en-güzel-mutfak-fayansı

En güzel mutfak fayansı modelleri, fikirleri ve örnekleri

Instagram’da gezinirken, dekorasyon paylaşımları arasında en fazla dikkat çekenler güzel fayanslara sahip mutfaklar oluyor. Mutfağınızı yenilemek gibi bir planınız varsa, şık örnekler size ilham verebilir.

Daha önce “Mutfak zemini nasıl olmalı? En iyi mutfak zemini örnekleri” yazımızda mutfak zemini ile ilgili detayları paylaşmıştık. Şimdi ise Instagram’dan görülmeye değer ve örnek alınabilecek fayans örneklerini bir araya getirdik.

MUTFAK FAYANSI MODELLERİ

Mutfaklar farklı konseptleri ve tasarımlarıyla en çok zaman geçirilen alanlar arasında yer alıyor. Mutfaklar için seçilen her aksesuar, araç gereç veya yapı malzemeleri de mutfağın karakterinin belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu nedenle mutfak için tercih edilen küçük bir dekorasyon malzemesi bile bütün mutfağın havasını değiştirmenizi sağlayabiliyor. Mutfak fayans çeşitleri de mutfakları tamamlayan en önemli yapı malzemeleri arasında yerini alıyor. Mutfak zeminleri ya da tezgah araları için tercih edilen birçok ürün çeşidi bulunsa da fayanslar, mutfakların vazgeçilmez dekorasyon öğeleri arasında bulunuyor. Gerek mutfak zemininde gerekse tezgah arasında kullanılan mutfak fayans modelleri, ürün çeşitliliğinin fazla olması sebebiyle farklı bir mutfak tasarımı isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor. Klasik bir mutfak tasarımında tezgah arasına yerleştirilen dikkat çekici fayanslar bütün mutfağın havasını değiştirebiliyor. Bunun yanı sıra mutfak zemini için tek başına ya da ahşap parkelerle birlikte kombinlenen fayans tasarımları mutfak tasarım trendleri arasında başı çekiyor. 

Eskiyen mutfağınızda tezgah arasında, zeminde hatta duvarınızın bir bölümünde kullanacağınız fayanslarla yepyeni bir mutfak görünümüne kavuşabilir ve mutfağınızın samimi havasına yenilik katabilirsiniz. Ayrıca kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı da mutfaklar için fayansları tercih edilir kılıyor. Özellikle mutfak zemini ıslanma gibi olasılıkları nedeniyle fayans tercih ediliyor ya da evyenin bulunduğu yerin zemininde fayans kullanılarak mutfağın diğer kısımları ahşap parkelerle tamamlanabiliyor. Bu hem ıslanmalara karşı zeminin daha dayanıklı olmasını sağlarken hem de mutfağın dekoratif olarak modern ve eşsiz bir görünüm kazanmasına katkıda bulunabiliyor. Mutfak fayansları; tezgah arasında, zeminde ya da dekoratif duvarlar oluşturmada sıklıkla kullanılıyor. Her kullanım alanının yapısına ve kullanım özelliklerine göre üretilen mutfak fayansları her zevk ve ihtiyaca uygun olarak kullanıma sunuluyor. Tezgah arası için temizlenmesi kolay ve dayanıklı fayanslar kullanılırken zemin için kaydırmayan yapıdaki fayanslar tercih ediliyor. Mutfak duvarlarında dekoratif olarak kullanım için ise daha çok doğal taş görünümlü fayanslar kullanılabiliyor. Mutfağınızın her alanında rahatlıkla kullanabileceğiniz mutfak fayans modellerini mutfak tasarımınıza uygun olacak şekilde tercih ederek mutfağınıza samimi bir hava kazandırabilirsiniz.

Mutfak Fayans Modelleri Seçilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mutfak fayansları geniş tercih yelpazesiyle dikkat çeken yapı malzemeleri içerisinde bulunuyor. Mutfak fayansları; mutfağın yapısına, tasarımına ve büyüklüğüne göre seçiliyor. Seçilen mutfak fayanslarının mutfağın bu özelliklerine ve kişinin dekorasyon zevkine uyumlu olması mutfak tasarımının oluşmasında önemli rol oynuyor. Bu nedenle mutfak fayansları değişik yapı ve özelliklerde üretilerek insanların beğenisine sunuluyor. Geniş tercih seçenekleri arasından mutfak fayansı seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler bulunuyor. Bu özellikleri şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Öncelikle mutfak fayans modelleri seçilirken mutfağın büyüklüğü göz önünde bulundurulması gereken önemli hususlar arasında. Geniş mutfaklarda koyu tonlar rahatlıkla kullanılırken, küçük mutfaklarda geniş bir görünüm için açık tonlar tercih ediliyor.
  • Ayrıca mutfağın tasarımında hangi dekorasyon tarzından yararlanıldığı da mutfak fayansı tercihini belirliyor.
  • Özellikle tezgah arası için fayans seçiminde, kullanılan dolap renkleri belirleyici unsurlar arasında bulunuyor.
  • Bununla birlikte mutfak zemini için kaydırmaz özellikteki fayanslar doğru bir tercih olurken, tezgah arası için kolay temizlenebilen dekoratif modeller tercih ediliyor.
  • Ayrıca mutfak fayansı seçilirken fayansların parlaklığı, yapısı, malzemesi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor. Mutfağa ve tarzınıza en uygun fayansı bulmak önemli bir etken olarak göze çarpıyor.
  • Mutfağın bütününe bakarak fayans tercihi yapmak önemli etkenler arasında bulunuyor. Genel tasarıma uygun bir mutfak fayansı tercih etmek mutfağa daha uyumlu ve samimi bir hava kazandırıyor.

EN GÜZEL MUTFAK FAYANSI FİKİRLERİ VE ÖRNEKLERİ

İngiltere’de bir dönüşüm hikayesi: Sadece boya ile mutfak yepyeni görüntüye kavuştu