küçük banyo

Küçük bir banyoyu nasıl planlamalı?

Son güncelleme:

Biraz yaratıcılık ile en küçük banyolara bile stil katıp pratik çözümler ekleyebilirsiniz.

Küçük bir banyoyu yenilerken 4 temel noktayı bilmeniz gerekiyor. Kompakt alanlar için çok uygun olan bu çözümlere gelin birlikte göz atalım.

KÜÇÜK BANYO DÜZENİNE NASIL BAŞLARIM?

Sizin için neyin önemli olduğuna karar verin. Duş mu, küvet mi kullanacaksınız? Lavabonuz nasıl olmalı? Sonrasında banyonuzun bir planını çıkarın.

Eğer masraflı ve zor bir işe kalkışmak istemiyorsanız, klozetin yerini değiştirmeyin. Su ve gider tesisatını yenilemek zorunda kalacağınız için işiniz zorlaşır. Soğuk havalar için yerden ısıtma gibi lüks bir dokunuş da ekleyebilirsiniz.

KÜÇÜK BANYO İÇİN KÜVET UYGUN OLUR MU?

Banyonuz küçük de olsa mini bir küvet kullanma şansınız olabilir. Burada önemli olan doğru ölçüde küvet seçmeniz. 90×90 cm bir köşe küvet de kullanabilirsiniz, 100×70 cm bir mini küvet de… Yapmanız gereken, kalan alana lavabo ve klozet gibi diğer elemanları sığdırabilmek. D şeklinde bir küvet mükemmel görünüm sağlayabilir, ancak bir yanı duvara yanaştığı için alandan daha çok kaybedersiniz.

DUŞ KULLANABİLİR MİYİM?

Duş kabinleri dar olduklarından ve köşeye tam oturduklarından yer tasarrufu sağlar. Bu nedenle de küçük banyolar için çok uygundur. Karo zeminli ve cam panelli duş alanlarını da tercih edebilirsiniz. Cam paneller aynı zamanda küçük banyonuzun daha büyük hissedilmesini de sağlar.

NASIL DÜZENLİ BİR ALAN OLUŞTURABİLİRİM?

Kullandığınız mobilyalar ile depolama alanını artırarak, köşeleri değerlendirebilir, hatta boru gibi ortada kalan çirkin görüntüleri de kapatabilirsiniz. Otel banyosu görünümü için lavabolu ve inci uzun dolaplara da yer verebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ,
FOTOĞRAF: AHMET GÜL

Küçük evler için dekorasyon önerileri: 50 metrekare altında geniş yaşam

Küçük ev, mutfak, banyo ve salon için pratik fikirler