Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?

0

leke

Leke izlerini pratik bir şekilde nasıl yok edeceğinizi anlatıyoruz.

YAĞ LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Yağ lekesini üzerine mısır unu serpiştin. Un yağı çektikten sonra makinede yıkayın. Lekeli kumaşınızı yıkamadan önce, kuru olarak arap sabunu ile silmek de işe yarayabilir.

KOZMETİK LEKESİ NASIL TEMİZLENİR? *

İpek ve yün üzerindeki ruj lekelerini benzin ya da katkılı alkol ile çıkartabilirsiniz. İpekteki boya lekeleri için kumaşı ılık suda sabunla yıkayın. Eğer leke çıkmıyorsa terebentin kullanmanızı önerebiliriz.

KAHVE LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Kahve lekesini sirke ve limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Ancak eski bir kahve lekesi varsa önce gliserinle silip daha sonra az amonyakla durulayarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

SAKIZ VE TUTKAL LEKESİ NASIL ÇIKARILIR? *

Halılarınıza ya da kumaşlarınıza yapışan sakızlardan kurtulmanın en basit yolu ise buz torbasını üzerine bastırmanız ve biraz bekletmeniz.

Eğer tişört ya da kotunuzun üzerine yapıştıysa, kıyafetinizi bir torbayla buzluğa koyabilirsiniz. Ancak tutkal gibi kuvvetli yapışkan maddeler için soğuk yerine sıcak uygulamanız gerekir.

Böyle bir durumda lekeniz ince bir kumaştaysa, üstüne ve altına emici kağıt koyup daha sonra üzerinden sıcak ütü ile geçmeniz yeterli olacaktır. Bu işleme kağıt, tutkalı eminceye kadar devam edebilirsiniz.

KIRMIZI ŞARAP LEKESİ NASIL ÇIKAR? *

Lekenin üzerine önce ılık suya batırılmış havluyu koyup lekenin yumuşamasını sağlayın. Leke çıkarıcı bir deterjanla yıkayın.

DOĞAL MALZEMELERLE LEKE ÇIKARMANIN YOLU *

SİRKE İLE LEKE ÇIKARMA *

Çay ve kahve lekeleri için bire bir. Bir beze dökün, yavaşça lekenin üzerine uygulayın 3 dakika tutun ve durulayın.

TUZ İLE LEKE ÇIKARMA *

Özellikle şarap lekeleri için uygun bir çözüm. Lekenin üzerini tuzla örtün daha sonra kaynar suyu dökün ve kuruyunca çitileyip yıkayın.

LİMON İLE LEKE ÇIKARMA *

Limon ve gliserini bir arada kullanırsanız ellerinizde oluşan boya, tutkal ve kimyasal kirlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

EVDE DÜZEN İÇİN PRATİK FİKİRLERİMİZ VAR!

Daha fazla pratik fikir ve öneriler için “Evde Düzen” sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.