Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar mürekkep lekesi temizleme
Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar mürekkep lekesi temizleme

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi yok etme yolları (Kumaş, halı, parke, duvar)

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? Mürekkep lekesi en zorlu, herkesin zaman zaman karşı karşıya kaldığı inatçı lekelerden biri. Peki bu leke nasıl temizlenebilir? Tükenmez kalem lekesini çıkarmanın yollarını anlatıyoruz.

TÜKENMEZ KALEM LEKESİ KOLTUKTAN NASIL ÇIKAR?

Tükenmez kalem lekesini koltuktan çıkarmak için mürekkebi alabildiğiniz kadar bir kağıt havluya almaya çalışın. Daha sonra ağartıcı içermeyen deterjan ile suyu karıştırarak temiz bir bezle leke çıkana kadar koltuğu silin.

TÜKENMEZ KALEM LEKESİ ELDEN NASIL ÇIKAR?

Eldeki tükenmez kalem lekesini çıkarmak için domates veya domates suyu kullanabilirsiniz. Elinizdeki lekeyi bir parça kestiğiniz domates ile güzelce ovun. Lekeli bölge ovulduktan sonra kaybolduğunu göreceksiniz.

DERİDEN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Derideki tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için mavi sabun ile hafifçe ovabilirsiniz. Lekeleri sildikçe çıkacaktır. Limon kolonyası kullanarak da tükenmez kalem lekesini çıkarmanız mümkün.

MÜREKKEP LEKESİ KOT PANTOLONDAN NASIL ÇIKAR?

Lekeye birkaç kez saç spreyi sıkmak, denenip onaylanmış bir yöntemdir. Yüksek miktarda alkol içeren bir sprey ile mürekkep lekesi henüz kurumadan müdahale etmeniz daha iyi sonuç verir. Ancak yeni saç spreyleri, bu konuda oldukça başarısız.

Yine de denemek isterseniz spreyi lekeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Bu sürede sakın dokunmayın! Ovalamak, mürekkebin kumaşa daha fazla işlemesine sebep olur. Alkol neredeyse anında mürekkebi kumaşın yüzeyine çeker, mürekkep köpüklenir ve kurur. Böylelikle bir bıçak yardımıyla kumaştan kazıyabilirsiniz.

MÜREKKEP LEKESİ KUMAŞLARDAN NASIL ÇIKAR?

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Tüm kumaşlarda; genellikle sütle çıkan mürekkep lekesi bu taktikle de çıkmıyorsa, bölgeyi önce limon suyuyla ardından beyaz sirkeyle bastırmadan ovabilirsiniz. Kumaşınız beyaz ise sulandırılmış çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

DUVAR KAĞIDINDAN MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Duvar kağıdında mürekkep lekesi oluştuysa bunu kolayca çıkarabilirsiniz. Bir silgi ile yumuşak hareketlerle lekeyi silmeyi deneyin. Bu şekilde çıkmazsa soğuk suya batırdığınız bir bezle silin ve kurulayın.

HALIDAKİ MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Süt ve nişasta ile macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Karışımı lekenin üzerine koyun ve 2 saat bekleyin. Karışım lekeyi içine çekecektir.

Sıcak su, bir çorba kaşığı beyaz sirke ve sıvı bulaşık deterjanı ile hafif mürekkep lekelerini halı ve perdeden çıkarmanız mümkün. Daha ağır lekeler için mutlaka kimyasal kullanmanız gerekir ki lekeyi çözebilsin.

PARKEDEN MÜREKKEP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Cilalı parkeye bulaşan mürekkep lekesi nasıl çıkar? Sıcak suyun içine sıvı sabun ekleyin ve parkenin üzerine dairesel hareketlerle sürün. Leke çıkacaktır.

MÜREKKEP LEKESİ İLE DEKOR

Düz beyaz porselen ve seramiklerin üzerindeki gelişigüzel lekeler bile vazo ya da şamdan gibi dekoratif aksesuarlarınızda hoş bir desen olabilir.

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? sorusunun yanıtı bu şekilde. Dilerseniz aşağıda Ezgi Mola’nın mürekkep lekesi çıkarıcı tarifini de deneyebilirsiniz.

Ezgi Mola’dan mürekkep lekesi çıkartıcı tarif

Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?