAZIRLAMAK *

Duvar kağıdınızın en iyi şekilde görünmesi ve duvara tam oturması için hazırlık aşaması kilit noktadır. Boya çıkarıcı, spatula veya benzeri bir aletle duvarınızda bulunan duvar kağıdını kazıyın ve duvarlarınızı temizleyin. Duvarlarınızın sağlamlığını, çatlak veya delik olup olmadığını kontrol edin. Eğer duvarlarınız  gözenekliyse, önce astar boyayla bu gözenekleri kapatın. Profesyonel bir çözüm olarak, duvarınıza astar kağıdı uygulayarak pürüzsüz bir yüzey elde edin.

DUVARLARI KAPLAMAK *

Tutkalı duvar kağıdına sürmek gözünüzü mü korkutuyor? Sadece basit ipuçlarımızı takip edin. Başlamadan önce mobilyalarınızı odadan çıkarın ve duvarlarınızı hazırlayın. Duvarınızdaki bütün çivi ve vidaları sökün, deliklerine birer kibrit çöpü yerleştirin, böylelikle bu kibrit çöpleri duvar kağıdını delecek, kağıdın duvara  uygulanmasından sonra çivi ve vidaları tekrar aynı deliklere yerleştirmenizi kolaylaştıracaktır.

KAPISI VE PENCERESİ OLMAYAN BİR DUVARIN KÖŞESİNDEN BAŞLAYIN *

Böylelikle ilk parçanız bütün bir parça olacaktır. Pencere kenarlarında daha dikkatlice çalışın böylelikle köşeler üst üste binse de izler oluşmayacaktır. Eğer duvar kağıdınız büyük desenlere sahipse, şömine gibi bir odak noktasından uygulamaya başlayın ve merkezden uçlara doğru ilerleyerek işleme devam edin. Böylelikle desenin simetrisini koruyabilirsiniz.

İLK PARÇANIZI KESMEK İÇİN, İHTİYACINIZ OLAN UZUNLUĞU ÖLÇÜN *

Ayarlamalar için üstten ve alttan 1-2 cm daha uzun kesmeye özen gösterin. Karışıklığı önlemek için desenlerin yönünü kontrol edin ve duvar kağıdının arkasına üste gelecek tarafı işaretleyin. Duvar kağıdının devamını kesmek için, kağıttaki tekrarlayan desenin eşleştiğinden emin olun.

DUVAR KAĞIDINI, ÖN YÜZÜ YERE BAKACAK ŞEKİLDE MASAYA YAYIN *

Tutkalı sürmeye üst kısımdan başlayın. Yapışkanlı tarafı içe bakacak şekilde katlayarak üst ve alt köşeleri ortada buluşturun. Gevşekçe bir rulo yapın ve tavsiye edilen süre kadar tutkalı sürmeye devam edin.

İLK PARÇANIZI YERLEŞTİRİRKEN BİR ÇEKÜL KULLANIN *

Süpürgelikten tavana kadar düz bir hiza için bu uygulamayı yapın. Eğer bir köşeden başlıyorsanız, hizanız kağıdın genişliğinden bir iki santimetre daha içeride olmalı ki köşelerden uzak kalabilsin. Kağıtları asarken parçaların birbirine paralel olmasına dikkat edin, köşelerde çekül yardımıyla bozuklukları düzeltin.

DUVAR KAĞIDININ ÜST KISMINI DUVARA YAPIŞTIRIN *

Fırça yardımıyla ortasından kenarlara doğru yayın ve hava kabarcıklarını düzeltin. Aynı işlemi duvar kağıdının alt yarısına da uygulayın. Tavan ve zeminle buluşan kenarları katlayın ve fazlalıkları makasla kesin. Duvar kağıdını tekrar fırçalayarak tutkal kalıntılarını temizleyin.

Aynı işlemleri sonraki parçalara da uygulayın, desenlerin eşleştiğine ve birleşim yerlerinin düzgün olduğuna emin olun. Gerekirse birleşim noktalarının üzerinden dikiş rulosuyla düzeltin, fakat bunu yaparken dokulu duvar kağıtlarında dokuyu da düzlememeye dikkat edin.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.