çaydanlıktaki-kireçler-nasıl-çıkar

Çaydanlıktaki kireçler nasıl çıkar? Kireçler nasıl temizlenir?

Çaydanlıktaki kireçler nasıl çıkar? Çay demlemeyi pek çok kişi seviyor. İster çay tiryakisi olun isterseniz günde 2-3 bardak içiyor olun, çaydanlıkta oluşan kirler ve kireçler herkes için büyük bir sorun…

Peki çaydanlıktaki kireçler nasıl temizlenir? Sizler için pratik önerilerimiz var.

ÇAYDANLIKTAKİ KİREÇLER NASIL ÇIKAR?

1 yol: Çaydanlıklardaki kireçten kurtulmak için iki çorba kaşığı limon tozunu çaydanlığın içine koyun ve suyla 15-20 dk. kaynatın. Çaydanlığınızın yeni gibi olduğunu göreceksiniz.

ÇAYDANLIKTAKİ KİREÇLERİ TEMİZLEMEK İÇİN İÇİN SİRKE VE SU

2. yol: Yarım çay bardağı sirkeyi ve 1 su bardağı suyu çaydanlığın içine doldurun. Çaydanlığı ocağın üzerine alın ve içindeki karışımı kaynatın. Kaynayan karışım çaydanlığın içindeki kirecin büyük bir kısmını çözecek, kalanlar ise yumuşadığı için çok daha kolay çıkacaktır. İçindeki bu kaynayan karışımı dökün. Ardından temizleme fırçayı ya da bulaşık süngeriyle kalan kireçli alanları ovalayarak temizleyin.

ÇAYDANLIKTAKİ KİREÇLER NASIL ÇIKAR? ZORLU KİREÇLER İÇİN

3. yol: Eğer bu yollar işinize yaramadıysa, çaydanlığın içine bolca sirke doldurun ve sirkenin tüm kireçli alana ulaştığından emin olun. (Elma ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz) Ardından bu sirke 1 gece boyunca çaydanlıkta beklesin. Ertesi gün sirkeye 1 kaşık karbonat karıştırın. Köpürmesini bekleyin ve uzun saplı bir fırça ile temizleyin.

Daha sonra karışımı boşaltarak bulaşık süngeriyle ovun ve durulayın. İşte çaydanlığınız tüm kireçlerden kurtuldu!

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?