Çocuk odası renkleri

0

Renkli boyanmış duvarlar çocuklara bembeyaz boyanmış bir duvardan çok daha ilginç gelir. Bu nedenle duvarlarda renk kullanmaktan korkmayın. Hatta bırakın özgürce bu renkleri çocuğunuz seçsin. Bu renk olur mu demeyin. Odaya renk eklemenin bir yolu da renkli duvar kağıtlarıdır. Desenli duvar kağıtlarına yer verin. Desenler onların ilgisini çekecektir.

Mondi

Düfa Ar-Ge Müdürü Selma Feridunoğlu renklerin çocuklar üzerindeki etkisini şöyle açıklıyor: “Çocuk odalarına yönelik renk seçimleri, onların hayal gücü  gelişiminden, uyku alışkanlıklarına kadar birçok konuda etkili oluyor. Ebeveynler çocuk odaları için duvar boyası  renklerini seçerken geleneksel olarak cinsiyete göre karar veriyor. Erkek çocuk sahibi olanlar mavi ve tonlarını tercih  ederken, kız çocuk sahibi ebeveynler pembe tonlarında karar kılıyor. Fakat modern yaklaşımda bu trend değişiyor.  Artık kız çocuklarının odaları için de mavi ve yeşil tonları tercih edilebiliyor.

Çocuk odalarının duvarlarında açık tonlarının tercih edilmesi önemli; açık renkler onların hayatı anlamlandırmalarına yardımcı oluyor. Koyu tonlar çocukların hayal dünyasına olan olumsuz etkileri açısından da uygun görülmüyor. Bir mor tonu olan lila, çocuk odaları  için oldukça ideal. Çocukların hem  hayal dünyasını geliştiren hem de kolaylıkla uykuya dalmasını sağlayan lilanın yanı sıra önerebileceğimiz diğer bir renk ise  sarı. Sarı, çocukların zekalarını etkin kullanmalarına yardımcı oluyor ve onlarda mutluluk hissi uyandırıyor. Yeşil ve  mavi dinlendirici etkiye sahip. Bu iki rengin farklı tonlardaki kombinasyonları çocuk odası duvarlarında uygulamak  çocuklara olumlu enerji verecektir.

Kırmızı ya da turuncu gibi hareketlilik veren renkler yüksek enerjili olarak tanımlanır.  Bu renklerin uçuk tonlarının duvarlarda kullanımı ise içine kapanık çocukların enerjilerini doğru yönlendirmelerine yardımcı olabilir. Duvarları beyaz renk uygulayıp, kullanılan eşyalarla odayı renklendirmek de ayrı bir seçenek olarak gösterilebilir.”

Hanna Home.

Düfa

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.