bahçe-mobilyaları

Dış mekan mobilyalarını ahşap mı, rattan mı, yoksa metal mi tercih etmeli?

Bahçe mobilyalarının uzun yıllar boyunca formunu ve fonksiyonelliğini kaybetmeden kullanılabilmesi için, mobilyalara ait materyallerin dış mekân için tasarlanmış dayanıklı seçenekler olması gerekiyor. Peki, nasıl bir malzeme tercih etmeli?

AHŞAP MI?

Ahşabın cazibesine hem iç hem de dış mekanlarda inanan birisiyim. O yüzden dış mekan için mobilya alırken gözüm kapalı ahşap derim. Ancak siz de benim gibi ahşabın masif ve olabildiğince en işlenmemiş hallerini seviyorsanız bahçe mobilyası alırken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta var demektir.

Eğer alacağınız bahçe mobilyası ham ahşap ise teak gibi uzun ömürlü ve bakımı kolay bir ağaç çeşidi olmalı. Doğadaki en sert ağaçlardan biri olan ve içeriğinde doğal olarak bulunan yağıyla birlikte en zorlu hava şartlarında bile yıpranmayan teak ağacı, öncelikli tercih edilen ürünler arasında yer alıyor.

Teak ağacından imal edilmiş bahçe mobilyaları seçiminde bu ürünlerin devlet lisanslı ormanlardan kesildiğinden ve gerçek A kalite ağaçların kullanıldığından emin olunması gerekli. Teak ağacından yapılan bir bahçe mobilyası seçerken, aynı zamanda üründe kullanılan ağacın yaşı ve mobilyanın yapım şekli de dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. Uygun fırınlama yöntemleriyle kurutulan ve doğru makinalarla işlenen teak ağacı, en dayanıklı bahçe mobilyalarına hayat verirken çok uzun yıllar yıpranma olmadan kullanılabiliyor. Ardıç, ak meşe, sedir, kestane gibi ağaçlardan yapılan mobilyaların da düzenli bakım yapıldığında 15-20 yıl kadar dayanabileceği biliniyor.

Eğer bu sizi yormayacaksa, ben tüm bu ağaçları özellikle su ile doğrudan temas etmeyen balkon, teras gibi alanlarda kullanabileceğinizi düşünüyorum. Eğer toprak ve çimle temas edecekse teak ağacı tercih edebilirsiniz. Ayrıca görsel olarak hiçbir mobilyanın ahşap kadar etkileyici olabileceğini düşünmüyorum. Hem yemek alanı hem de oturma alanında harikalar yarattığını göreceksiniz.

İlke Yılmaz

RATTAN MI?

El işçiliği, estetik detaylar benim için dış mekan dekorasyonunda olmazsa olmazlar arasında. Dolayısıyla natürel malzemelerden kusursuz bir biçimde örülen pek çok farklı deseni barındıran rattan bahçe mobilyaları favori listemin en başında yer alıyor.

Ancak her natürel malzemede olduğu gibi bakımı konusunda size bir takım görevler düşüyor: Düzenli cilalamak! Bunu yaptığınız taktirde uzun seneler zevkle kullanacağınıza eminim. Ancak rattan mobilyalar konusunda elbette tek opsiyonunuz bu değil. Zorlu hava koşullarına direnç gösterebilen ve bakımı oldukça kolay olan sentetik rattan da tercih edebilirsiniz. Sentetik rattan alırken işçiliğe dikkat etmelisiniz. Dört mevsim kullanılabilen, yüksek esnekliğe sahip ve gerilmeye karşı dayanıklı sentetik rattan mobilyalar, rahatlıkla temizlenebilme özelliğiyle de benim için tercih sebebi.

Günseli Büyüksağiş

METAL Mİ?

Hiç düşünmeden vereceğim yanıt pek tabii ki metal olur. Neden diyecek olursanız, ben bir ikiz annesiyim, üstelik de çalışıyorum. Zamanı çok iyi kullanmalıyım, ama öte yandan da bir dekorasyon editörü olduğum için estetik ve şıklık da vazgeçilmezlerim arasında. İşte hepsini bir arada bulabildiğim bir alternatif bahçe mobilyası var: Metal mobilyalar! Temizliği çok kolay. Hiç bakım istemiyor.

Çocuklar sıklıkla üzerine bir şeyler döktüğü için ahşap ve rattan gibi malzemeleri tercih edemiyorum. Favorim ferforje mobilyalar. Beyaz, siyah ya da renklendirilmiş olanları bir harika. Üstelik bu kıvrımlarda demir ustasının zarif işlemelerini görmek de çok hoşuma gidiyor. Her türlü hava koşuluna karşı dayanıklı olan ve okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilen alüminyum da bu aralar çok revaçta. Alüminyum bahçe mobilyaları, hafif olmaları ve bakımlarının kolay olması sebebiyle de tercih ediliyor. Leke de tutmuyor, sabunlu bir bezle silmeniz yeterli. Alüminyum mobilyalarda parlak metalik gri ve limon küfü yeşili ise favorilerim arasında.

Sevda Barandır Sungurtekin

Bahçe mobilyaları alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çeşitleri

Balkon ve bahçe mobilyaları: Banklar ve mobilyalar