Mevsimin çiçeği: Ortanca

0

Pembenin maviye doğru uzanan en güzel tonlarını barındıran bu hayranlık uyandırası çiçek, her yaz bahçelerimize olduğu kadar dekorasyona da ilham veriyor.

Nevresim, Karaca Home.

Ortanca oldukça gösterişli ve güçlü bir çiçek. Çiçeklerinin kafa kısmı hacimli olduğu için ortanca aranjmanları ya da ortanca desenli ürünlerle hem iç hem de dış mekanda iddialı köşeler yaratmanız mümkün. Mavi, mor ve pembe olan çiçekleri genellikle tazelik dolu ve feminen bir atmosfer elde etmenizi sağlar. Beyaz, lila, uçuk mavi, uçuk sarı gibi özellikle pastel tonlarla harika bir birliktelik oluşturur. Ortanca desenini ön plana çıkarmak isterseniz, desensiz ve düz renkli obje ve mobilyalarla birlikte kullanabilirsiniz.
Ortanca çiçeği: Ortancalar, derin, hafif asitli, humustan zengin toprakları sever. 1,5 metreye kadar çıkan boyları ile saksı çiçekleri olarak da yetiştirilebilir. Kısmen gölge ve havadar yerlerde rahat eder.
Bakımı: Sıcak ve kuru havalarda ortancalar sık aralıklarla sulanmalı. Saksıdaki ortancalar asla tamamen kuru kalmamalı. Asitli topraklarda mavi bazik topraklarda ise pembe çiçek açarlar.


KURUTMAK İSTERSENİZ

Ortancalarınız açtıktan tam 6 hafta sonra saplarını kesip su dolu vazolara yerleştirin. Her bir kafanın yeterince hava akımı alabilmesi için sapları eşit uzunlukta kesmeyin. Her kavanoza 6 sap ortanca yerleştirin. Çiçekleri kuruduğunda hafif soluk bir renk alır. Eğer hala kurumadıysa kavonazlara biraz daha su ekleyerek yeniden kurumaya bırakın. Tam kuruduktan sonra çiçek kısımlarını parlatmak isterseniz üzerlerine sprey vernik sıkabilirsiniz. Bu sayede bir yaz çiçeği olan ortancaları kış mevsiminde de dekorasyonda kullanabilirsiniz.

Sofra üstü ürünler, Biev.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.