Deniz kokulu bembeyaz ev

0

İtalya’nın Kuzeydoğusunda yer alan bu çatı katı stillerin dayattığı her türlü formalite ve klişeden uzak, adeta bir sadelik mabedi.

Evin sahipleri Daniela Dellavalle ve Giuliano Cavalletti moda ve mobilya dünyasında yer alan İtalyan girişimciler. İnce zevklerle dolu bu ev de doğrudan Daniela’nın yaratıcı duyarlılığının bir eseri.
Giuliano ve Daniela uzun süre moda endüstrisinde çalıştıktan sonra işlerini büyütmek ve bir mobilya  aksesuarları markası yaratmak isteyince Arte Pura’yı on yıl önce kurmuş. Ham keten ve renkli güpürlerden  oluşan yatak örtüleriyle İtalya’da her şeyi el yapımı üreterek, detaylar üzerinde hassasiyetle çalışarak işe  başlamışlar. Daha sonra ufukları genişlemiş, denizin izinden gitmişler: Böylelikle sahilde buldukları ağaç gövdelerinden ve tahta parçalarından mobilyaları, balık ağlarından çerçeveleri, eski kupalarla dekore edilmiş sandalyeleri, üfleme  cam eşyalar ve elde boyama tabaklardan oluşan bir koleksiyonu üretmeye başlamışlar.
Ürettikleri her obje eşsiz bir parça, “tek tip” stillerin dünyasında eşsiz bir detay. Ve sonuçta her zaman olduğu gibi korkusuzca, birbirinin aynısı stiller karşısında ne kadar aykırı çalışılırsa hak edilen ün de beraberinde geliyor.
Aile şirketinin kalbi olan stilist Daniela, her şeyi kendisi seçerek eve felsefesini yansıtmış: Zeminin reçinesine  gömülü eski bir çivi, lavaboyu süsleyen istridyeler, suda aşınmış tahtalardan yapılmış yatak başları ve kapılar,  beyaz ham keten örtüler gibi sadelikle yaratılmış bir stil. Mobilyaların neredeyse tamamı tekerlekli, böylelikle bir  odadan diğerine rahatça taşınabiliyorlar. Evin mimarisi ise sınırları olmayan, açık ve ferah bir yapıya sahip.

Mekanik, ham ve maskülen kişiliği olan eşyalar sanatsal  zarafet ve küçük detaylarla kusursuz bir biçimde eşleştirilmiş…

Hazırlayan Güneş Ulukuş Fotoğraflar Living Insıde

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.