Fırın ve ocak temizliği nasıl yapılır? Temizliğin püf noktaları

fırın temizliği

Fırın ve ocak temizliği her evde mutlaka yapılması gereken alanlardan biri. Peki fırın ve ocak temizliğinin püf noktaları nelerdir? Konu ile ilgili pratik bilgileri bir araya getirdik.

FIRIN TEMİZLİĞİ PÜF NOKTALARI *

Fırın ılıkken içini yarım limonla ovun, sonra da sabunlu suyla silin. Fırınınızı yorulmadan temizlemiş olacaksınız.

Eğer kendi kendini temizleyen bir fırınınız yoksa en iyi yöntem düzenli olarak çözücülüğü yüksek bir temizleyici ile temizlemeniz.

Fırın için özel yapılmış ve içindeki ızgaralara kadar temas edip onları sarma özelliği gösteren köpük ya da spreyleri kullanabilirsiniz. İdeali temizleyiciyi uygulayıp bir gece bekletip sabah temizlemeniz.

FIRIN TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? *

Randımanlı bir fırın temizliği için telleri söküp silip yeniden takmanızda fayda var. Fırınınızın kapağında hiç kalıntı kalmadığından da emin olun. Çünkü temizleyicilerin içindeki kimyasallar fırın çalıştığında ısı ile tepkimeye girerek sağlık için tehlikeli durumlar oluşturabilir.

Ocak temizliği

OCAK TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? *

Ocak temizliği hakkında pratik bilgiler: Önce gıda kalıntılarını temizleyin. Eğer gazlı bir ocağınız varsa ızgaraları kaldırın.

SİRKE İLE OCAK TEMİZLİĞİ *

Kimyasallardan hoşlanmıyorsanız ılık sabunlu su ile ocağın üzerini silin, arkasından da çözücü özelliği olan sirke ile inatçı kirleri temizleyin. Ama tıpkı fırında olduğu gibi ocak yüzeyi için özel olarak geliştirilmiş sprey bir yüzey temizleyici her zaman daha etkili olacaktır.

Gaz çıkışının olduğu bölümleri kimyasaldan zarar görmemesi için alüminyum folyo ile kapatabilirsiniz.

OCAK DÜĞMELERİ NASIL SİLİNİR? *

Ocak düğmelerini nemli bir bezle temizleyin. Asla suda bekletmeyin çünkü suda bekletmeniz performanslarını etkileyebilir.

EKSTRALARI UNUTMAYIN

Fırın ve ocak temizliği yaparken davlumbaz, set arası gibi bölümleri atlamayın. Malzemelerine dikkat ederek temizlik malzemenizi belirleyin.

Fırını içi boşken çalıştırmayın. İlla denemek istiyorsanız, içine bir bardak su koyun ve bir dakika çalıştırın. Su, mikrodalganın enerjisini emecek ve fırına zarar vermeyecektir.

Fırını diğer ısıtma araçlarıyla yan yana koymayın. Aynı şekilde, ıslak ve nemli mekanlardan da uzak tutun. Hava giriş ve çıkış yerlerini asla kapatmayın.

FIRININ İÇİNDEKİ LEKELER İÇİN TUZ *

Fırının içindeki lekelerin üstüne tuz dökün ve fırınınızı tuz kahverengi olana kadar ısıtın. Daha sonra lekeleri nemli bir mutfak bezi yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz.

MİKRODALGA FIRINI İLK KULLANIM ÖNCESİ NE YAPMALI? *

İlk kullanım öncesi, içini yumuşak ve nemli bir bezle silin. Mikrodalga fırın, tezgah üstü kullanım için tasarlanmıştır. Bu nedenle, fırınınızı düz ve sabit bir tezgah, masa ya da mutfak sehpası üzerine yerleştirin.

Mutfakta nereyi, ne ile, nasıl temizlemeli?

mutfak temizliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde teraryum yapımı

Evde teraryum yapımı: Cam içinde minik bahçeler

kraton-bakımı

Kraton bitkisi bakımı nasıl olmalı? (Croton petra) nasıl çoğaltılır?