Hangi odaya hangi bitki koyulmalı? Her odanın bitkisi farklı

Son güncelleme:

Apartman dairesinde kendi bahçenizi yaratırken bulunduğunuz yerin konumunu ve iklimini göz önünde bulundurun ve bitkilerinizi yaşam alanınıza göre seçin.

SALON BİTKİLERİ HANGİLERİ?

Salon çoğunlukla iç mekan bitkilerinin en çok kullanıldığı yerdir. Bitkileri yaratıcı biçimde sergilemenize olanak verecek alanlarıyla sıcak ve aydınlık mekanlardır. Geniş pencereler, balkon kapısı, pencere pervazları, masalar, nişleri gibi bitkilere ayrılacak geniş alanları vardır.

Odak noktaları oluşturan büyük bitkiler ve büyük bitki gruplarına yer verebilirsiniz. Renk ve dokular da önemli rol oynar. Bitkilerin görsel etkisini vurgulamak için birbirine kontrast biçim, şekil ve renkleri kullanmaya çalışın.

İlginizi çekebilir: En popüler 10 iç mekan bitkisi

Mutfak bitkileri

MUTFAKTA HANGİ BİTKİLER YETİŞİR?

Burada bitki kullanırken pencere içlerinde saksılar tercih edebilirsiniz. Ama elbette o noktalar günün her saati güneş aldığı için buna uyumlu bitkiler seçmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Aromatik bitkiler yetiştirirken bunları bilin

Kaktüs, sukulent türleri, sardunyalar olabilir. Mutfak için bitki seçimi yaparken mutfak otları olmazsa olmazlar arasında yer alır. Minik saksılar içerisinde tezgahta ışık alan bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Biberiye, maydanoz, nane, kişniş, dereotu, adaçayı ve daha birçok mutfak otunu kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mini mutfak bahçesi nasıl yapılır?

Yatak odası bitkileri

YATAK ODASINDA HANGİ BİTKİLER YETİŞTİRİLİR?

Bu odalar kaktüs, sukulentlerden oluşan bir grup ya da salon yaprağı ve dayanıklı büyük yeşil bitkiler için mükemmel yerlerdir.

Eğriotlarını da düzenli şekilde nem ve su isteğini verdiğiniz takdirde yine burada kullanabilirsiniz. Itırlı bitkiler de hoş kokusundan dolayı yine tercih edebileceğiniz bitkiler arasında.

Orkide, primula türlerini de yatak odasının aydınlık alanlarında kullanabilirsiniz. Çiçekliyken alınan bromeliad çiçeklenme dönemi sona erdikten sonra pencereden uzak bir yere taşınabilir.

Banyo bitkileri

BANYOYA HANGİ BİTKİLER KOYULMALI?

Bazılarının düşündüğü gibi banyolar bitkiler için birer cennet değildir. Sürekli nemli olsalar da bazı sakıncaları vardır. Bu yüzden bitkilerinizi seçerken dikkatli davranın.

Banyo bitkileri, diğer odalardaki bitkilerden daha düzenli bir bakım gerektirir. Özellikle yapraklarını haftada bir ayıklamalı, zayıf ışıktan dolayı bitkinin gelişimi pencereye doğru uzanmaya başlamışsa bitkiyi düzenli olarak çevirmelisiniz. Banyonuzda orkide, menekşe türleri ve küçük yapraklı sarmaşıkları kullanabilirsiniz.

Salon bitkileri

Çiçeklerin anlamları nedir? 20 farklı çiçek ve anlamı