Bu vazoya, hangi çiçek?

0

Envai çeşit çiçek, biçim biçim, renk renk, desen desen vazolar. Eğer çiçek + vazo kombinleri sizi zorluyorsa bir kaç önerimiz var.

Kısa ve tombul
Kısa ve yuvarlak formlu bir vazoda kısa saplı ve küçük çanaklı çiçekler daha şık ve gösterişli durur. Erengüller, tomurcuk güller ve küçük karanfillerin saplarını vazo yüksekliğinden biraz uzunca keserek yerleştirin. Çiçeklerin ortasına saplayacağınız uzun yapraklar kompozisyona yükseklik kazandırır.
Trisıvsam sosluk, Ikea.

Kase mi vazo mu?
Kase tarzı geniş ağızlı kısa vazolar büyük el buketlerini sergilemek için ideal. Böylece buket dağılmaz ve hacimli duruşu bozulmaz. Papatya, hüsnüyusuf, lisianthus gibi ince saplı çiçekleri böyle vazolara yerleştirebilirsiniz. Şebboy, gerbera gibi uzun kalın saplıları dar ağızlı vazoda tek dal olarak kullanın.
Provance kase, fincan, Paşabahçe. Kabartmalı top vazo, Tepe Home. Ferforje sehpa, English Home.

Dar boyuna geniş ağız
Küçük çanaklı ve orta boy kalınlıkta saplılar dar boyunlu, geniş ağızlı vazolarda daha şık durur. Çiçeklerin taç yapraklarını tamamen üstte kalacak şekilde kesin ve vazonun ağzını dolduracak şekilde kalınca bir demet şeklinde yerleştirin. Frezya, sümbül, leylak gibi küçük çiçekli olanlar için ideal.
Cam vazo, H&M Home. Servis, tealight’lar, Paşabahçe. Tepsi, ahşap zigon, English Home.

Sürahiden vazoya
Çiçeklerinizi sergilemek için ille de klasik bir vazo olmak zorunda mı? Elbette hayır. Mesela orta boy genişçe bir sürahi de aynı işlevi görür. Eğer uzunca bir sürahiniz varsa birkaç bahar dalını uzunlu kısalı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca lale, gül, krizantem, lilyum, glayöl gibi uzun saplı çiçekler de bu tarz vazolara uygundur.
Seramik sürahi, Marks&Spencer. Kabartma vazo, Tepe Home.

Vazoların en klasiği
En klasik vazo formu altı geniş üste doğru daralan ve ağız kısmında tekrar genişleyen, yani küp formuna yakın olan. Seramik, plastik, metal gibi transparan olmayan vazolarda çiçek saplarının bir önemi yok. Ancak şeffaf cam bir vazo kullanıyorsanız saplarının şekline de dikkat edin. Bunun için tüm sapları aynı boyda kesin ve mümkünse taç kısmına yakın bir yerden şık bir iple bağlayın. Sapları verev açarak vazoya yerleştirin.
Cam vazo, Stoneware kase, Paşabahçe. Eskitme tabure, Maxxdepo.

Vazo çiçeklerini daima taze tutmak için 3 şeye dikkat
1. Çiçekleri alır almaz saplarını 45 derece açıyla ve en az 2,5 cm boyunda kesin. Böylece sapların kurumasını önleyerek daha uzun süre ve geniş miktarda su tutmasını sağlarsınız.
2. Sapların alt kısmındaki yeşil yaprakları ve gereksiz sapları keserek temizleyin. Çünkü bunlar çok çabuk çürür, koku yapar ve çiçeklere zarar verir.
3. Çiçeklerin suyunu birkaç günde bir değiştirerek bakteri oluşmasını önleyin. Bakteriler sapların su emmesini engeller ve çiçekler çabucak solar.

Çiçeklerin ruhumuza kattıkları
Hangi çiçek kokusu insanda arındırıcı ve rahatlatıcı etki yaratır? Çiçek renklerinin
rahatlatıcı etkisinden kısaca söz eder misiniz?

Taze çiçek kokuları farklı duygular uyandırır, mesela yasemin, lavanta, beyaz-pembe sweat peas, papatya, bahçe gülleri, leylak, sümbül rahatlatır. Sarı renk duygusal enerjinin ana rengi olduğu için sağlık ve yaşam gücünü yani güneşi temsil eder. Gerbera, karanfil, solidago, beyaz ve yeşil ortanca, calla, pompon ve kasımpatı gibi yeşille desteklenmiş ve tam açmış büyük çanaklı çiçekler doğanın şifa enerjisini, beyaz ise huzuru uyandırır. Gevşekçe düzenlenmiş mavi tonlar, mor ve lavanta renkleri huzur verir, zihni stresten arındırır. Mavi, gökyüzü ve okyanusu temsil eder. Ortanca, hezaren çiçeği, lisianthus, şebboy gibi mavi ve mor gölgeli çiçeklerse ruhsal enerjiyi yükseltir. Kırmızı ve pembe tonları taşıyan petunyalar, duygusal karmaşa ile başa çıkmamıza destek olurken neşe ve heyecan verirler. Yine yeşil tonları duygusal dinginlik verir, stresi azaltır.
Hangi vazoya, hangi çiçek yerleştirilir?
Vazo seçimi yaparken çiçek boyuna ve hacmine dikkat edin. Uzun bir kaba yapılan aranjmanın en uzun dalı vazo yüksekliğinin 1,5 kat, geniş bir kaba yapılan aranjmanın en uzun dalıysa vazo eninin 1,5 katı kadar olmalı. Ayrıca çiçeklerin uzunluğu ve hacmini düzenlemeye göre ayarlayabilir, çiçek süngeri, teli, gibi teknik malzemeler kullanarak dengeleyebilirsiniz.
Buse Hekimci / Çiçek Tasarımcısı, Florart.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL FOTOĞRAFLAR ENGİN YILDIZ

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.