Ev turu: Işıltılı romantizmin başrolde olduğu zarif, şık ve modern bir evdeyiz

İstanbul Erenköy’deki 15 yıllık daire, Tünel Interior tarafından yapılan değişimle mekansal olarak çok daha fonksiyonel hale gelirken dekorasyonuna ışıltılı bir romantizm hakim olmuş.

Salonda açık tonlar tercih edilmiş. Masa ve sehpalar da mermer yüzeyler dikkat çekiyor. Mobilyaların büyük çoğunluğu Tünel Interior tarafından tasarlanıp üretilmiş. Kanepe, koltuk ve yemek takımı ise Fenomen Mobilya’dan satın alınmış.

GENİŞ VE AYDINLIK BİR EV

Senem-Harun Özavar’ın kızları Selin ve oğulları Serhan ile birlikte yaşadıkları Erenköy’deki apartman dairesi 15 yıl önce satın alınmış. Evin geniş olması ve her odanın iyi gün ışığı alması, sahiplerinin bu evi seçmelerinde etkili olmuş. İlerleyen zamanlarda evlerinde yenilik arayışına girince Tünel Interior ile görüşerek, yeni bir proje ve dekorasyon isteklerini iletmişler. Ev sahiplerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda ev tümüyle yenilenmiş.

Soyunma odasında ev sahipleri kendileri için bir de okuma alanı düzenlemiş. Soyunma odasından yatak odasına geçilen koridora ise bir piyano yerleştirilmiş.

Yapılan değişiklikleri İç Mimar Nedret Tuncer anlatıyor: “Evin ilk hali ağırlıklı klasik tarzdaydı. Koyu ahşap tonlarına yer verilmişti. Zeminlerde ufak seramikler seçilmişti. Dolap konulacak alanlar kısıtlıydı. Evin komple yenilenmesine karar verildi. Değişiklikler yapılırken öncelikle beyaz tonlar tercih edildi ve geniş ebatlı açık tonlu seramikler seçildi. Dolapların uygun yerleşimi açısından bazı duvarlarda değişiklikler yapıldı. Genel aydınlatmanın yanında dekoratif aydınlatmalarla mekanlarda ışık oyunlarına gidildi.”

RENK SEÇİMLERİ

Evin mobilyalarında beyaz, duvarlarında ise kum grisi tonları tercih edilmiş. Aksesuar ve metal aksamlarda gold, siyah ve gri tonlarına yer verilmiş. Bitkilerin yeşilleri ise dekorasyona doğal bir renk katmış.

Gold ve beyazın en büyük destekçisi olarak salonda bolca bitkiye yer verilmiş. Perdeler Persan, aydınlatmalar Bilge Aydınlatma ve Twinkle Aydınlatma, halılar Neva Halı, bitki ve çiçekler ise Kuk Çiçek’ten…

SALONUN BİR KISMI MUTFAĞA DAHİL EDİLDİ

Salonun bir kısmı mutfak alanına dahil edilerek çok şık iki ayrı salon tasarlanmış. Ancak gerektiğinde ayırmak, gerektiğinde tek bir mekan olarak kullanmak için araya bir sürgü kapı yapılmış. Günlük hayatta mutfak ile beraber kullanılacak bir oturma ve yemek alanı da oluşturulmuş. İki alanda da şık ve gösterişli bir çizgi yakalanmış ama bir tanesi daha günlük yaşantıya uygun tasarlanmış. Daha sportif olan kısımda kumaşlar koyu tonda ve silinebilir malzemeden seçilmiş.

Salonun dekorasyonu şamdan ve vazo gibi zarif ve şık aksesuarlar ve taze çiçeklerle tamamlanmış.

Perdelerin katlamalı, TV ünitesinin ise bol bölmeli ve kullanışlı olmasına dikkat edilmiş. Diğer alan ise daha gösterişli bir çizgide planlanmış. Mermer yemek masası ve sehpalar, duvarda lake çıtalı panolar tercih edilmiş.

Girişte eve gelenleri, yüksek bir mermer sehpa üzerinde taze çiçekler karşılıyor. Yine büyük ebatlı, bol ışıltılı bir aydınlatma bu mekanda dikkat çekiyor.
Mutfağın açıldığı ikinci salonda daha koyu tonlar tercih edilmiş. Bu alanda özellikle kir tutmayan tekstil ürünleri kullanılmış.
Mutfağın eski dolapları yetersiz olduğu için yeniler tavana kadar tasarlanmış. Kiler dolabı 2 modüle çıkartılmış ve buzdolabı ihtiyacı çok olduğu için 1 ankastre 1 solo dolap alınmış. Kahve içmeyi çok seven ev sahipleri için bir kahve köşesi oluşturulmuş. Mutfağı oturma alanını bağlayan geçişte bir yemek alanı tasarlanmış.

ÇOCUK ODALARI

Çocuk odaları tümüyle onların isteklerine göre şekillenmiş. Bu odalarda uyuma ve çalışma alanları da oluşturulmuş. Ayrıca bolca depolama alanına yer verilmiş. Bu odaların renk tercihleri de açık tonlardan yana olmuş. Genç kız odasında bolca ayna kullanılmış.

Serhan’ın odasında geniş bir dolap, çalışma alanı ve yatak bölümünü ayıran özel bir paravan kullanılmış. Odada açık gri ve açık meşe tonlarına yer verilmiş. Perde ve yatak başlarında sportif tarzda kendinden dikişli ve çizgili kumaşalar seçilmiş. Fon perde arası kullanılan lake jaluziler spor ama stil sahibi bir görünüm yaratmış.
Selin’in odasında bolca depolama alanına yer verilmiş. Odadaki dolap kapaklarında ayna, lake ve açık meşe ahşap tonları kullanılmış. Odanın genelinde beyaz lake mobilyalar ve gold detaylar mevcut. Aynalar odaya derinlik katmış.
Evde 4 banyo bulunuyor. Banyoların hepsi yeniden tasarlanmış. Banyolardan ikisi ebeveyn yatak odasında yer alıyor. Biri küvet ile kullanım diğeri duş ile kullanım düşünülerek planlanmış.
“Sakin tonların yanında çarpıcı dekoratif objeler, bitkiler ve renkli küçük aksesuarlar seviyoruz.”
Yatak odası yan odaya dahil edilerek genişletilmiş. Bu alan giyinme odası olarak kullanılmış. Ayrıca ebeveyn odasında 2 ayrı banyo oluşturulmuş. Evin tüm mobilyaları Tünel Interior tarafından tasarlanıp üretilmiş.

Brooklyn stili ile dekore edilen 250 m2’lik iki katlı evdeyiz