Bulaşık makinesi tabletlerinin şaşırtıcı kullanım alanları

Bulaşık makinesi tabletlerinin şaşırtıcı kullanım alanları! Bulaşık makinesi tabletleri tabakları, kaseleri ve çatal bıçak takımlarını temizleme konusunda harika bir iş çıkarıyor. Bu tabletler ve kapsüller, zorlu lekeleri yok eden ve yüzeyleri pırıl pırıl hale getiren kimyasallar, enzimler ve aktif maddeler içeriyor. Bu nedenle yalnızca bulaşık makinesinde kullanmak için kendinizi sınırlamayın.

Bulaşık makinesi tabletlerinin bulaşıklar dışında kullanabileceğiniz 12 şaşırtıcı kullanım alanı var. Eldivenlerinizi takın ve işe koyulalım!

TUVALET TEMİZLİĞİ

Bulaşık makinesi tabletlerinin şaşırtıcı kullanım alanları

Bir kaseye bulaşık tableti atın ve çözünmesini bekleyin. Ardından tuvaleti bu karışım ile fırçalayın. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

BEYAZ KIYAFETLERDEKİ LEKELER

Bir sonraki çamaşır temizliğinizde makineye normal miktarda deterjan ile birlikte bir tane bulaşık tableti kullanın. Giysileriniz lekesiz ve bembeyaz çıkacak.

İlginizi çekebilir: Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Kumaşa göre saklama yolları

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TAMBURUNUN TEMİZLİĞİ

çamaşır makinesinin içi nasıl temizlenir

Çamaşır makinesini, içinde sadece bir bulaşık makinesi tableti varken sıcak ayarda çalıştırın ve yaklaşık 10-15 dakika sonra inceleyin. İçinde ne kadar kir ve pislik olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Makine programı bitirdiğinde çamaşır makinenizin tertemiz olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

METALİ PARLATIN

Bir bulaşık makinesi tabletini bir kova ılık suda eritin ve metal çatal-bıçak ve mutfak eşyalarını bu karışımda bekletin. Ardından bir süngeri sabunlu su ile ıslatın ve metal armatürleri bu su ile temizleyin. Yeni cilalanmış gibi parlayacaklar.

FIRIN TEMİZLİĞİ

Fırın camı nasıl temizlenir

Fırın raflarını çıkarın ve üstünü tamamen kaplayacak şekilde sıcak su dolu bir kaba yerleştirin. Bir bulaşık makinesi tabletini parçalayın ve suya atın. Başka bir tableti de ıslatın ve bununla fırının içini ve kapağını ovalayın. Ardından ıslak süngerle fırını durulayın. Kapağı açık bırakın ve kurumasını bekleyin. Ardından suda beklettiğiniz rafları süngerle temizleyin.

YANIK TENCERE VE TAVALAR

Kaynayan suya bir bulaşık makinesi tabletinin yarısını ekleyerek kararmış tencere ve tavaları eski haline getirin. Ardından suyu beş dakika kaynamaya bırakın. Aynı şekilde borcamları da sıcak su ile doldurarak ve bir tabletin yarısını kullanarak temizleyebilirsiniz.

DUVAR VE ZEMİNDEKİ KEÇELİ KALEM LEKELERİ

ir kovayı ılık suyla doldurun ve bir bulaşık makinesi tabletini atarak çözülmesini bekleyin. Ardından bir süngeri bu karışıma batırarak nemlendirin ve lekeli yüzeyleri silin. Leke temizlenmemekte ısrar ederse hala çözülmemiş olan tabletin bir parçasını kovadan alın ve sorunlu bölgeye sürün.

İlginizi çekebilir: Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi yok etme yolları (Kumaş, halı, parke, duvar)

ÇÖP KOVASI TEMİZLİĞİ

çöp-kovası temizliği

Çöpünüz boşaltıldıktan sonra bile dolu kokuyorsa, derinlemesine temizlik zamanıdır. Çöp kutusunu sıcak suyla doldurun, bulaşık makinesi tabletini atın ve bir iki saat bekletin. Gerekirse lekeleri ovalayın, iyice durulayın.

İlginizi çekebilir: Çöp kovası kokusu nasıl giderilir? İşte pratik çöp kovası temizliği

KİRLİ DIŞ MEKAN MOBİLYALARI

Yaz geldi, ama dış mekandaki oturma yerin geçen yıldan beri temizlenmedi mi? Bulaşık makinesi tabletini biraz ıslatın ve polen, kuş pisliği ve diğer kirleri bununla ovun.

YAĞ VE GAZ LEKELERİ

Bulaşık makinesi tabletini macun kıvamına gelecek şekilde su ile ıslatın. Ardından macunu lekenin üzerine uygulayın. Bir iki gün beklettikten sonra durulayın.

İlginizi çekebilir: Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?

KAHVE VE ÇAY LEKELERİ

kirli bardak

Bardaklarınız ne kadar sert fırçalarsanız fırçalayın pis görünüyorsa, sıcak suyla dolu bir kaba bulaşık makinesi tabletini atın ve parçaları birkaç saat bekletin. Ardından yıkayıp durulayın.

KEDİ KUMU KABININ TEMİZLİĞİ

Kedinizin kum kabını ne kadar temizlerseniz temizleyin kokuyu hala alıyor olabilirsiniz. Bu kokuyu yok etmek için birkaç haftada bir kutuyu boşaltın, sıcak su ile doldurun ve bulaşık makinesi tableti atarak bir gece bekletin. Ardından iyice durulayın. Kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

İlginizi çekebilir: Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? Kedi kumu nasıl seçilir?

Tüllerde islenme ve sararma sorunu: Kolay temizlemenin püf noktaları