Balkon masası alırken dikkat edilmesi gerekenler

Her mevsim ayrı bir kullanım tarzı sunan balkonlar, evleriniz için büyük bir önem sahip. Günün farklı saatlerinde balkonunuz; dinlenmek, sevdiklerinizle kahve içmek, zihninizi dinlendirmek için kitap okumak gibi konforlu ve keyifli bir zaman dilimi geçirmek için kullanabilirsiniz. Elbette bunun için  öncelikle balkonunuza bir dokunuş yapmanız ve kullanışlı bir yaşam alanına dönüştürmeniz gerekiyor. Arzu ettiğiniz bu dönüşümü hayata geçirmenin ilk adımı ise ideal bir masa seçmekten geçiyor.

Balkonunuza dahil edeceğiniz uygun bir masa modeli ile kullanışlı bir yaratmanın temellerini atabilirsiniz. Ancak bunun için birtakım hususları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İşte balkon masası alırken dikkat edilmesi gerekenler… 

Alana Göre Karar Verin

Sahip olduğunuz balkon dar ya da geniş bir alana sahip olabilir. Balkonunuzun bu noktada sahip olduğu alan, tercih edeceğini balkon masası üzerinde doğrudan etkili. Bu çerçevede alanınıza göre bir balkon masası tercih etmeniz de büyük bir fayda var. Öyle ki balkonunuz için seçtiğiniz masa ile birlikte alanı tamamen kapatabilir, balkonda rahat edemeyecek bir hale gelebilirsiniz. Bu kimsenin karşılaşmak istemeyeceği bir durum. Öyle ki herkes konforlu bir alana kavuşmak ister. Bunun için ölçülerinizi alın ve balkondaki kullanım alanınızı göz önünde bulundurarak bir balkon masası tercih edin. Böylelikle balkonunuzda arzu ettiğiniz konfora ve hareket rahatlığına kavuşabilirsiniz. Eğer küçük bir balkona sahipseniz katlanır, açılır kapanır ya da portatif özelliklere sahip olan masa alternatiflerine de yönelebilirsiniz. Böylelikle hem balkondaki alanınızda tasarruf eder hem de pratik bir balkon masasına kavuşabilirsiniz. 

Üretim Malzemeleri Seçimlerinizi Etkileyebilir 

Ev ve yaşam ürünleri, çok sayıda farklı malzeme kullanılarak üretilebiliyor. Günümüzde bir hayli çeşitlilik sunan bu kategori, kullanıcılara tercih özgürlüğü tanıyor. Benzer bir durum balkon masaları için de geçerli. Siz de bu konu özelinde bir karar verirken masaların üretildikleri malzemeye göre hareket edebilirsiniz. 

  • Ahşap balkon masaları, tercih edebileceğiniz alternatiflerin ilk sırasında yer alıyor. Neredeyse ev ve yaşam ürünlerinde tercih edilen ahşap malzemeler, balkon masaları üretilirken de tercih ediliyor. Kullanıcıların da en çok yöneldiği ürünler arasında bulunan ahşap balkon masaları şık bir görünüm vadediyor. Ancak masanız sürekli balkonda kalacaksa zarar görmemesi için özen göstermeniz gerekiyor. 
  • Plastik balkon masaları, hafif olmaları yönünden dikkat çekiyor. Bununla birlikte kolay temizlenme özelliği de sergileyen plastik balkon masaları böylelikle tercih edilme oranını arttırmayı başarıyor. Son olarak plastik balkon masaları için fiyat – performans ürünü tanımı da yapılabilir. 
  • Metal balkon masalarının en dikkat çeken özelliği ise dayanıklı olması. Yapı olarak estetik bir görünüme de sahip olan metal balkon masaları sayesinde balkonunuza şık bir dokunuş yapma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Ayrıca metal balkon masaları, farklı beğenilere hitap eden model zenginliğine de sahip. 

Balkon Masalarının Dekorasyona Etkisi 

Balkon masaları, balkonunuzda oluşturmak istediğiniz dekorasyonunun ve yakalamak istediğiniz ambiyansın ana hatlarını oluşturuyor. Bu nedenle belki de üzerinde en çok mesai harcamanız gereken nokta balkon masa seçimi. Eğer yapacağınız seçimle modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız, bu kapsamda önceliği ahşap balkon masası modellerine verebilirsiniz. Çünkü ahşap ürünler genellikle yer aldığı ortama modern bir görünüm sağlıyor. Bununla birlikte ahşabın göz yormayan yapısı sayesinde sade ama estetik bir hava da yakalamanız mümkün. Balkon dekorasyonunda aradığınız daha belirgin hatlar ve avangart bir stil ise bu kez metal balkon masası modellerine yönelebilirsiniz. Böylelikle şıklığı ile ön plana çıkan bir dekorasyon dilini balkonunuzda hakim kılabilirsiniz. 

Balkon ya da bahçe için masa seçimi nasıl olmalı? İşte püf noktalar