dar-alanlar için dekorasyon önerileri
dar-alanlar için dekorasyon önerileri

Küçük metrekarede alan kazandıran öneriler ve 33 dekorasyon püf noktası

Küçük bir evde yaşıyorsanız ve küçük evler için dekorasyon fikirleri arıyorsanız, pratik önerileri Evim Dergisi arşivinden (Ocak 2019) derledik:

Küçülen yaşam alanlarını optimum şekilde kullanmak için mobilya satın alırken çok yönlü düşünmek ve planlamak önemli.

KÜÇÜK SALON VE YEMEK ODASI DEKORASYONU

Puf, tabure ve bank tipi oturma birimleri masa altına da kolayca girebildiği için alandan tasarruf sağlar. Ayrıca ekstra yan sehpa yerine de kullanabilirsiniz. İstiflenebilen sandalyeler de akıllıca bir tercih.

Elbette herkes ayrı bir yemek odası olsun ister. Ancak kısıtlı mekanlarda bu zorlayıcı olabilir. Bu yüzden hem büfe, hem raf, hem de kitaplık olabilen çok yönlü bir dolapla çözebilirsiniz.

Irony dolap ünitesi, Alfemo.

Günümüzde sıkça tercih edilir duruma gelen açık planlı yaşam alanlarının mutfağa entegre edilen ada ünitelerinde sırtlı tabureler kullanarak alanı yemek bölümü gibi de organize edebilirsiniz.

Küçük evlerde düzen çok önemli. Eğer yere özel üretim yaptırma imkanınız varsa, yükseltilmiş bir döşemenin iç kısımlarını çekmece birimleri olarak değerlendirebilir, duvar nişlerini kitaplık gibi organize edebilirsiniz.

Koltuk yanında kullanacağınız sehpalı lambader size küçük bir okuma köşesi de yaratır. Ayrıca gazetelikli olan modelleri de var.

YATAK ODASI, BANYO VE ÇALIŞMA KÖŞESİ

Lavabo altı dolapları her koşulda kolay depolama yöntemlerinden biri. Ayaklı bir lavabonuz varsa hazır mutfak dolaplarından birini lavabo ayağının ölçüsüne göre kerterek duvara monte edip lavabo dolabı gibi kullanabilirsiniz.

Valarte raflı ve çekmeceli dolap, Vitra.

Banyonuz dolap koyamayacağınız kadar darsa her yere kolay sığabilen dikey şifoniyer tipi çekmece üniteleri oldukça kullanışlı alan yaratır.

Raf, tezgah ve çekmece gibi tek hamlede üç işlev sunan solo dolaplar banyoda çok kullanışlı.

Kale Banyo.

Evden çalışan biriyseniz ve ekstra masa koyacak bir alanınız yoksa, duvara monte açılır kapanır bir ünite ya da genişçe bir merdiven raf sistemi işinizi pratik yoldan çözer.

Yatağın yanına bir komodin sığacak kadar alan yoksa yatak başının hemen üstünden asacağınız duvar uzunluğunda bir raf size şık bir depolama alanı sağlar. Eğer bir şifoniyer alanı yoksa yatak yanında uygun ölçüde çekmeceli bir konsolla çözebilirsiniz.

Marks&Spencer.

MUTFAK VE ANTRE

Mutfağın en pratik depolama birimi dikeyde saklama imkanı sunan tekerlekli katlı sehpalar ve çekmece üniteleri.

Küçük bir mutfakta sık kullandığınız gereçleri tavandan asılan açık raflarda depolayarak dolaptan tasarruf sağlarsınız. Üstelik oldukça da dekoratif.

Doree mutfak, Mopa.

Baharatlık, bıçaklık, şişelik ve tabaklık. Hepsi tek bir ünitede buluşunca gereksiz dolap kalabalığı yapmadan alan kazanmış olursunuz.

Bunun gibi raflı, puflu ve kapaklı bölümden oluşan tek bir dolap antrelerde daha fazla şeyi tek seferde depolamaya yardımcı olur.

Işık almayan ve dar bir antreniz varsa açık raflı bu tarz sistemleri tercih ederek alanı görsel olarak da rahatlatabilirsiniz.

Askılıklı raf sistemi, Tchibo.

KÜÇÜK ALANLARI DEKORE EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Hep söylüyoruz, siz de biliyorsunuz: Küçük metrekareli evleri dekore ederken bazı ipuçları vardır ki, bu alanlarda büyük fark yaratırlar.

