hangi leke nasıl çıkar

Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?

Son güncelleme:

Leke izlerini pratik bir şekilde nasıl yok edeceğinizi anlatıyoruz.

YAĞ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Yağ lekesini üzerine mısır unu serpiştin. Un yağı çektikten sonra makinede yıkayın. Lekeli kumaşınızı yıkamadan önce, kuru olarak arap sabunu ile silmek de işe yarayabilir.

KOZMETİK LEKESİ NASIL TEMİZLENİR?

İpek ve yün üzerindeki ruj lekelerini benzin ya da katkılı alkol ile çıkartabilirsiniz. İpekteki boya lekeleri için kumaşı ılık suda sabunla yıkayın. Eğer leke çıkmıyorsa terebentin kullanmanızı önerebiliriz.

KAHVE LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kahve lekesini sirke ve limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Ancak eski bir kahve lekesi varsa önce gliserinle silip daha sonra az amonyakla durulayarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Detaylar: Kahve lekesi nasıl çıkar? Doğal ve kolay yöntemler

SAKIZ VE TUTKAL LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?

sakız

Halılarınıza ya da kumaşlarınıza yapışan sakızlardan kurtulmanın en basit yolu ise buz torbasını üzerine bastırmanız ve biraz bekletmeniz.

Eğer tişört ya da kotunuzun üzerine yapıştıysa, kıyafetinizi bir torbayla buzluğa koyabilirsiniz. Ancak tutkal gibi kuvvetli yapışkan maddeler için soğuk yerine sıcak uygulamanız gerekir.

Böyle bir durumda lekeniz ince bir kumaştaysa, üstüne ve altına emici kağıt koyup daha sonra üzerinden sıcak ütü ile geçmeniz yeterli olacaktır. Bu işleme kağıt, tutkalı eminceye kadar devam edebilirsiniz.

KIRMIZI ŞARAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Lekenin üzerine önce ılık suya batırılmış havluyu koyup lekenin yumuşamasını sağlayın. Leke çıkarıcı bir deterjanla yıkayın.

Halılarınızda oluşan kırmızı şarap lekesini, beyaz şarapla nazikçe silerek de çıkarabilirsiniz.

DOĞAL MALZEMELERLE LEKE ÇIKARMANIN YOLU

SİRKE İLE LEKE ÇIKARMA

Elma sirkesi nasıl yapılır

Çay ve kahve lekeleri için bire bir. Bir beze dökün, yavaşça lekenin üzerine uygulayın 3 dakika tutun ve durulayın.

Detaylar: Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

TUZ İLE LEKE ÇIKARMA

Özellikle şarap lekeleri için uygun bir çözüm. Lekenin üzerini tuzla örtün daha sonra kaynar suyu dökün ve kuruyunca çitileyip yıkayın.

Detaylar: Tuz ile temizlenebilen lekeler! Evinizin pratik temizlik kurtarıcısı

LİMON İLE LEKE ÇIKARMA

limon

Limon ve gliserini bir arada kullanırsanız ellerinizde oluşan boya, tutkal ve kimyasal kirlerinin yok olduğunu göreceksiniz.

Detaylar: Limon ile temizlik yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte kullanım alanları

SALÇA VE KETÇAP LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?

Tüm kumaşlarda; bir leğen sıcak suyun içine suyla eşit miktarda gliserin karıştırdıktan sonra lekeli kumaşınızı içine bastırın ve bir saat bekletin. Ardından, makineye atıp her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

MAZOT, BENZİN YA DA ZİFT LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Tüm kumaşlarda; zift lekesinin üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmeniz, sonra da bu lekeyi her eczanede satılan eterle silmeniz gerekir. Mazot ve benzin lekesini ise, öncelikle bir ıspatula yardımıyla çıkartmalı, ardından beyaz ispirtoyla tampon yaparak silmelisiniz. İşlemi tamamladıktan sonra üzerine talk pudrası serpmeli, ardından ise fırçalamalısınız.

