Çocuk odası dekorasyonu – Çocuğunuzun yeni odası hazır mı?

Çocuk odası dekorasyonu
Çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu bebeklikten çocukluğa, çocukluktan gençliğe geçişin gerçekleştiği süreçte sürekli değişir. Peki artık bebeklikten çocukluk dönemine geçen çocuğunuz için oda hazır mı?

O artık bebeklikten çocukluk dönemine geçiyor. O halde odasında da değişiklikler yapma zamanı geldi demektir. Siz de içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın ve çocuğunuz için yaratıcılık dolu harika bir oda tasarlayın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, rehberimizi okuyun.

Çocuk odası örnekleri
Crocodily.

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU İÇİN SEÇENEKLER ÇOĞALDI *

Hatırlıyor musunuz, çocukken yatak odanız nasıldı? Aslında birçoğumuzun kendine ait bir odası yoktu belki. Odayı kardeşlerimizle paylaşıyorduk. Ayrıca mobilyalar da hiç bizi düşünerek seçilmemişti. Ne rahat bir çalışma masamız, ne de duvarımızda rengarenk bir duvar kağıdı vardı belki de…

Oysa ki günümüzün küçük prens ve prensesleri çok şanslılar. Onlar için odalarını düzenleyebileceğiniz bir sürü uygun fiyatlı marka ve gerek yazılı basını gerekse interneti takip ederek çocuklarının hayal dünyasını geliştirmeyi planlayan ebeveynleri var.

YARATICI ÇOCUK ODALARI *

Günümüz ebeveynleri olarak onlara yaratıcı odalar hazırlarken hepimiz kendi içimizdeki çocuğu da az ya da çok ortaya koyarak, bir nevi geçmişte yaşayamadıklarımızın tadını da çıkarıyoruz. Peki daha da yaratıcı çocuk odaları hazırlamak için neler yapabiliriz? Alternatifiniz çok, mobilyadan boyaya kadar hepsi sizi burada bekliyor.

Çocuk odası dekorasyonu
Alfemo.

EĞLENCEYİ UNUTMAYIN *

Çocuğunuzun odasını komple bir oyun alanına dönüştürmeyin, ama ona biraz eğlenmesi için fırsat vermeyi de unutmayın. Mesela odasında ranza varsa altında onun için bir oyun alanı hazırlayın. Bu alanı kalın bir kumaşla kapatarak onun için gizli bir sığınak da yaratabilirsiniz. Ya da onun için kaydıraklı bir ranza seçebilirsiniz.

Büyüdüğünde kaydırağı çıkararak bu alana merdiven de yerleştirebilirsiniz. Duvarlara kartondan hayvan büstleri, tavana karanlıkta parlayan yıldızlar asıp duvara ise sticker’lar yapıştırıp hiç de pahalı olmayan çözümlerle odasını keyifli hale getirebilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyonu
Ikea.

GARDIROBU PLANLARKEN *

Çocuğunuzun gardırobunu, sizinkine benzer şekilde planlayın. Ne kadar asma alanına ihtiyacı var, ne kadar çekmecesi, rafı olmalı, ne kadar eşyayı bunların ne kadarına sığdırabilirsiniz. Yüksekliği ayarlanabilir askılar çocuk odası dekorasyonu için oldukça mantıklı bir seçim olabilir.

Çünkü kıyafetlerin yükseklikleri farklı olduğundan askı boylarını buna göre ayarlayabilirsiniz. Asansörlü askı kullanırsanız çocuğunuzun kıyafetlerine ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Erkek çocuk odası dekorasyonu
Ikea.

DEPOLARKEN *

Kendinden depolamalı karyolalar yer kazandırma açısından akıllı bir seçim olur. Ancak yatağı seçerken çok yüksek olmamasına dikkat edin. Bu sayede herhangi bir düşme durumunda daha az zarar görür. Hatta çocuğunuz çok küçükse ranzalı yatak tercih etmeyin.

Çilek mobilya çocuk odası
Çilek Mobilya.

ÇALIŞMA ALANINI PLANLAYIN *

Çocuğunuz bir sandalyede, yardım almadan oturmak için çok küçük olabilir. Ama yine de odasında bir masa alanı planlayın. Masanın çok büyük olmasına gerek yok. Standart bir tasarım olsun ki büyüdüğünde de rahatlıkla kullanabilsin. Okula başlayacağını düşünerek masanın altında bir çekmece ya da üstünde bir raf olmasına da dikkat edin.

DUVAR YÜZEYLERİYLE OYNAYIN *

Çocuk odası dekorasyonunda duvar kağıdı kullanmayabilirsiniz. Maskeleme bandıyla, odanın duvarlarına boya ile desenler yapabilirsiniz. Stencil’leri de düşünebilirsiniz. Ya da washi tape’lerle duvarlarda grafik desenler de oluşturabilirsiniz. Gerçekten çok başarılı sonuçlar elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

Kız çocuk odası dekorasyonu
Tepe Home.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

ÇOCUKLA DEĞİŞEN EVLER

https://www.evimdergisi.com.tr/cocuk-odasi-kucukse/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde bebek ve çocuk için güvenlik önlemleri – Daha güvenli ev yaşamı

taşınırken-bitkiler

Taşınırken bitkileriniz zarar görmesin! Çiçekleri korumanın yolları