Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir? – Evim
yanık-tencere

Yanmış çelik tencere nasıl temizlenir?

Dibi tutan tencereleri temizlemenin pratik yolları var. Özellikle çelik tencere yanığını temizlemek sıklıkla zorlu mücadelelere sebep olabiliyor. Peki yanık tencere nasıl temizlenir?

DİBİ YANMIŞ TENCERE NASIL TEMİZLENİR?

Dibi yanmış tencereler için en kolay temizleme yöntemi yanıkları kaplayacak kadar su ve toz çamaşır deterjanı koymak. Bunun ardından deterjanlı suyu 2 saat kaynatıp 2 saat bekletmek temizlemeyi kolaylaştıracaktır. Yeterince temizlenmezse aynı yöntemi tekrarlayarak parlak tencerenize kavuşabilirsiniz.

Dibi yanmış olan tencerenizin içine yanıkların tamamına ulaşacak kadar sirke koyun ve karbonat ekleyin. 2 su bardağı kadar suya 2 tatlı kaşığı dolusu sirke yeterli olacaktır. Bu şekilde 1 saat beklettikten sonra koyduğunuz sirke kadar da su ekleyerek kaynatın. Kaynattıktan sonra 24 saat beklettiğiniz tencereyi ertesi gün rahatlıkla bulaşık teliyle temizleyebilirsiniz.

İsterseniz yanık tencereyi su ve bulaşık makinesi tableti ile de temizleyebilirsiniz. Malzemeleri tencereye doldurun ve kaynatın. 2 saat sonra bulaşık teli ile temizlenebilecek kıvama gelecektir.

ÇELİK TENCERE, TAVA VE ARMATÜRLERİ SODA İLE PARLATIN

Paslanmaz çelikten olan tencere, tava ve armatürlerinizi köpüklü soda ile parlatmayı deneyin. Soda ile nemlendirilmiş bez ile ovalayarak kuruladığınızda elde ettiğiniz parlaklık sizi bile şaşırtacak.

TENCERELER TAVANA

Tava, sos tenceresi ya da vokları saklamak için daha fazla yer yaratamıyorsanız tavana bir askı modülü takarak onlar için ekstra bir alan yaratabilirsiniz. 

YEMEK YAPMANIN HIZLI VE SAĞLIKLI YOLU

Yanık tencereyi parlatmak ve temizlemek hakkında ipuçlarını anlattık. Peki düdüklü ve elektrikli basınçlı tencerelerle lezzetli yemeklerin tadına varırken zamandan kazanmanın keyfini de yaşamak ister misiniz?

DÜDÜKLÜ TENCERE NASIL KULLANILIR?

  • Düdüklü tencerede yemek pişirirken tencere içine konacak su miktarı modele göre değişiklik göstermekle birlikte en az yarım ya da bir su bardağı kadar olmalı. Bu su genellikle 20 dakikalık bir pişirme için yeterlidir. Düdüklü tencere asla üçte ikisinden daha fazla oranda doldurulmamalı.
  • Pişirme işleminden sonra kapağı açarken içindeki buharın tamamen çıktığından emin olun. Eğer basınç yeteri kadar düşmeden kapağı açmaya çalışırsanız kapak yukarıya doğru fırlayabilir.
  • Tencerenizin düdüğünü her zaman temiz tutun. 
  • Yemek pişirirken yemeğin pişip pişmediğini kontrol etme şansınız olmadığı için az ya da çok pişmiş veya yanmış yemeklerle karşılaşmamak için pişirme sürelerine uymanız gerekir. Kullanım kılavuzlarında bulabileceğiniz pişirme zamanlarına uyduğunuzda düdüklü tencere yemekleriniz istediğiniz lezzet ve kıvamda olurlar.
yanmış-tencereler

MUTFAK DEKORASYONU VE PRATİK FİKİRLER

Mutfak dekorasyonu ve mutfak ile ilgili daha fazla bilgi için “Mutfak & Banyo” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yanmış çaydanlık nasıl temizlenir? Çaydanlığın içi ve dışı parlasın!

Davetler için atıştırmalıklar – Kolay atıştırmalık tarifler