bembeyaz-ev
bembeyaz-ev

İtalya’da her köşesi bembeyaz ve deniz kokulu bir evdeyiz

Son güncelleme:

İtalya’nın Kuzeydoğusunda yer alan bu çatı katı stillerin dayattığı her türlü formalite ve klişeden uzak, adeta bir sadelik mabedi.

İnce zevklerle dolu bu ev Arte Pura’nın kalbi olan stilist Daniela’nın yaratıcı duyarlılığının bir eseri. Daniela her şeyi kendisi seçerek eve felsefesini yansıtmayı başarmış.

Evin sahipleri Daniela Dellavalle ve Giuliano Cavalletti moda ve mobilya dünyasında yer alan İtalyan girişimciler. İnce zevklerle dolu bu ev de doğrudan Daniela’nın yaratıcı duyarlılığının bir eseri.

Ham keten ve renkli güpürlerle işe başlayan Giuliano ve Daniela sahilde buldukları ağaç gövdeleri ve tahta parçalarından mobilyalar, balık ağlarından çerçeveler, eski kupalarla dekore edilmiş sandalyeler, üfleme cam eşyalar ve elde boyama tabaklardan oluşan bir koleksiyon üretmiş.

DENİZİN İZİNDEN GİTTİLER

Giuliano ve Daniela uzun süre moda endüstrisinde çalıştıktan sonra işlerini büyütmek ve bir mobilya aksesuarları markası yaratmak isteyince Arte Pura’yı on yıl önce kurmuş. Ham keten ve renkli güpürlerden oluşan yatak örtüleriyle İtalya’da her şeyi el yapımı üreterek, detaylar üzerinde hassasiyetle çalışarak işe  başlamışlar. Daha sonra ufukları genişlemiş, denizin izinden gitmişler:

Evin tasarımında aile bireylerinin birbirleriyle eğlenceli vakit geçirebileceği samimi bir ortam yaratmak amaçlanmış.

““Onlara oda demeyi sevmiyorum, onlar sadece oda değil. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, nerede olduğunuz önemli değil. Bu çatı katı evini tasarlayan bir mimar olmadı. Her şeyi kendim yaptım. Tabii ailemin de katkısı oldu.”

Mekanik, ham ve maskülen kişiliği olan eşyalar sanatsal zarafet ve küçük detaylarla kusursuz bir biçimde eşleştirilmiş…

SAHİLDE BULDUKLARI PARÇALARDAN KOLEKSİYON ÜRETTİLER

Böylelikle sahilde buldukları ağaç gövdelerinden ve tahta parçalarından mobilyaları, balık ağlarından çerçeveleri, eski kupalarla dekore edilmiş sandalyeleri, üfleme cam eşyalar ve elde boyama tabaklardan oluşan bir koleksiyonu üretmeye başlamışlar.

“Evim benim hayatım gibi: Yaşadığım anların toplamı. Yaşadığım andan keyif alıyorum. Hayatım evimle eşanlamlı. Sürekli değişiklik ihtiyacı duymam huzursuz bir yapım olmasından kaynaklanmıyor, sadece kafamdaki fikirleri dışarı çıkarabilmek benim için çok önemli. Çünkü çoğu zaman fikir patlamaları yaşıyorum.”

Ürettikleri her obje eşsiz bir parça, “tek tip” stillerin dünyasında eşsiz bir detay. Ve sonuçta her zaman olduğu gibi korkusuzca, birbirinin aynısı stiller karşısında ne kadar aykırı çalışılırsa hak edilen ün de beraberinde geliyor.

HER ŞEYİ KENDİSİ SEÇEREK FELSEFESİNİ YANSITTI

Aile şirketinin kalbi olan stilist Daniela, her şeyi kendisi seçerek eve felsefesini yansıtmış: Zeminin reçinesine  gömülü eski bir çivi, lavaboyu süsleyen istridyeler, suda aşınmış tahtalardan yapılmış yatak başları ve kapılar,  beyaz ham keten örtüler gibi sadelikle yaratılmış bir stil. Mobilyaların neredeyse tamamı tekerlekli, böylelikle bir  odadan diğerine rahatça taşınabiliyorlar. Evin mimarisi ise sınırları olmayan, açık ve ferah bir yapıya sahip.

“Ruhumun parolası ‘her yer beyaz’. Beyaz bir oda bana huzur ve dinginlik duygularını veriyor. Beyaz bir odada kendimi rahat hissediyorum. Eğer etrafım beyazsa hayal gücüm ve düşüncelerim hemen kanatlanıyor, kafamda birçok oda yaratabiliyorum.”
“Değişikliklerden önce içerisi bana göre çok sevimsizdi, benim ‘ev’ düşüncemden fazlasıyla uzaktı. Ama artık burası evden daha fazlası, ihtiyacınız olduğunda gitmek istediğiniz bir yer.”
Zeminin reçinesine gömülü eski bir çivi, lavaboyu süsleyen istridyeler, suda aşınmış tahtalardan yapılmış yatak başları ve kapılar, beyaz ham keten örtüler gibi sadelikle yaratılmış bir stil.
“Yaratıcı bir insanım ve bu nedenle moda tasarımcısı olmaya karar verdim. Bu iş her açıdan benim stilimi etkiliyor. Renklerle oynuyorum ama bir alanı tasarlarken de sonucu hayal ederek çalışıyorum.”

GENİŞ AİLE

Ev geniş bir ailenin yaşayabileceği şekilde tasarlanmış: Giuliano, Daniela, çocukları Elisa, Riccardo ve Eleonora, tabii ki çocukların arkadaşları ve evin iki köpeği için de…

“Evi seçmemde ne etkili oldu derseniz? Pencerelerden, kapılardan ve baktığım her yerden gelen ışıkla büyülendim.”
BANYO

Adapazarı’nda 145 m2’lik beyaz ve romantik kır evi

Ev dekorasyonunda beyaz ile hafifleyin! Beyaz dekorasyon fikirleri