kahve-telvesini-atmayın
kahve-telvesini-atmayın

Kahve telvelerini atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Kahve telvelerini atmayın. Kahve telveleri, size kahve keyfini yaşattıktan sonra da işe yarıyor. Temizlik bunlardan en iyi olanı diyebiliriz. Kahve telvelerini işinize yarar hale getirmek ister misiniz? Yanıtınız evet ise hızlı ve pratik bu önerileri deneyebilirsiniz.

BUZDOLABINDAKİ KÖTÜ KOKULARI KAHVE TELVESİ İLE YOK EDİN

Kahve telvesini küçük bir kap içerisinde, buzdolabı rafına yerleştirirseniz, dolaptaki kötü kokuyu önleyebilirsiniz. Eşit oranda karbonat ekleyerek de hazırladığınız karışımı koku önleyici olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Buzdolabındaki kötü kokuları gidermek için yapılabilecekler

Buzdolabı

KAHVE TELVESİ İLE BİTKİLERİNİZ CANLANSIN

Bahçenizde ya da saksılarınızda bitkileriniz varsa kahve telvesi ile toprağını zenginleştirebilirsiniz. Kahve telvesi ekstra vitamin ve mineral desteği olacaktır. Özellikle kahve çekirdeği, potasyum yönünden zengin olduğu için toprağa karıştığında bitkiyi besler.

Asidik toprakta daha hızlı yetişen kamelya, çam ağacı ve açelya gibi bitkilerin toprağına kahve telvesi karıştırmanız bitkinin gelişmesini hızlandıracaktır.

Dikkat: Bakımını yaptığınız bitkilerin türünü incelemeden bu yöntemi uygulamayın. Yanlış bitkilere uygulandığında asit değerini yükseltir ve bitkiniz ölebilir.

KAHVE TELVESİNİ MUM YAPIMINDA KULLANABİLİRSİNİZ

Evde mum yapmaktan hoşlanıyor ya da eski mumları değerlendirmek istiyorsanız, hazırladığınız mum içerisine kahve telvesini karıştırıp, muma hoş bir kahve kokusu kazandırabilirsiniz.

Kahve çekirdekleri veya kahve telvesini bardaklara koyup üzerine mum yerleştirirseniz, mumlar yandıkça kahve kokusu odanızın havasını değiştirecektir.

KAHVE TELVESİ TENCERELERDEKİ LEKELERİ ÇIKARIR

Kahve telvesini tencerelerde kalan lekeleri ovarak temizlemek için kullanabilirsiniz. Bulaşık süngeri ve kahve telvesi tencerenizin pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Kesme tahtasındaki lekeleri çıkartmak için de deneyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?

MOBİLYALARI KAHVE TELVESİ İLE PARLATIN

Kahve telvesini nemli bir bez ile mobilya yüzeylerine sürerseniz mobilyalarınız parlayacaktır.

İNATÇI LEKELERİ TEMİZLEYİN

Kahvenin aşındırıcı ve asidik özelliği nedeniyle yüzey temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz. Kahve telvesini, sabun ve su ile karıştırın. Bu karışımı temizlemek istediğiniz inatçı yüzeylerde kullanın.

BÖCEKLERDEN KAHVE TELVESİ İLE KURTULUN

Kahve telvesi böceklerin uzak durmasını sağlayan keskin bir kokuya sahiptir. Özellikle karıncalardan kurtulmak için bulundukları yere kuru kahve telvesi dökebilirsiniz.

Bahçeli evlerde ise salyangozlara karşı kullanabilir. Telve, canlılara herhangi bir zarar vermez.

Ayrıca bu içeriğimize de göz atabilirsiniz: Evdeki böceklerden kurtulmanın doğal yolları

KAHVE TELVESİNİ TOZ GİDERİCİ OLARAK KULLANIN

Bacalar gibi bol toz ve küf çeken yüzeylerde, ‘kuru’ kahve kullanılabilir. Kuru kullanmalısınız çünkü nemli kahve, daha fazla küflenmeye ve tozlanmaya neden olur. Kuru kahvenin toz giderici etkisini kullanabilirsiniz.

Toz alırken tozların uçuşmasını engellemek için ıslatılmış telveyi tozlu bölgeye dökerek tozların uçuşmasına engel olabilirsiniz.

HASSAS YÜZEYLERİ TEMİZLEYİN

Kahve telvelerini atmayın. Temizlikte size yardımcı olacaklar. Ocak üzeri ve fırın temizliğinde, cam yüzeylerde telve kullanabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Patates kabuklarını çöpe atmayın! Bakın evde ne işe yarıyor?

Ayakkabı ve çantalardan çıkan silika jeli atmayın! 18 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Çay poşetlerini atmayın! 11 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Eski tişörtleri atmayın! 5 farklı şekilde kullanabilirsiniz: Videolu tarifler

Kargonuzu saran balonlu naylonları çöpe atmayın! 9 farklı şekilde kullanabilirsiniz

Diğer temizlik ipuçlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kahve lekesi nasıl çıkar? Doğal ve kolay yöntemler

Eski tişörtleri atmayın! 5 farklı şekilde kullanabilirsiniz: Videolu tarifler