Kahve lekesi nasıl çıkar? Doğal ve kolay yöntemler

Son güncelleme:

Kahve lekesi nasıl çıkar? sorusu herkesin hayatında en az bir kez sorduğu sorulardan biridir. Elimizdeki kahve ya halıya, ya parkeye, ya da istemediğimiz yüzeylere dökülebiliyor. Zor çıkan bir leke olduğundan temizlemek için de pratik fikirler gerekiyor.

Kahve lekesini sirke ve limon suyu ile temizleyebilirsiniz. Ancak eski bir kahve lekesi varsa önce gliserinle silip daha sonra az amonyakla durulayarak iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

MERMERDEKİ KAHVE LEKESİ

Mermer gözenekli bir yapıya sahiptir ve sıvıları çok hızlı bir şekilde emebilir. Kahve, portakal suyu, şarap gibi sıvılar dökülür dökülmez ılık bir bez yardımıyla vakit geçirmeden temizleyin.

Kahve, çay ve kırmızı şarap… En zor lekelerin başında gelen bu muhteşem üçlüyü çıkarmanın en ince püf noktası onları bir saat süreyle soğuk suda bekletmek. Soğuk suda beklettikten sonra üzerlerine leke çıkarıcı uygulayabilirsiniz.

KAHVE VE ÇAY LEKESİ İÇİN TUZ

Sürekli kullandığınız çay ve kahve fincanları çabucak lekelenir. Bu lekeleri yok etmek için yarım çay kaşığı tuzu çay veya kahve fincanına koyun. Kuru bir kağıt havlu ile sertçe ovalayın. Daha sonra durulayın. Tuzdaki alkalinin çay ve kahve lekelerini yok ettiğini göreceksiniz.

KAHVE LEKESİ VE ÇAY LEKESİ İÇİN ERKEN MÜDAHALE

Halınıza kahve döküldüyse hiç vakit kaybetmeden sıvı çamaşır deterjanıyla silebilirsiniz. Çay lekesi, arap sabunuyla çıkar. Lekeleri silerken mutlaka lekenin dışından içine doğru silmelisiniz. Yoksa lekeyi büyütürsünüz.

BEYAZ PAMUKLULARDA KAHVE LEKESİ ÇÖZÜMÜ

Beyaz pamuklularda; kahve dökülür dökülmez üzerine tuz dökerseniz, leke bir nebze silinecektir. Ardından bölgeyi oksijenli suyla silip, sabunlu suyla yıkamalısınız.

Kahve lekesi nasıl çıkar? Temizliğin püf noktalarını anlattık. Sizin de kahve lekesi gibi zor lekeleri temizleme yollarınız varsa yorumlarda anlatın…

Evde yapılan en büyük 5 temizlik hatası

Hangi leke nasıl çıkar? Yağ, kahve, tutkal nasıl temizlenir?