ev-turu

Ev turu: Doğanın ortasında modern bir çiftlik evindeyiz

İzmir Urla şehir merkezinden epey uzakta, sırtını dağ eteklerine yaslayan modern bir çiftlik evi. Sayfiye’de dingin bir yaşama yolculuk yapıyoruz.

Ferforjeden eskitme bahçe takımı Mudo Concept’ten. Ev yapımı yaban mersinli turta Mehtap Hanım’ın mutfağından. Pasta tabağı Monev, fenerler Mudo, yastık Zara Home’dan.

İzmir, Urla şehir merkezinden uzaklaşıyoruz. Tek şeritli bir yol kıvrıla kıvrıla bizi yeşilin ortasında bir siteye getiriyor. Begonvillerin süslediği dar sokaklardan geçiyoruz. Geniş bir bahçenin tam ortasında palmiyeler ve ev sahibesi selamlıyor bizi. Mehtap Susuzlu’nun Urla’daki evindeyiz.

çiftlik evi

“Bu yapıyı çok seviyoruz. İçerisi bol ışık alıyor; bu sebeple çok aydınlık. Ayrıca bu kadar büyük bir bahçemiz olduğu için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Bize sonsuz bir özgürlük duygusu veriyor.”

YILLAR ÖNCE MİMARIN KENDİSİ İÇİN YAPTIĞI BİR YAPIYDI

Mehtap Hanım aslen İzmirli, ancak kızları büyüdükten sonra artık tam anlamıyla bu eve yerleşmişler eşiyle beraber. Buradaki sakin hayatı çok sevdiğini söylüyor bize. Ev aslında yıllar önce burayı yapan mimarın kendisi için yaptığı bir yapıymış. Geniş bir aile için özel olarak tasarlanmış. Susuzlu ailesi yapının bitmesine yakın burayı satın almaya karar vermiş. Özellikle havuz ve etrafını yine mimarın kendisiyle beraber tasarlamışlar. Evin tüm inşaatı ve uygulama işleri 1 yıl sürmüş. Evin dekorasyonu ise Mehtap Hanım’ın kendisine ait.

Bahçe duvarlarından peyzajına, mobilyalardan aksesuarlara kadar en küçük detayla bizzat kendisi ilgilenmiş.

Susuzlu Çifti ateşi camın arkasından izlemeyi sevmediğinden sömineyi cam ile kapatmamış. Orman içinde olan evlerinde şömine yakmak çift için ayrı bir keyif haline dönüşmüş. Şömine üzeri Tuğralı ayna Kazmirci Mobilya’dan. Kırmızı ceviz koltuk, ev sahibinin zevkine göre yeniden cilalanıp, Epengle marka şarap rengi kadife kumaş ile kaplanmış. Halı Motif Halıcılık’tan seçilmiş. Orta sehpa Çizge Mimarlık’ın tasarımı.

“Salon duvar rengini bir ipek fuların peşine düşerek, aynı renkte olsun diye çok uğraştığımı hatırlıyorum” diyor Mehtap Hanım. Duvar nişinin içindeki seramikler ev sahibesinin kendi çalışmaları. Urla Yıldızca Seramik Atölyesi’nde büyük bir keyifle seramik çalıştığından bahsediyor bize. Koleksiyonda daha çok kadın bedenleri ve büstler yer alıyor.

BU EVİN EN SEVDİKLERİ YANI TEK KATLI OLMASI

Bu evin en çok sevdikleri tarafı ise tek katlı olması. Bina, güney kısmı ormana, ön kısmı havuza bakacak şekilde kemerler ve sütunlar üzerine oturtulmuş. Kullanım alanı 450 metrekare olan bu evde, 4 yatak odası, 4 banyo, 3 salon bulunuyor. Bahçenin büyüklüğü 7 dönüm. Bu alanın 3 dönümü yeşil alan olarak düzenlenmiş. Geri kalan 4 dönümde ise müştemilat evi, araç ve yürüyüş yolları bulunuyor. Geniş alanlar içimize sonsuz bir özgürlük hissi dolduruyor.

MUTFAK DEKORASYONU

Belçika Brugge’den aldığı pencere dantellerini Mehtap Hanım çok seviyor. Olmazsa olmaz sakız sardunyalar ve orkideler pencerenin daimi konukları…

Mutfak Mehtap Hanım’ın en sevdiği aynı zamanda da en üretken olduğu bölüm. İyiyemek.com’da gastronomi üzerine yazdığı tüm yazıları yine mutfağında, bu masada yazıyor. Kır evi stilini vurgulamak için mutfağın ortasında konumlanan ceviz masa özellikle yuvarlak tercih edilmiş. Avize Deco Center’ın.

“Gelen konuklarımız hep şöyle diyor: ‘Kendimizi tatil köyünde konaklıyor hissediyoruz!’ Bizim tam da yaratmak istediğimiz işte böylesi konforlu bir evdi…”

El oyma ceviz sandık Alsancak’ta Antikacılar Sokağı’ndan alınmış. Üzerinde yer alan Paşabahçe şişe koleksiyonu Mehtap Hanım’ın özel merakı. Sandık üzeri el dokumalar Alaçatı Antikacı Hasan’dan. Halı, Zara Home.
Banyo seramik ve armatürleri, ve tik olan lavabo altı dolabı Vitra’dan. Bu banyo havuzda serinleyen misafirler için özellikle eve geçişte kolaylık sağlıyor. Gri ve vizon renklerin hakimiyetindeki banyonun havuza direkt bir kapısı bulunuyor. İpek köpük perdeler Visage Tasarım.

KÜÇÜK KIZIN ODASI

Bu odaya romantik bir hava hakim. Duvar kağıdı Massive, perde, cibinlik ve koltuk tasarım Visage, peluş köşe lambası Budun’dan seçilmiş, Beyaz dantel yatak örtüsü yine Chakra’dan. Minik puf, Laura Ashley’nin.

EBEVEYN YATAK ODASI

Desenlerin hakimiyetindeki bu odada sıcak bir atmosfer var. Yatak örtüsü, cibinlik, yatak başı ve yastıklar Visage Perde yapımı. Tüm pencereler balon perde ile giydirilmiş. Avize Alsancak Regal Aydınlatma’dan…

BÜYÜK KIZIN ODASI

Su yeşili ve bej hakimiyetinde dingin bir atmosfer var. Duvar kağıdı Massive’den seçilmiş. Cibinlik ve perdeler Visage Tasarım’ın. Yatak örtüsü Chakra’dan, halı Zara Home. Zarif danteller kır evi stiline gönderme yapıyor.

Davetkar ve samimi: Kır evi stili