TER LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Tüm kumaşlarda; özellikle gömlek yakalarında gördüğümüz ve makineye atsanız bile çıkmayan yağlı sarı renge çalan ter lekeleri için yapmanız gereken en basit şey, çamaşırınızı makineye atmadan önce yakasına ince bir fırça yardımıyla şampuan sürmeniz olacaktır.

SAKIZ İZİ NASIL YOK EDİLİR?

Tüm kumaşlarda; sakızın yapıştığı bölgeyi, içine buz koyduğunuz bir torba yardımıyla soğutmalısınız. Sakız geniş bir alana yayılmışsa kıyafeti bir poşete koyup buzlukta bekletebilirsiniz. Ardından da sakız sertleştiğinde bir kaşık ya da ıspatula yardımıyla, sakızı bölgeden kazımalısınız. Eğer yağlı bir leke gözünüze çarpıyorsa, aseton yardımıyla bu lekeyi de rahatlıkla çıkartabilirsiniz.

KIRMIZI MEYVE YA DA ÇİMEN LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Tüm kumaşlarda; bir bezin ucunu limon suyuna batırdıktan sonra lekenin üzerini silmelisiniz. Leke vişne lekesiyse sabunla yıkamalı, ardından bir gece süte yatırıp ertesi gün yıkamalısınız.

Çimen lekesini çıkarmak için (çamaşır suyuna dayanıklı kumaşlarda) lekenin üzerine deterjan ekleyip ovalayın. Daha sonra çamaşır sulu sıcak suda yıkayın. En son lekenin üzerine alkol döküp durulayın. Çamaşır suyuna dayanıksız kumaşlar içinse aynı uygulamayı çamaşır susuz deneyebilirsiniz.

MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Tüm kumaşlarda; genellikle sütle çıkan mürekkep lekesi bu taktikle de çıkmıyorsa, bölgeyi önce limon suyuyla ardından beyaz sirkeyle bastırmadan ovabilirsiniz. Kumaşınız beyaz ise sulandırılmış çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

Detaylar: Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Kumaş, halı, parke, duvar

BOYA LEKESİ NASIL TEMİZLENİR?

Tüm kumaşlarda; öncelikle kumaşın üzerinden boyayı kazımalısınız. Hangi tip boya damlattıysanız, ona uygun bir çözücüyle lekeyi temizlemelisiniz. Söz konusu kuru bir leke ise, bölgeyi sabunlu suyla yıkamak gerekir. Bir gün boyunca kumaşınızı suda bırakın. Boya yumuşayınca, terebetinle silmelisiniz.

ÇAMUR LEKESİ NASIL TEMİZLENİR?

Tüm kumaşlarda; çamurlu bölgeyi sakın ıslak bir bezle silmeyin. Öncelikle yapmanız gereken, lekeli bölgenin iyice kurumasını beklemektedir. Leke büyükse bir elbise fırçası yardımıyla, küçükse bir diş fırçasıyla, kurumuş çamuru fırçalamalısınız. Kirin gölgesi kalmışsa, kumaşı su ve sirke karışımıyla silmelisiniz.

SÜET VE YAĞMUR LEKESİ

Süet kıyafet ve aksesuvarlarınızın üzerinde, yağmurdan lekeler oluştuysa endişelenmenize gerek yok. Süet fırçasıyla hafifçe fırçaladığınızda izlerin hepsi kaybolacak.

SÜT LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Lekenin olduğu yeri sadece ılık suyla yıkayın ya da silin. Çünkü sıcak su kullandığınızda sütün içinde bulunan protein iyice dokuların arasına yerleşir.

EVDE DÜZEN İÇİN PRATİK FİKİRLERİMİZ VAR!

Daha fazla pratik fikir ve öneriler için “Evde Düzen” sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Ezgi Mola’dan mürekkep lekesi çıkartıcı tarif

Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir? Nasıl yıkanır?