Tüllerde islenme ve sararma sorunu: Kolay temizlemenin püf noktaları

Son güncelleme:

Tüllerde islenme, tüllerin sararması ya da kararması, sık yaşanan bir temizlik sorunu. Özellikle kışın petek üzerindeki perdelerde, tüllerde kararmalar oluyor. İster doğalgaz peteklerinden kaynaklı olsun, ister kirli hava, toz, sigara dumanı ya da güneşten kaynaklı olsun, tül perde temizliği zor değil.

Bembeyaz perdelere yıpranma sorunu yaşamadan sahip olmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç farklı temizlik yöntemi var. İşte tüllerde islenme ve kolay temizlik yolları…

TÜL PERDE KARARMASI NASIL GEÇER?

Tül perde kararması ve perdedeki is lekelerini çıkarmak için karbonat kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesine perdenizi atın, deterjan gözüne hem deterjan hem de 2 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Perdelerinizdeki kararmalar beyazlayacaktır.

Daha inatçı bir is lekesi ile karşı karşıya iseniz, büyük bir leğeni ılık suyla tamamen doldurun ve yarım su bardağı amonyak ekleyin. Amonyaklı suya perdenizi batırın ve yaklaşık 2 saat bekletin. Sonrasında çamaşır makinesinde hassas yıkama ayarında 30 veya 40 derecede yıkayın.

PERDEDE KÜF LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Perdedeki küf lekesini çıkarmak için öncelikle perdenin küf lekesinin olduğu alanı süt dolu bir kaba batırmayı deneyin. Sonrasında bulaşık tableti ile çamaşır makinesinde 30 derecede yıkayın. Leke çıkmazsa aşağıdaki yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Bir başka yöntem ise karbonat ile temizlik. 4’te 3 oranında karbonat ve dörtte bir oranında suyu karıştırarak cıvık bir hamur oluşturun ve küflenmiş yüzeye yedirerek fırçalayın. Sonrasında yarı yarıya sirke ve su karıştırın ve yıkayın. Sonrasında perdeyi çamaşır makinesinde yıkayın.

BULAŞIK TABLETİ İLE PERDE TEMİZLEME

Çamaşır makinenizin içine perdelerle birlikte bir bulaşık tableti koyun. 30 derece sıcaklıkta çalıştırın. Perdeleriniz tertemiz olacaktır.

SARARMIŞ TÜLLERİ, PERDELERİ TOZ ŞEKER İLE TEMİZLEME

Sarı lekelerin oluştuğu perdeleri toz şeker ile temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinenizin yıkama haznesine 2 tatlı kaşığı toz şeker koyun ve perdedeki sararmalardan kurtulun.

Tüllerde islenme ve sararma sorunu

SİRKE İLE PERDE, TÜL TEMİZLİĞİ

Sararmış tül perdelerinizi beyazlatmak için sirke de kullanabilirsiniz. Sirkeli su içinde perdelerinizi bir gece bekletin, ya da makinenizin deterjan gözüne bir ölçek sirke ekleyin. Perdeleriniz sararmalardan kurtularak tertemiz olacaktır.

Elma sirkesi nasıl yapılır

Dikkat: Sirkenin polyestere zararı yoktur ancak keten kumaşları yakar. Bu yöntemi denemeden önce perdenizin kumaşına dikkat edin. Eğer perdeniz keten ise sirke kullanmayın.

KARBONAT İLE TÜL PERDE BEYAZLATMA

Tüllerde islenme ya da sararma sorunu yaşıyorsanız, karbonat en iyi çözüm yollarından biridir. Sararmış ya da islenmiş tül perdelerinizi karbonat ile bembeyaz yapabilirsiniz. Çamaşır makinenizin deterjan gözüne 2 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve doğal yollardan perdeniz tertemiz olsun.

TUZLU SU İLE PERDE BEYAZLATMA

Perdenizi tamamen örtecek kadar bir kovaya ılık su doldurun ve 5-6 yemek kaşığı tuz ekleyin. Tül perdelerinizi tuzlu suya batırın ve sabaha kadar bekletin. Sonrasında da çamaşır makinesinde her zamanki gibi yıkayın.

TÜL PERDE ÇAMAŞIR MAKİNESİNDE HANGİ AYARDA YIKANIR?

Perdelerinizi çamaşır makinesinde yıkayacaksanız hassas programı seçmelisiniz. Elde yıkama ya da hassas programı olmayan bir makineye sahipseniz, “sentetik” ayarda yıkayabilirsiniz. Ayrıca çamaşır makinesinde perdeleri yıkarken 30 derece sıcaklık ve 400 devir seçebilirsiniz.

DİKKAT: Perdelerinizin hemen kirlenmesini istemiyorsanız, asmadan önce camları ve duvar kenarlarını silmelisiniz. Perdeler nemliyken tozu ve kiri hemen çeker. Bu nedenle daha kısa sürede kirlenir.

TÜL PERDE KARARMASI VE SARARMASINI ÖNLEME YOLLARI

Tül perde kararması ya da sararmasının nedeni kirliliktir. Kalorifer petekleri, sigara dumanı ya da çeşitli etkenlerle perdelerde sararmalar ve kararmalar meydana gelir. Bunu tamamen önlemenin bir yolu olmasa da, daha uzun süre beyaz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için;

  • Perdelerinizin haftada bir kez vakumlu süpürge ile tozunu alın. Hassas ve ince tüller için süpürge ucunda yumuşak bir fırça kullanarak zedelenmesini önleyin.
  • Perdeleri haftada bir kez havalandırmaya çalışın.
  • Her altı ayda bir kuru temizlemeye verin ya da elde yıkayın. Düşük ısıda santürfüj yapın ve hafif nemliyken ütüleyin.
  • Küçük lekeler ve inatçı kirler için buharlı el süpürgesi kullanın.
  • Eğer perdeleri nemli olarak asıyorsanız tozun içeri girmemesi için pencereleri sıkıca kapatın.

Perde ölçüsü nasıl alınır? Tül, stor, fon, pileli perde ölçümü

Perde modelleri: Salon ve odalar için en iyi tercih nasıl olmalı?

Birkaç temizlik hilesi ile perdeleriniz ilk günkü gibi yeni ve temiz kalsın