  1. Eğer yaşam alanınız küçükse, mobilyalarınızı da küçük ölçekli seçmeye dikkat edin. Alanın daha geniş olduğunu hissedeceksiniz.
  2. Yaşam alanınızı temiz ve derli toplu tutun. Eviniz dağınık olduğunda gözünüze olduğundan daha da küçük görünecektir.
  3. Yığınlardan kurtulun. Her şey için bir yer belirleyin ve onların yerlerinde olmasına özen gösterin. Böylece dağınıklığı önlersiniz.
  4. Alanınızı dikey olarak da kullanmaya özen gösterin. Mümkün olduğunca tavana kadar olan tüm alanı değerlendirin. Özellikle depolama çözümlerini bu şekilde uygulayabilirsiniz.
  5. Kullanacağınız mobilyaların işlevsel hatta çift kullanıma yönelik olmasına özen gösterin. Depolama alanına sahip ya da yatak olabilen koltuklar, sehpa olarak da kullanabileceğiniz puflar işinizi görebilir.
  6. Yaşam alanınızı düzenlerken evinizi gerçekte nasıl kullandığınızı göz önünde bulundurun. Derginizi nerde okumaktan hoşlanırsınız, postalarınızı elinize geçtiğinde nereye koyarsınız, kitap okuduğunuz köşe nerededir, bilgisayarınızı nerede kullanırsınız? Tüm bunları düşünerek depolama alanlarınızı ve çöp kutularınızı yerleştirin. Böylece dağınıklığa da engel olmuş olursunuz.
  7. Küçük hacimlerde giysi, kitap, elektronik eşyalar daima sorun olur. Onları nereye koyacağınızı şaşırırsınız. Dolap, masa gibi sistemler yeri geldiğinde sizin için yeterli olmayabilir. Bu durumda modüler sistemlere başvurabilirsiniz. Tavandan yere kadar uzanan ve tüm duvarı kaplayan bir modüler sistem tek ve kompakt bir alanda tüm depolama ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.
  8. Küçük alanınızın sıcak ve samimi havasının tadını çıkarmaya çalışın.
  9. Kullanacağınız bir ya da iki parça için daha fazla para harcayın örneğin kitaplık ve depolama üniteleri için. CD, DVD gibi eşyalarınızı sınırlandırarak bu alanlarda depolamayı deneyin.
  10. Kapaklı dolaplarınızın kapaklarının cam olmasını tercih edin. Camın arkasında kalan eşyalar daha az dağınıklık hissi verir, aynı zamanda camın şeffaflığı da mekanınızı rahatlatır.
dar alanlar koltuk
dar alanlar koltuk

PLAN ÇİZİN VE ÜZERİNDE İLERLEYİN

11- Kendiniz için mekanın bir planını çizin ve bir şeyleri düzenlerken ilk önce bu plan üzerinden ilerleyin. Böylece organize etmeniz daha kolay olacaktır.

12- Yaşam alanınızın içinde yürüyün ve görmek istediğiniz görüntüyü kafanızda oluşturun. Eşyalarınızın arkasında neler görmek istediğinizi düşünün ve ona göre eşyalarınızı yerleştirin. Küçük alanda boğucu bir görüntüye sahip olmak istemiyorsanız mümkün olduğunca eşyaları iç içe kullanmayın.

MOBİLYALARA TEK SEFERDE KARAR VERMEYİN

13- Mobilyalarınıza tek seferde karar vermeyin. İlk önce en önemli parçayı belirleyin. Odanıza göre bu bir kanepe ya da yatak olabilir. Onu seçip yerleştirin ve diğer eşyaları etrafına ondan sonra yerleştirmeye başlayın.

14- Düzenlemeye en çok zamanınızı geçirdiğiniz, en çok kullandığınız alandan başlayın. Harcamayı planladığınız paranın çoğunu da bu alan
için kullanın. Yemeğinizi salonda yiyorsanız, şık bir yan sehpaya yatırım yapmak aynı zamanda ayrı bir yemek alanı oluşturmak anlamına da gelir.

İHTİYAÇ LİSTESİ HAZIRLAYIN

15- İhtiyaçlarınızın neler olduğundan emin olana kadar alışverişe çıkmayın. İhtiyacınız olan tüm şeylerin bir listesini hazırlayın ve ondan sonra almaya gidin. Böyle yapmazsanız ihtiyacınız olmayan şeyleri de alıp zaten küçük olan alanınıza fazladan eşyalar sığdırmaya çalışırsınız.

