Duvardan zemine dikkat çeken dekor: Duvar kağıdı

Dekorasyonu tazeleyerek eve farklı bir hava kazandırmanın en etkili yollarından biridir duvar kağıdı ve halıları yenilemek. Değişen desen ve renk eğilimlerini takip ederek stilinizi de yenileyebilirsiniz.

EVİN HAVASINI TAZELEYİN

Taptaze çiçekler, duvarı adeta bir kütüphaneye çeviren trompe l’oeil desenler, pop veya retro efektler sunan geometrikler ve vazgeçilemeyen damask desenler… Duvar ve zeminleri değiştirerek evin havasını tazelemek artık çok zor değil.

ARTIK DUVARI DEĞİŞTİRMEK ÇOK KOLAY

Eski zamanları düşünün, mesela duvar kağıdı ve duvardan duvara halının çok popüler olduğu seksenlerde bir anda böyle bir değişiklik kolay karar verilecek bir şey değildi. Oysa artık kendinden yapışkanlı kağıtlar veya hazır tutkal karışımlarıyla bunu uygulamak çok kolay.

Eskinin leke tutan ve fazla hijyenik olmayan seçenekleri de yerini antibakteriyel, kolay silinebilir vinil kaplamalara bırakmış durumda. Bu sayede artık evin sadece ana yaşam alanları değil ıslak hacimleri bile değişime uygun hale geliyor. Seramikleri bir anda kırıp yenilemek zor bir karar. Ama üzerine sevdiğiniz tarzda nem tutmayan ve duvarlara hava aldıran yeni nesil bir kağıt kaplamak çok kolay.

Aynı şey zemin için de geçerli. Duvardan duvara halılar eskiden yere tutkal ile yapıştırılırken, şimdilerde sadece belli köşelere sürülen az miktar su bazlı tutkalla kaplanabiliyor veya zemin kaydırmazı ile sabitlenebiliyor. İşte farklı desenleri ve geniş renk skalasıyla yeni nesil duvar kağıtları ve halılar.

BOTANİK EFEKTLER

Bu tarz yoğun ve bol renkli desenler geniş bir duvarda kendini daha iyi gösterir. Ancak daha çok bir pano gibi düşünerek hareket edin ve diğer duvarları boyarken de etkiyi dengelemek için benzer, vurgulamak için ise kontrast tonlar seçin. Döşeme tercihinizse düz kumaş olmalı. Yukarıdaki görsel: Sankara serisi, casamance.com

ROMANTİK DEĞİŞİM

Freedom Birds serisi, Du&Ka.

Çiçekler kadar kuş ve kelebek desenleri de romantik bir etki yaratır. Üstelik bu tarz bir deseni ana yaşam alanlarının dışında mutfak ve banyo da bile uygulayabilirsiniz. Ancak ıslak mekanlarda tekstil veya doğal esaslı bir seçenek yerine vinil olanları tercih edin. Böylece duvarları kolayca silerek temizlik yapabilirsiniz, hem de yeni nesil ince vinil kağıtlar sayesinde duvarların nefes almasını engellememiş olursunuz.

MONOKROM ÇİZGİLER

Glitterati serisi, grahambrown.com

Her zaman dediğimiz gibi dikine çizgililer mekanları yüksek ve ferah gösterir. Ancak çizgi kalınlığına dikkat! Çünkü kalın çizgiler küçük alanları daraltır. Buradaki gibi evin girişini daha vurgulu ve stil sahibi göstermek için lake ve ayna gibi yansımalı ve parlak yüzeyli ürünlerle kombinleyin. Eğer sıkça değişim yapabiliyorsanız kolay uygulanan ve kesim, hizalama masası gibi hiçbir ekstra malzeme gerektirmeyen seçenekler kullanın.

SADE GEOMETRİ

York duvar kağıtları, Dreams Wallpaper.

Geometrik desenler modası geçmeyenlerden. Evet belki biraz karmaşık ve göz yorucu geleceğini düşünebilirsiniz ama aslında doğru kombinlerle atmosferi bir anda değiştirir. Eğer buradaki gibi daha geniş ve seyrek bir desen tercihiniz varsa önünde açık tonlu ve düz kumaş bir kanepe ve tamamen farklı bir çizgide ama yine stilize desenli yastıklarla tamamlayın.

ÇİÇEKLER AÇSIN

Graham Brown duvar kağıtları, Koçtaş.

Hep favori olan diğer bir desen de çiçek. Modaya göre kimi zaman irileşiyor, kimi zaman küçülüyor. Ama aslında buna sizin karar vermeniz en doğrusu. Çünkü bu bir mekan/desen ilişkisi. Eğer buradaki gibi çiçekli kağıdınız çarpıcı bir renkteyse mekanda bütünlük için aynı tonda bir koltuk ve önünde ahşap dokulu ya da düz lake bir mobilya ile tamamlayın.

DUVAR KAĞIDI KULLANMANIN PÜF NOKTALARI

Tüm duvar mı, sadece bir kısmı mı? Bu odanın büyüklüğü, aldığı ışık ve kağıt deseni ile ilgili. Salonda şömine duvarı veya sadece diğer duvarları kaplayın. Yatak odasında sadece yatak başı duvarı müsaitse uygulayın. Kendinden dokulu kağıtlar duvar eğimlerini mükemmel bir şekilde kamufle eder. Çocuk ve bebek odalarına mikrop barındırmayan, antibakteriyel olan kağıtlar uygulayın.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Antreyi süslemek için duvar kağıdı kullanabilirsiniz: 6 şık öneri