Fırın camı nasıl temizlenir? En hızlı ve kolay yol

Fırın camı nasıl temizlenir? sorusunun yanıtını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Fırın kapağında yer alan cam en fazla kirlenen ve kötü görünen alanlardan biri. Fırın temizliği ile ilgili detayları “Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları” yazımızda anlatmıştık. Şimdi fırın camı temizliği ile ilgili daha fazla detay verelim…

Yağ sıçramaları sonucu fırın camı kirlendiğinde, uzun süre beklerse lekeler çok zor çıkacaktır. Sihirli silgi gibi malzemeler de bu kiri temizlemeniz konusunda yardımcı olamayabilir. Peki bu zorlu lekeleri çıkarmak için ne yapmalı? Gelin inceleyelim…

FIRIN CAMI NASIL TEMİZLENİR?

Fırın camı nasıl temizlenir

Fırın camına yaklaşık ¾ su bardağı sıcak su dökün ve üzerini kabartma tozu ile tamamen örtün. 30 saniye bekleyin ve sonra bir alüminyum folyo topunu buruşturup ovmaya başlayın. 

Çok bastırmadan ovalasanız bile yağ lekelerinin kaybolmaya başladığını göreceksiniz. Tamamen temizlenene kadar dairesel hareketlerle ovalamaya devam edin. Sonrasında kağıt havlu ile silin.

Kalıntıları tamamen yok etmek için temiz su alın. Temiz bir bezi suya batırarak fırın camını kirden iyice arındırın. İşte bu kadar. Camın ışıl ışıl parlamasını izleyin.

GEREKLİ MALZEMELER

Fırın kapağınızdaki camı temizlemenin en hızlı ve en kolay yolu. İşte fırın camı nasıl temizlenir? sorusunun yanıtı ve gerekli malzemeler…

  • ½ su bardağı sıcak su veya sirke
  • Karbonat
  • Aliminyum folyo

YAPILIŞI

  • Fırın kapağınızın her tarafına sıcak su dökün.
  • Tamamı kaplanana kadar kabartma tozu serpin. 30 saniye bekleyin.
  • Folyo ile bir top oluşturun ve 1-2 dakika dairesel hareketlerle fırçalayın.
  • Nemli bir kağıt havlu kullanın ve fazlalığı silin.
  • Kabartma tozu çizgileri görünmeye başlayacak, bu yüzden tekrar suyla silin.
  • Kuru bir kağıt havluyla yeniden silin ve pırıl pırıl bir fırın cam kapısına sahip olun!

FIRIN CAMI, CAM KAPAK SÖKÜLEREK NASIL TEMİZLENİR?

Fırın camı nasıl temizlenir

İlk adım, fırının soğuk olduğundan emin olun – yanlışlıkla kendinizi yakmak istemezsiniz. Ardından, camı fırın kapağından çıkarın. Kapağı açın ve kapağın üst kısmındaki vidayı açarken kapağı desteklemek için bacağınızın üzerine koyun.

Cam çıkarıldıktan sonra, kırıntı ve tozla dolu olan fırınınızın ara katmanlarına erişebileceksiniz. Cam arasındaki fırın kapağını temizlemek basit. Bu alanı dar uçlu bir elektrikli süpürge ile temizleyebilirsiniz. 

Fırın camını temizlemek için en etkili malzemeler kabartma tozu ve sirke. Kimyasal temizleyicilere karşın toksik olmayan harika bir alternatif. Cam üzerinde birikmiş yağ ve kir varsa, kirli bölgelere biraz kabartma tozu serpin. Ardından kabartma tozu ve sirke solüsyonunu yüzeye püskürtün; kabarmaya başlayacak ve bu da kirleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Aşındırıcı olmayan bir bez ile tüm kirlerin üzerine karışımınızı yayın. Daha sonra ıslak bir bezle silin. Camı çizmemeye dikkat edin.

Parlaması için camı bir cam temizleyici ile silebilirsiniz. Doğru vidaları uygun yerlerine yerleştirmeye dikkat ederek kapağınızı yeniden monte edebilirsiniz. Kapağı kapatmadan önce vidaların artık çevrilemeyeceğinden ve camın tamamen sabitlendiğinden emin olun.

Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Mikrodalgalar bulaşık süngerindeki virüsleri ve bakterileri öldürür mü?