İç kapıları nasıl değiştirirsiniz?

0

İç kapılarınızın modası geçti ya da çok eskidi. Ama tadilat işleri ya da nasıl yapacağınız gözünüzde büyüyorsa işte size küçük bir rehber.

MALZEMELER Takoz • Metre/ cetvel • Kalem • Tabure • Rahat çalışabilmek için düz bir yüzey ya da tezgah • Elektrikli zımpara • Elektrikli testere • Menteşe • Vida • Elektrikli vidalama aleti • Iskarpela

1. Kapı stilinize karar verin. Modern kapılar da pekala eski tip evlerle uyumlu olduğundan stil konusunda özgürsünüz. Eğer 50 seneden daha yaşlı bir evde oturuyorsanız sıvaların kapı çerçeveleri için uyumlu olup olmadığına dikkat edin.

2. Hazırlığınızı yapın. Eski kapıyı bulunduğu alandan sökün. Eğer sadece kapıyı değiştirip kasayı kullanacaksanız yeni kapının rengi ile uyumlu olması açısından kasanın üzerindeki boyayı elektrikli zımpara yardımıyla kazıyın. Elektrikli zımpara kullanmak sizi zorluyorsa bunun için boya sökücüler de kullanabilirsiniz. Eğer kasa ile beraber değiştiriyorsanız eski kasayı da bulunduğu yerden sökün.

3. Ölçün. Yeni kapınızı kasanın önüne koyarak ölçülerinin uygun olup olmadığını gözlemleyin. Fazla alanları kalemle işaretleyin.

4. İnceltin. Fazla alanları elektrikli testere yardımıyla kesebilirsiniz. Eğer çok küçük farklılıklarsa ıskarpela yardımıyla da inceltebilirsiniz. Iskarpela 5 mm’ye kadar rahatça inceltebilmenizi sağlar. Elektrikli testere ile kesim yapacaksanız kapıyı mutlaka düz bir yüzeye yatırıp tam ölçüsünde kesmeniz gerekir.

5. Yerleştirin. Yeni kasayı duvara oturtun. Menteşeleri elektrikli tornavida yardımıyla takın. Kapı ile karşılıklı gelmesi için ölçülerini mutlaka iyi almanız gerekiyor. Takoz yardımıyla kapıyı alttan sıkıştırarak sabit tutabilirsiniz. Ama bu işi yaparken iki kişi olmasında fayda var. Menteşeleri yerine takarken bir kişinin kapıyı tutması ve sizin de o esnada ölçüleri almanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Kapıyı kasaya sıkıca vidalayın. Vidaların dışarı çıkmaması ve kapı ya da kasa ile aynı yüzey hizasında olması gerekir.

6. Boyayın. Eski kasanızı takmış olduğunuz yeni kasa ile aynı olacak şekilde boyayın. Yeni kasanız eğer eski kasanızdan daha dar ise duvarda da renk farklılıklarını gidermek adına boya yapmanız gerekir. Eğer duvarda yer yer göçmeler var ise macun ya da alçı ile dolgu yapıp boyayı ondan sonra uygulayabilirsiniz. Daha hesaplı bir yöntem izlemek isterseniz kasa kullanmak yerine ahşap çıtalar/süpürgeliklerle de kapınıza çerçeve yapabilirsiniz.

 

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.