Taşınırken bitkileriniz zarar görmesin!

0

Ev taşırken yaşanan sıkıntılardan biri de bitkilerin zarar görmeden ulaşabilmesini sağlamaktır. İşin püf noktalarını, Cem Botanik’ten Ayşe Şirin anlattı.

– Özellikle iç mekan bitkileri üstü açık kamyon gibi araçlarla kesinlikle taşınmamalıdır. Soğuk hava akımlarına maruz kalarak yaprakları dökülür, bitki hasar görür. Bu da hastalanmasına sebep olur. Dış mekan bitkileri dahi üstü açık bir kamyonette kuvvetli bir rüzgara maruz kalırsa zarar görebilir.
– Taşıma yapılan araçta bitkilerin bulunduğu kısım hava alacak şekilde olmalıdır. Bitkiler uzun süre kapalı, havasız, sıcak veya soğuk taşıma aracında bırakılmamalıdır.
– İç mekan bitkileri ille de üstü açık bir araçla taşınacak ise, koli ya da streç film ile sarılarak, üzerine belirli aralıklarda hava delikleri açılmalıdır. Delik açılmaması durumunda bitkiler sera etkisine maruz kalarak terleme yapar. Bu da çürümelerine neden olur.
– Taşınma esnasında bitkiye destek olabilecek çubuk vb. malzemeler saksı dibine koyularak streçlenmelidir. Böylece bitkinin gövdeden hasar görmemesi sağlanır .
– Çok soğuk ya da uzun sürecek bitki yolculuklarında strafor desteği koli içine yapılmalıdır. Bu, bitkinin donmasını ya da direkt güneşte yanmasını engeller.
– Bitki, bir taşıma firması ile gidecekse, üstüne mutlaka “kırılır” ibaresi ya da “içinde bitki var” uyarısı konmakla beraber, koli ya da bitkinin üst kısmının neresi olduğu, taşıma firmasının görebileceği şekilde vurgulanmalıdır.
– Taşınacak bitkinin saksısı seramik ise, kırılmaması için patpat ya da battaniye ile sarılmalıdır.
– Taşıma esnasında sulama yapmamaya dikkat edin. Çünkü bu nakil işlemini zorlaştırmakla beraber, kutulama esnasında kutuya da zarar verir.
– Saksı içindeki toprağın dökülmemesi için, saksı ile birlikte streç film ile sararak muhafaza edilmesi gerekir.
– Bitkinin kök kısmı gövdeden ağır ise, bitkinin ters dönmesi halinde bitki kırılabilir. Bu nedenle çıtalarla kafes yapılarak, kök kısmı alt tabana saksıyla birlikte sabitlenmelidir.
– Bitki taşıma işleminden sonra toprağı nemli kalacak şekilde bitkiye su verilmelidir.
– Yer değişimi sonrasında bitkileriniz biraz yaprak dökebilir. Endişeye kapılmayın! Bir süre sonra yerine alışıp, taşınma stresinden kurtularak size tekrar yeni sürgünleriyle gülümseyecektir.
– Bitkinin konacağı yeni yerin, bakım koşullarına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Işık alan bir konum, bitkinizin kendini çok daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.