yavru-kediye-tuvalet-eğitimi-nasıl-verilir

Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? Kedi kumu nasıl seçilir?

Son güncelleme:

Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? Evde kedi beslemeden önce tuvalet eğitimi konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Veteriner Hekim Altuğ Özer, evimdergisi.com.tr okuyucuları için yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? sorusunu yanıtladı.

Yavru kediler tuvalet konusunda mahremiyetine özen gösterir. Bu nedenle tuvaletini rahatlıkla ulaşabileceği, kimsenin görmediği, sessiz ve güvenilir bir alana yerleştirmelisiniz.

Kediler oldukça temiz hayvanlardır ve günde 3-4 saatlerini kişisel temizliklerine ayırırlar. Tıpkı köpekler gibi yemek yedikten yarım saat ya da bir saat sonra tuvalet ihtiyacını karşılarlar. Peki yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir?

YAVRU KEDİYE TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

Kedinizi eve ilk kez geldiğinde tuvalete götürün ve patisi ile kumu eşeletin. Bir sonraki sefere kediniz tuvalete kendisi yönlenecektir.

Kediler temiz hayvanlar olduğundan fizyolojik ya da psikolojik bir sorunu yoksa kolaylıkla tuvalet eğitimini alır.

KEDİM KUMUNA TUVALETİNİ YAPMIYOR, NE YAPMALIYIM?

Kedi kumu tepsisi kirlenirse, kediniz dikkat çekmeye çalışıyorsa, sahibine kızdıysa, alanının istila edildiği duygusuna kapıldıysa, cinsel olgunluğa ulaştıysa ya da hastalığı varsa tuvaletlerini farklı yerlere yapabilirler.

Kedilerin huy değiştirip  tuvaletini başka bir yere yapmaları mutlaka bir sorun olduğunu gösterir.  Bu gibi durumlarda veteriner hekime danışabilirsiniz.

KEDİ KUMU SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Doğal kedi kumu deyince akıllara bentonit, sepiyolit ve diatomit kedi kumları gelmektedir. Bu kedi kumu çeşitleri hijyeniktir, kullanımı kolaydır ve kedi severler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Bentonit Kedi Kumları: Diğerlerine oranla biraz daha pahalı olan bentonit kedi kumları, maksimum oranda hijyen sağlayan ve toz oranı %99’lara varan düzeyde azaltılabilen kumlardır. Hızlı ve güçlü topaklanır. Bentonit kumlar, topaklanan kısmı atıldığında üzerine bir miktar daha eklenerek kullanılabilir.

Diatomit Kedi Kumları: Sıvı emme özelliği vardır ancak toz oranının yüksek olması ve granüllerin büyük boyutlu olması olumsuz özellikleridir. Kedi kumunu kedinizin tuvalet kabına boşalttığınızda tozlanma oluşur. Diatomit kedi kumlarının topaklanma özelliği yoktur ve sıvı tutma kapasitesi bentonit kumlara göre daha düşüktür. Yani, bentonit kedi kumlarına kıyasla kullanım ve hijyen açısından daha elverişsizdir.

Sepiyolit Kedi Kumları: Tıpkı diatomit kedi kumlarında olduğu gibi, topaklanma özelliği olmayan türde bir kumdur. Koku emme ve sıvı hapsetme özelliği bir miktar bulunsa da bunu bentonit kedi kumları kadar kaliteli şekilde gerçekleştiremez. Dolayısıyla kullanım ve hijyen açısından oldukça kötü olduğu söylenebilir. 

Eğer kedinizi bahçe veya balkon gibi açık bir alanda bakmıyor ve evin içinde kedinize özel bir tuvalet alanı oluşturamıyorsanız size kesinlikle diatomit ya da sepiyolit kedi kumlarını önermiyoruz. Kullanım ve hijyen açısından Catzone beyaz bentonit kedi kumlarını kullanmanız bu noktada sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Ayrıca kumun özellikleri:

  • Antibakteriyel olmalı 
  • Toz çıkartmamalı
  • Doğal olmalı
  • Kokuyu hapsetmeli
  • Emici olmalı
  • Alerjik olmamalı
  • Kumluk ortopedik olmalı …
  • Hesaplı ve kaliteli olmalı
  • Kolay topaklanmalı

Ayrıca kedinizin kum kabını, günde en az iki defa temizleyerek daha fazla hijyen sağlayabilir ve kedi kumunuzu önerilen şekilde kullanarak maliyetten ve temizlikten tasarruf edebilirsiniz. Kum üzerindeki tuvalet yüzünden topaklanan bölgeyi kürek vasıtası ile almak yeterli olacaktır. Kirlenen kumun yerine boşaltılan miktar kadar ilave edilir. Tuvaleti kedinizin dizine gelecek şekilde doldurmanız yeterli olacaktır. Dostunuzun tuvaletini günlük temizlediğiniz ve doğru kumu seçtiğiniz taktirde evde koku yapmayacaktır. 

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler: Bu 9 besini uzak tutun

Kedi severler için evdeki sorunlara 4 kolay çözüm

Küçük evde kedi beslemek isteyenlere öneriler