Küçük metrekarede alan kazandıran öneriler

0

Küçük bir evde yaşıyorsanız ve küçük evler için dekorasyon fikirleri arıyorsanız, pratik önerileri Evim Dergisi arşivinden (Ocak 2019) derledik:

Küçülen yaşam alanlarını optimum şekilde kullanmak için mobilya satın alırken çok yönlü düşünmek ve planlamak önemli.

KÜÇÜK SALON VE YEMEK ODASI DEKORASYONU *

Puf, tabure ve bank tipi oturma birimleri masa altına da kolayca girebildiği için alandan tasarruf sağlar. Ayrıca ekstra yan sehpa yerine de kullanabilirsiniz. İstiflenebilen sandalyeler de akıllıca bir tercih.

Elbette herkes ayrı bir yemek odası olsun ister. Ancak kısıtlı mekanlarda bu zorlayıcı olabilir. Bu yüzden hem büfe, hem raf, hem de kitaplık olabilen çok yönlü bir dolapla çözebilirsiniz.

Irony dolap ünitesi, Alfemo.

Günümüzde sıkça tercih edilir duruma gelen açık planlı yaşam alanlarının mutfağa entegre edilen ada ünitelerinde sırtlı tabureler kullanarak alanı yemek bölümü gibi de organize edebilirsiniz.

Küçük evlerde düzen çok önemli. Eğer yere özel üretim yaptırma imkanınız varsa, yükseltilmiş bir döşemenin iç kısımlarını çekmece birimleri olarak değerlendirebilir, duvar nişlerini kitaplık gibi organize edebilirsiniz.

Koltuk yanında kullanacağınız sehpalı lambader size küçük bir okuma köşesi de yaratır. Ayrıca gazetelikli olan modelleri de var.

YATAK ODASI, BANYO VE ÇALIŞMA KÖŞESİ

Lavabo altı dolapları her koşulda kolay depolama yöntemlerinden biri. Ayaklı bir lavabonuz varsa hazır mutfak dolaplarından birini lavabo ayağının ölçüsüne göre kerterek duvara monte edip lavabo dolabı gibi kullanabilirsiniz.

Valarte raflı ve çekmeceli dolap, Vitra.

Banyonuz dolap koyamayacağınız kadar darsa her yere kolay sığabilen dikey şifoniyer tipi çekmece üniteleri oldukça kullanışlı alan yaratır.

Raf, tezgah ve çekmece gibi tek hamlede üç işlev sunan solo dolaplar banyoda çok kullanışlı.

Kale Banyo.

Evden çalışan biriyseniz ve ekstra masa koyacak bir alanınız yoksa, duvara monte açılır kapanır bir ünite ya da genişçe bir merdiven raf sistemi işinizi pratik yoldan çözer.

Yatağın yanına bir komodin sığacak kadar alan yoksa yatak başının hemen üstünden asacağınız duvar uzunluğunda bir raf size şık bir depolama alanı sağlar. Eğer bir şifoniyer alanı yoksa yatak yanında uygun ölçüde çekmeceli bir konsolla çözebilirsiniz.

Marks&Spencer.

MUTFAK VE ANTRE

Mutfağın en pratik depolama birimi dikeyde saklama imkanı sunan tekerlekli katlı sehpalar ve çekmece üniteleri.

Küçük bir mutfakta sık kullandığınız gereçleri tavandan asılan açık raflarda depolayarak dolaptan tasarruf sağlarsınız. Üstelik oldukça da dekoratif.

Doree mutfak, Mopa.

Baharatlık, bıçaklık, şişelik ve tabaklık. Hepsi tek bir ünitede buluşunca gereksiz dolap kalabalığı yapmadan alan kazanmış olursunuz.

Bunun gibi raflı, puflu ve kapaklı bölümden oluşan tek bir dolap antrelerde daha fazla şeyi tek seferde depolamaya yardımcı olur.

Işık almayan ve dar bir antreniz varsa açık raflı bu tarz sistemleri tercih ederek alanı görsel olarak da rahatlatabilirsiniz.

Askılıklı raf sistemi, Tchibo.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

KÜÇÜK EVLER İÇİN FARKLI DEKORASYON ÖNERİLERİ

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.