Taşınırken bitkileriniz zarar görmesin! Çiçekleri korumanın yolları

Taşınırken nelere dikkat edilmeli? Taşınmadan önce neler yapılmalı? Bitkilerinizi, çiçeklerinizi zarar görmeden yeni eve nasıl taşıyacaksınız?

Ev taşırken yaşanan sıkıntılardan biri de bitkilerin zarar görmeden ulaşabilmesini sağlamaktır. İşin püf noktalarını, Cem Botanik’ten Ayşe Şirin anlattı.

TAŞINIRKEN İÇ MEKAN BİTKİLERİNİ HAVA AKIMINA MARUZ BIRAKMAYIN

– Özellikle iç mekan bitkileri üstü açık kamyon gibi araçlarla kesinlikle taşınmamalıdır. Soğuk hava akımlarına maruz kalarak yaprakları dökülür, bitki hasar görür. Bu da hastalanmasına sebep olur. Dış mekan bitkileri dahi üstü açık bir kamyonette kuvvetli bir rüzgara maruz kalırsa zarar görebilir.

TAŞINIRKEN BİTKİLERİ HAVASIZ BIRAKMAYIN

– Taşınırken Taşıma yapılan araçta bitkilerin bulunduğu kısım hava alacak şekilde olmalıdır. Bitkiler uzun süre kapalı, havasız, sıcak veya soğuk taşıma aracında bırakılmamalıdır.

KOLİ YA DA STREÇ FİLM İLE SARABİLİRSİNİZ

– İç mekan bitkileri ille de üstü açık bir araçla taşınacak ise, koli ya da streç film ile sarılarak, üzerine belirli aralıklarda hava delikleri açılmalıdır. Delik açılmaması durumunda bitkiler sera etkisine maruz kalarak terleme yapar. Bu da çürümelerine neden olur.

– Taşınma esnasında bitkiye destek olabilecek çubuk vb. malzemeler saksı dibine koyularak streçlenmelidir. Böylece bitkinin gövdeden hasar görmemesi sağlanır.

BİTKİNİN DONMASINI YA DA YANMASINI ÖNLEYİN

– Çok soğuk ya da uzun sürecek bitki yolculuklarında strafor desteği koli içine yapılmalıdır. Bu, bitkinin donmasını ya da direkt güneşte yanmasını engeller.

– Bitki, bir taşıma firması ile gidecekse, üstüne mutlaka “kırılır” ibaresi ya da “içinde bitki var” uyarısı konmakla beraber, koli ya da bitkinin üst kısmının neresi olduğu, taşıma firmasının görebileceği şekilde vurgulanmalıdır.

SAKSIYI DA KORUYUN

– Taşınırken, taşınacak bitkinin saksısı seramik ise, kırılmaması için patpat ya da battaniye ile sarılmalıdır.

– Taşıma esnasında sulama yapmamaya dikkat edin. Çünkü bu nakil işlemini zorlaştırmakla beraber, kutulama esnasında kutuya da zarar verir.

– Saksı içindeki toprağın dökülmemesi için, saksı ile birlikte streç film ile sararak muhafaza edilmesi gerekir.

SABİTLEYİN

– Bitkinin kök kısmı gövdeden ağır ise, bitkinin ters dönmesi halinde bitki kırılabilir. Bu nedenle çıtalarla kafes yapılarak, kök kısmı alt tabana saksıyla birlikte sabitlenmelidir.

– Bitki taşıma işleminden sonra toprağı nemli kalacak şekilde bitkiye su verilmelidir.

BİTKİLERDE TAŞINMA STRESİ

– Yer değişimi sonrasında bitkileriniz biraz yaprak dökebilir. Endişeye kapılmayın! Bir süre sonra yerine alışıp, taşınma stresinden kurtularak size tekrar yeni sürgünleriyle gülümseyecektir.

– Bitkinin konacağı yeni yerin, bakım koşullarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Işık alan bir konum, bitkinizin kendini çok daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Taşınmanın, hayatta yapılabilecek en stresli aktivitelerden biri olduğu şüphesizdir. Ancak, doğru planlama ve hazırlanma ile bir sonraki taşınmanızı daha kolay hale getirebilirsiniz.

TAŞINMANIN PÜF NOKTALARI

Taşınmadan 1-2 hafta önce yapılacaklar

Taşınırken sahip olduğunuz eşyaları objektif olarak değerlendirin. Hangilerini götürmeli, hangilerini bırakmalı veya atmalısınız? Fazla eşyanın, daha fazla taşınma maliyeti yaratacağını unutmayın. Atacağınız, bırakacağınız ve taşıyacağınız eşyaları ayırmakla işe başlayabilirsiniz.

Eğer satış değeri olan eşyalarınız varsa, bu eşyalar için ilan verebilirsiniz. Paketlemeyi siz yaparsanız, uygun biçimde paketlenmeyen eşyalarda oluşabilecek hasarlardan siz sorumlu olursunuz. Paketleme işini kendiniz yapacaksanız, porselen yemek takımı, spesifik mutfak aletleri vb. gibi nadiren kullandığınız eşyalar öncelikli olmak üzere, kolileri hazırlamaya başlayın.

Kolileri hazırladıkça üzerine içeriğini ve hangi odaya ait olduğunu yazmayı unutmayın ve kolilerin taşınamayacak kadar ağır olmamasına özen gösterin. Yeni eviniz için bir yerleşim planı hazırlamaya başlayın. Spesifik eşyaları ayrıca planınızda belirtin. Gazete, dergi abonelikleri ve kredi kartı adres değişikliklerinizi yapın. Doğalgaz, elektrik, su, telefon, kablo tv, internet bağlantısı gibi aboneliklerinizi iptal ettirmek için gerekli başvuruları yapın. Yeni abonelikler için taşınmadan bir gün önce kullanıma hazır olacak şekilde başvurun, böylece taşınma günü her şey kullanıma hazır olmuş olur.

Taşınmadan 1-2 gün önce yapılacaklar

Buzdolabı ve derin dondurucunuzu boşaltın ve defrost işlemine başlayın. Her ikisini de dezenfekte edin, temizleyin ve havalanmalarını sağlayın. Evde kasanız varsa, içindekileri boşaltın. Önemli evraklarınızı, mücevherlerinizi ve değerli eşyalarınızı güvenli bir yere veya kiralık banka kasasına aktarın.

Kamyon şoförüne yeni evinize nasıl gideceğini belirten bir kroki hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, cep telefonunuzu vermeyi unutmayın. Eğer, şehirlerarası bir yere taşınıyorsanız, size ulaşamadığı durumlar için alternatif bir kişinin telefonunu verin.

Gelen kargo ve mektupları size yönlendirebilmeleri için, apartman/site görevlileri veya yöneticilerine yeni adresinizi bildirin.

Evim Dergisi 2015