yanık-tencere

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?

Dibi tutan tencereleri temizlemenin pratik yolları var. Özellikle çelik tencere yanığını temizlemek sıklıkla zorlu mücadelelere sebep olabiliyor. Peki yanık tencere nasıl temizlenir?

DİBİ YANMIŞ TENCERE NASIL TEMİZLENİR?

Dibi yanmış tencereler için en kolay temizleme yöntemi yanıkları kaplayacak kadar su ve toz çamaşır deterjanı koymak. Bunun ardından deterjanlı suyu 2 saat kaynatıp 2 saat bekletmek temizlemeyi kolaylaştıracaktır. Yeterince temizlenmezse aynı yöntemi tekrarlayarak parlak tencerenize kavuşabilirsiniz.

Dibi yanmış olan tencerenizin içine yanıkların tamamına ulaşacak kadar sirke koyun ve karbonat ekleyin. 2 su bardağı kadar suya 2 tatlı kaşığı dolusu sirke yeterli olacaktır. Bu şekilde 1 saat beklettikten sonra koyduğunuz sirke kadar da su ekleyerek kaynatın. Kaynattıktan sonra 24 saat beklettiğiniz tencereyi ertesi gün rahatlıkla bulaşık teliyle temizleyebilirsiniz.

İsterseniz yanık tencereyi su ve bulaşık makinesi tableti ile de temizleyebilirsiniz. Malzemeleri tencereye doldurun ve kaynatın. 2 saat sonra bulaşık teli ile temizlenebilecek kıvama gelecektir.

YANMIŞ TENCERE NASIL TEMİZLENİR? YÖNTEM 2

Yanmış tencereyi temizlemek için aşağıdaki adımları da takip edebilirsiniz:

Malzemeler:

 • Tencere
 • 1 su bardağı beyaz sirke
 • 1 su bardağı su
 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 spatula veya ahşap kaşık
 • Yumuşak sünger veya bez

Adımlar:

 1. Yanmış tencereyi ocaktan alın ve soğumasını bekleyin. Yanmış yiyecekler tencereye yapışmışsa, tencereyi ılık suya yatırarak biraz bekletin.
 2. Soğumuş tencereye 1 su bardağı beyaz sirke ve 1 su bardağı suyu ekleyin. Bu karışımı tencerenin dibindeki yanmış yiyeceklerin üzerine dökün.
 3. Tencerenin üzerini örtün ve karışımı yaklaşık 30 dakika bekletin. Bu süre zarfında sirke ve su karışımı yanmış yiyecekleri yumuşatacak ve temizlemeyi kolaylaştıracaktır.
 4. Tencereyi ocakta tekrar ısıtın ve karışımı kaynatın. Kaynadıktan sonra 1 yemek kaşığı kabartma tozunu tencereye ekleyin. Kabartma tozu tencerenin içindeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır.
 5. Kabartma tozunu tencereye ekledikten sonra, spatula veya ahşap kaşık kullanarak tencerenin dibindeki yanmış yiyecekleri kazıyın. Kabartma tozuyla karıştırarak tencerenin her yerine yayın.
 6. Tencereyi tekrar ocaktan alın ve içindeki karışımı boşaltın. Sıcak su altında tencereyi yıkayın ve yumuşak bir sünger veya bez kullanarak iyice temizleyin.
 7. Tencereyi tekrar sıcak su altında durulayın ve kuru bir bezle kurulayın.

ÇELİK TENCERE, TAVA VE ARMATÜRLERİ SODA İLE PARLATIN

Paslanmaz çelikten olan tencere, tava ve armatürlerinizi köpüklü soda ile parlatmayı deneyin. Soda ile nemlendirilmiş bez ile ovalayarak kuruladığınızda elde ettiğiniz parlaklık sizi bile şaşırtacak.

TENCERELER TAVANA

Tava, sos tenceresi ya da vokları saklamak için daha fazla yer yaratamıyorsanız tavana bir askı modülü takarak onlar için ekstra bir alan yaratabilirsiniz. 

YEMEK YAPMANIN HIZLI VE SAĞLIKLI YOLU

Yanık tencereyi parlatmak ve temizlemek hakkında ipuçlarını anlattık. Peki düdüklü ve elektrikli basınçlı tencerelerle lezzetli yemeklerin tadına varırken zamandan kazanmanın keyfini de yaşamak ister misiniz?

DÜDÜKLÜ TENCERE NASIL KULLANILIR?

 • Düdüklü tencerede yemek pişirirken tencere içine konacak su miktarı modele göre değişiklik göstermekle birlikte en az yarım ya da bir su bardağı kadar olmalı. Bu su genellikle 20 dakikalık bir pişirme için yeterlidir. Düdüklü tencere asla üçte ikisinden daha fazla oranda doldurulmamalı.
 • Pişirme işleminden sonra kapağı açarken içindeki buharın tamamen çıktığından emin olun. Eğer basınç yeteri kadar düşmeden kapağı açmaya çalışırsanız kapak yukarıya doğru fırlayabilir.
 • Tencerenizin düdüğünü her zaman temiz tutun. 
 • Yemek pişirirken yemeğin pişip pişmediğini kontrol etme şansınız olmadığı için az ya da çok pişmiş veya yanmış yemeklerle karşılaşmamak için pişirme sürelerine uymanız gerekir. Kullanım kılavuzlarında bulabileceğiniz pişirme zamanlarına uyduğunuzda düdüklü tencere yemekleriniz istediğiniz lezzet ve kıvamda olurlar.
yanmış-tencereler

MUTFAK DEKORASYONU VE PRATİK FİKİRLER

Mutfak dekorasyonu ve mutfak ile ilgili daha fazla bilgi için “Mutfak & Banyo” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yanmış çaydanlık nasıl temizlenir? Çaydanlığın içi ve dışı parlasın!

Davetler için atıştırmalıklar – Kolay atıştırmalık tarifler