kahve lekesi

Kupa bardaklardan çay ve kahve lekesi nasıl çıkar? Pratik yöntemler

Son güncelleme:

Kupa bardaklardan çay ve kahve lekesi nasıl çıkar? Çay ya da kahve keyfi yaptıktan sonra kupanın içinde kötü bir görüntüye neden olan lekeler, beklediği zaman daha da kötü bir hal alabiliyor. Peki bu lekeleri nasıl çıkarabiliriz?

Temizlik işlemine başlamadan önce kupanızın hangi malzeme ile yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Paslanmaz çelik, porselen gibi malzemeden yapılmış bazı kupa bardakları bulaşık makinesinde yıkamak istemeyiz. İnatçı lekelerden kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

BULAŞIK DETERJANI

Leke henüz çok yerleşmemişse, bulaşık deterjanı ile kolayca kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken bardağa biraz bulaşık deterjanı dökmek ve lekeyi kaplayacak şekilde sıcak su doldurmak. Bardağınızı birkaç dakika bu şekilde bekletin ve bulaşık sabununun lekeye nüfuz etmesine izin verin. Daha sonra lekeyi bir süngerle ovun.

İlginizi çekebilir: Küvetinizi temizlemenin en iyi yollarından biri: Sıvı bulaşık deterjanı

KARBONAT

karbonat-ile-temizlik

Bulaşık deterjanı lekenin çıkmasını sağlamadıysa karbonat ile temizlik yöntemini deneyebilirsiniz. Yaklaşık 1 çay kaşığı karbonatı biraz su ile macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu lekelerin üzerine sürün. Yumuşak bir sünger ile lekeli bölgeyi temizleyin.

Karbonatın nazik ve aşındırıcı yapısı, yüzeydeki kahve veya çay lekelerinin çıkmasına yardımcı olur. Ovmayı bitirdikten sonra, karbonattan arındırmak için kupayı iyice durulayın.

İlginizi çekebilir: Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? İşte karbonatla yapılabilecekler

SİRKE

Elma sirkesi nasıl yapılır

Sirkeyi kahve ve çay lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz. Kupanızın yarısını sirke, diğer yarısını sıcak su ile doldurun. En az 10 dakika bekletin ve bulaşık deterjanı ve sünger ile temizleyip durulayın.

İlginizi çekebilir: Beyaz sirke ile temizlik -Sirke dezenfekte eder mi?

Mutfak ürünlerindeki işaretler ne anlama geliyor? Bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Mikrodalga nasıl temizlenir? Sirke ile tertemiz olsun

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir? 5 adımda tertemiz olsun