Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke ve karbonat

1

çamaşır-makinesi-temizliği

Çamaşır makinesi temizliği sıklıkla unutulan temizliklerden biridir. Makinenizi en son ne zaman temizlediniz? Cevap “asla” ise, temizlik malzemelerinizi çıkarıp makinenin yanına gitme zamanı gelmiştir. 

Çamaşır deterjanının makinenin kendisini temiz tuttuğunu düşünseniz de, gerçek şu ki, bu deterjanlar aslında zamanla çamaşır makinenizde birikerek cihazınızın etkili çalışma gücünü azaltır ve kimse bunu istemez.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ NE SIKLIKLA TEMİZLENMELİ? *

Çamaşır makinenizi günlük olarak çalıştırıyorsanız, iyi çalışmasını sağlamak için en az haftada bir veya iki haftada bir temizlemelisiniz . İyi haber şu ki, bu çok yorulmadan yapabileceğiniz oldukça basit bir iştir. 

İşte çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? sorusunun yanıtı ve tüm pratik adımlar…

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER *

  • Sirke
  • Karbonat
  • Bir bez
  • Çok amaçlı temizleyici

NOT: Çamaşır makinesinden temiz giysileri çıkarırken çürük yumurta veya küf kokusu alırsanız, bu makinenizi temizlemeniz gerektiğinin oldukça güçlü bir işaretidir.

Çamaşır makinesi temizliği sirke karbonat

KAZANI BOŞ HALDE ÇALIŞTIRIN *

İlk önce, standart bir yıkama yapıyormuş gibi çamaşır makinenizi çalıştırın. En yüksek yük ayarını ve en sıcak su ayarını seçin. Burada özel ayarlar için endişelenmenize gerek yok, sadece kazanı en sıcak ve en büyük miktarda suyla doldurduğunuzdan emin olun.

SİRKE İLE ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ *

Makineniz sıcak suyla dolduğunda kapağı açın ve bir litre sirke ekleyin. Sirke kiri etkili bir şekilde ortadan kaldıracak güvenli ve doğal bir çözümdür.

Kapağı kapatın ve kapağı yeniden açmadan önce kazanın yaklaşık bir ila iki dakika daha çalışmasına izin verin.

SİRKEYİ BEKLETİN *

Yaklaşık bir veya iki dakika sonra kapağı açın. Sirkeyi ve suyu yaklaşık bir saat çamaşır makinesinde bekletin. Gerçekten kirli bir makineniz varsa, daha da uzun süre bekletebilirsiniz. Yaklaşık bir saat sonra kapağı kapatın ve yıkama işleminin tamamlanıp boşalmasına izin verin.

Şimdi çamaşır dolaplarınızı organize etmek için harika bir zaman. Evinizdeki düzenlemeye karar verdiğiniz alanlardan en son aklınıza gelenlerden biri olabilir, ancak düzenli dolaplar bugünü daha verimli tamamlamanızı sağlayacaktır.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİNE DIŞINI SİLEREK DEVAM EDİN *

Sirke işini yaparken, çamaşır makinenizin üstünü ve dışını, kapak ve düğmeler dahil olmak üzere silmek için harika bir zaman. Bir çok amaçlı temizleyici ve mikrofiber bez ile bu işi yapabilirsiniz, ancak gerçekten çok kirliyse, biraz daha ağır bir şeye ihtiyacınız olabilir.

KARBONAT İLE ÇAMAŞIR MAKİNESİ TEMİZLİĞİ *

İlk döngüyü sirke ile tamamladıktan sonra, çamaşır makinesini tekrar sıcak suyla doldurun. Bu sefer sirke yerine bir bardak karbonat kullanın. Bu sadece geride kalan sirke kokusunu yok etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalan kalıntıları parçalamak ve geride kalan kiri temizlemek için de harika işler ortaya çıkarır.

Bu sefer suyun oturmasını beklemenize gerek yok. Makineyi normal şekilde sıcakken çalıştırın ve tamamen boşalmasına izin verin.

Makine çalışırken, kapak ve yanlar dahil olmak üzere makinenin dışını silmeye odaklanın. Bir mikrofiber bez çoğu iş için iyi sonuç verir, ancak bir diş fırçası çatlaklara ve makinenizin altına girmek için kullanışlı olabilir.

Alternatif olarak, bu zamanı listenizdeki başka bir işle uğraşarak geçirin ( belki hızlı bir banyo temizliği?).

Makinenin son döngüyü tamamladıktan sonra, tamamen kuruması için kapağını açık tutun.

MAKİNENİN LASTİK CONTASINI TEMİZLEYİN *

Makinenin çalışması tamamlandıktan sonra lastik contasını temizlemek için sirkeli bir bez kullanın. Kalan küf kokusunu önlemek için tüm köşeleri ve çatlakları silin ve iyice kuruladığınızdan emin olun.

Artık çamaşır makinenizi derinlemesine temizlediğinize göre, bunu düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmek iyi bir fikirdir. Lastik contasını silmek ve makinenize düzenli olarak sirke ve karbonat temizliği yapmak, makinenizi mümkün olan en iyi durumda tutacaktır.

Ek olarak, makinenizi asla aşırı yüklemeyin veya gerekenden fazla deterjan kullanmayın. Bu detaylarla birlikte, cihazınızın mükemmel durumda kalmasını sağlayabilir ve çamaşırlarınızın çamaşır makinesinden hepimizin bildiği o küf kokusuyla çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? 5 adımda tertemiz olsun

Çamaşır makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

Yorumlar (1)

  1. Sakın en yüksek derece de çalıştırmayın kazanın ağzındaki lastikler yanıyor. Fiziksel bir yanık yok ama yıllarca geçmeyen leş gibi bir lastik kokusu oluyor üstelik çamaşırlarınıza da geçmeyen bu kokuyu bırakıyor. Ben zar zor kokuyu geçirdim sürekli boşta deterjan ve yumuşatıcı ile kullanarak. Maksimum 60 C’de çalıştırın. Ben temizlerken deterjan ve deterjanın üzerine çamaşır suyu ve güzel koku yaysın diye de yumuşatıcı ekliyorum. Tertemiz oluyor.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.