16- Mobilyalarınızı seçerken ayaklarını da dikkate alın. Büyük ayaklı mobilyaların zeminde kapladığı alan daha fazla görünür. Bu nedenle yaşam alanınız küçükse daha ince hatta metal ayaklı mobilyaları tercih edebilirsiniz.

SEVMEDİĞİNİZ EŞYADAN KURTULUN

17- Etrafınızdaki her şeye eleştirel bir gözle bakın. Eğer sevmiyorum dediğiniz bir eşyanız varsa, ondan kurtulun. Seveceğiniz ama ihtiyaçlarınızı karşılayacak başka bir eşya alabilirsiniz. Unutmayın ihtiyacınız olmayan hiçbir eşyaya evinizde yer yok.

18- Depolama alanı olan bir yatak tercih edin, böylece komodine ihtiyacınız kalmaz.

ZEMİN VE DUVAR UYUMU

19- Zemin ve duvarların mobilyalarınızla uyum yakalamasına dikkat edin. Benzer renkler tercih edebilirsiniz.

20- Duvarınıza büyük tablolar asmaktan korkmayın. Örneğin mavi renklerin ağırlıkta olduğu bir sanat eserini duvarınız için seçebilirsiniz. Bu alanda görsel bir uyum yakalamanızı sağlar. Ayrıca aynalar da alanı büyütmenize yardımcı olabilir.

DAHA FERAH BİR ALAN İÇİN RENKLER

21- Koyu renkli bir zemin, açık renk duvar ve mobilyalar yaşam alanınızı olduğundan daha ferah hissetmenize neden olabilir.

22- Eğer sıfırdan dekore etmiyorsanız evinize aldığınız her yeni parça mobilya için eski bir mobilyanızdan feragat edin. Bir gün işime yarar eşyaları saklamaktan vazgeçin.

BÜYÜYEBİLİR YEMEK MASALARI

23- Parlak lake mobilyalarla küçük alanlarda harikalar yaratabilirsiniz.

24- Küçük alanlarda büyüyebilir yemek masalarını tercih etmenizde fayda var.

İLLÜZYON YARATIN

25- Büyük aynalar küçük alanlarda imdadınıza yetişebilir. İllüzyon yaratarak alanın olduğundan büyük görünmesini sağlar.

26- Mobil ve çok amaçlı mobilyaları tercih edin. Taşımanın kolay olacağı mobilyaları seçin, böylece onları hareket ettirerek yaşam alanınızın farklı köşelerinde farklı amaçlarla kullanabilirsiniz.

DEKORASYONU MİSAFİRLERİNİZE GÖRE YAPMAYIN

27- Odanızın dekorasyonunu misafirlerinize göre yapmayın. Kendi rahatınız önceliğiniz olsun. Ev bir misafir geldiğinde nereye oturturum diye düşünmenize gerek yok; tabure, sandalye, puf gibi mobilyalar da rahatlıkla işinizi görebilir.

28- Aydınlatma sayısını mümkün olduğunca çok tutun. Aydınlık her zaman işe yarar.

İYİ BİR DOLAP SEÇİN

29- İyi bir dolap sistemine yatırım her zaman doğrudur. Kapılarını kapattığınızda bütün dağınıklığı içinde bırakarak etrafın düzenli olmasını sağlayabilirsiniz.

30- Mümkün olduğunca zemini boş bırakmaya çalışın. Örneğin zemini kaplayan bir kütüphane yerine duvara asacağınız kitap raflarını tercih
edin.

KOMBİNLEYİN

31- İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra onları kombin ederek kullanın.

32- Tüm bunları yaparken herhangi bir kural olmadığını ve içinizden
geldiği gibi davranabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

RENKTEN KORKMAYIN

33- Renkten korkmayın. Evet, beyaz renk odanızın daha büyük görünmesini sağlar, ama koyu parlak renkteki boyada doğru renk mobilyalar ile eşleştirildiğinde aynı etkiyi sağlayabilir.

dar-alanlar için dekorasyon önerisi

Küçük evler için dekorasyon önerileri: 50 metrekare altında geniş yaşam

Küçük bir banyoyu nasıl planlamalı?

Küçük ev, mutfak, banyo ve salon için pratik fikirler