italyan balkonları
italyan balkonları

Küçük cennetler: İtalyan balkonları

Son güncelleme:

Avrupa şehirlerinin en güzel yanlarından biri de balkonları. En sıradan sokaklarda bile pencerelerden ve balkonlardan sarkan kıpkırmızı sakız sardunyalar ve rengarenk petunyalar, renkli panjurlarıyla en sade pencereler bile sıradanlıktan bir çırpıda kurtuluyor.

BALKON NEDİR?

Balkon kelimesi İtalyanca kökenli bir kelime “balcone”’den geliyor ve anlamı yapı iskelesi. Tarihte bir sahne olarak tören veya halk duyurularında da kullanılan balkonlar günümüzde genellikle bahçe yerine geçen daha büyük mekanlardan oluşuyor.

Balkonlar huzur bulma, dinlenme, güneşlenme, bir parça taze hava alma ve kimi zaman da evde sıkılanlar tarafından etrafı dikizleme (!) için kullanılıyor.

Aslına bakarsanız “geçmiş ve balkon” dendiğinde benim aklıma Romeo&Juliet ve dolayısıyla da İtalya geliyor. Malum, balkon olmasa bu efsane aşk hikayesi de başlayamayacaktı. Veronalı bu “çok aşık” çift için de balkon madem bu kadar önemli, biz de güzelliği boyutlarının çok çok ötesine geçmiş İtalyan balkonlarına bakalım bu yazıda!

TEMEL AMACI ÇAMAŞIRLARIN ASILMASIYDI

İtalyan balkonlarının temel amacı çamaşırların asılmasıymış en başlarda… İtalya’da hala tipik bir görüntü olarak bilinen, binaların arasına asılan çamaşırlar balkonlarda kurutuluyormuş. Yani balkonlar işin başında estetik bir faktör olarak değil, kullanışlı oldukları için gündeme gelmişler. Daha sonraları kadınlar balkondan sarkıttıkları sepetleriyle bir şeyler satın almaya başlamışlar, tıpkı bizim mahallelerde olduğu gibi! Hatta günümüzde Napoli ve civarında bu sistem hala kullanılıyor.

Bu şekilde balkonlar İtalyanlar için yaşam şekli olmuş ve onların vazgeçilmezi haline gelmiş.

İTALYAN BALKONLARI

İtalyan balkonlarının en önemli yanı, ne kadar minik olurlarsa olsunlar bahçe keyfini yaşatmaları… Petunyalar ve sardunyalar salkım salkım süsler bu balkonları. (Burada hemen bir parantez açıp bu iki güzel çiçeğe değinmek gerekir diye düşünüyorum. Sardunya başarıya en kolay ulaşılabilen çiçeklerdendir. Nazsızdır; biraz su, biraz da güneş, sizden bütün beklediği budur. Azıcık hormon eklemesiyle beraber tüm yaz, hatta sonbaharda sizi art arda açtığı çiçekleriyle mest eder. Arada sırada balkona keyif yapmak için çıktığınızda kuruyan yaprak ve çiçeklerini de toplamayı unutmazsanız sardunyanızın kendisiyle ve tabii sizinle de ne denli barışık olduğunu siz de deneyimleyebilirsiniz.

Petunyaya gelince… O da en az sardunya kadar görenleri mest eden bir coşkuyla açar çiçeklerini. Sardunyaya göre artısı kuruyan çiçekleri toplamak zorunda olmayışınızdır, eksisi ise her gün düzenli su istemesi. Güneşe çok dayanıklıdır, ama ille de su diye tutturur, yoksa boynunu hemen büküverir.)

KÜÇÜK BALKONLARA ÇİÇEKLERİ NASIL YERLEŞTİRİYORLAR?

İtalyan balkonlarına dönecek olursak, bu balkonların çoğu Rokoko tarzındadır, motif içeren ferforje parmaklıkları vardır. Bir çoğu dar sokaklar nedeniyle Fransız balkonu şeklindedir. En fazla yarım metre genişliğinde ve en çok bir sandalye alabilecek büyüklükte olan bu balkonlara bahçe görünümü kazandırmak için çiçekler sadece yatay değil, askılar aracılığıyla dikey olarak da yerleştirilir.

BALKONDA AKDENİZ SICAKLIĞI YAŞAMANIN PÜF NOKTALARI

Siz de balkonlarınızda Akdeniz sıcaklığını hissetmek istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey var:

• Çiçeklerinizi sıcak renklerden seçin, toprak/toprak görünümlü saksılara dikin.

• Duvarlarınız doğal taştansa bu tarza onlar da çoktan ayak uydurmuş demektir. Değilse de üzülmeyin, duvarlarınızı dikey olarak çiçeklerle ve sarmaşıkla kapatabilirsiniz.

• Bu tarz bir balkonda elbette balkon parmaklıkları ile uyumlu tarzda ferforje sandalye kullanmak en güzeli olacaktır.

Unutmayın, sınırlı alanınız olduğu için abartılı fikirler uygulayamasanız bile balkonunuzu güzelleştirmek sizin elinizde! Artan konut sayısıyla beraber, evler birbirine yaklaştıkça, bizde de çok gözde olmaya başlayan bu balkonları süslemenin bir güzel yolu da apartman sakinlerinin anlaşarak ortak bir noktaya yönelmesi olacaktır. Bu şekilde binalar çok daha etkili bir şekilde süslenebilir.

Bu kadar güzel bir balkon ömrünüzü uzatır mı bilinmez, ama hayatınıza çok yoğun bir konsantrasyonda mutluluk ve güzellik katacağı kesin!

NOT: İtalyan balkonlarıyla bir alakası yok belki, ama küçük çocuğuyla balkon keyfinden vazgeçmek istemeyenlere bir öneri:

Balkon demirlerinize sağlam bir şekilde gereceğiniz balık ağları ince ve estetik yapısı nedeniyle görüntünüzü bozmayacak, kuvvetli yapısı sayesinde de minik başların onun arasından uzanmasına mani olacaktır.

NUR B. ANAÇ

Balkonda yetiştirilebilecek çiçekler – Bu 12 çiçek ile balkonlarınız renklensin

Akdeniz ve Ege evleri