Banyonuz yeterince hava alıyor mu?

0

Sıcak bir duş aldığınızda, banyonuzdaki nemli havluları kurumaya bıraktığınızda, havaya karışan nem daha soğuk yüzeylerde yoğunlaşır ve küf oluşumunu teşvik eder. Bir aspiratör taktırırsanız bu yoğuşmayı kontrol eder, aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olabilecek hasar ve küflenmeyi de önlemiş olursunuz.

Buharı engellemek için ne yapmalıyım? Banyonuzda doğal havalandırma yoksa veya buharın neden olduğu hasar konusunda endişelenmeden sıcak duşun keyfini çıkarmak istiyorsanız, kesinlikle uğraşıp bir aspiratör taktırmaya değer. Buharı engellemek için basit bir fan da alabilirsiniz. Buharı yok etmenin yollarından biri de evin içinde bol hava yayılmasını sağlamak. Bu yüzden mümkün olduğunca pencere ve kapıları açık tutun. Banyodaki fazla nemi önlemek için yüzey ve duvarları silin, ıslak havluları banyoda bırakmayın. Tüm bunlar küf gelişimini de artıracaktır.

Nelere dikkat etmeliyim? Aspiratörü her gün görecek ve sesini duyacaksınız. Bu nedenle çok dikkat çekmeyen ve sessiz çalışan bir model tercih etmenizde fayda var. Aspiratörler genellikle ana şebekeye bağlandığından ışığı açtığınızda da çalışır. Eğer böyle olmasını istemiyorsanız ayrı bir hat çektirebilirsiniz.

Nereye koymalıyım? Aspiratörü takacağınız yerin güvenli olduğunu kontrol edin. Duş ve lavaboya yakın olması konusunda da dikkatli olun. Elektrikli parçaların suya dayanıklı olduğundan emin olun ve eğer değilse bu noktalardan uzağa yerleştirin. Eğer aspiratörü kendiniz takıyorsanız şebeke elektriğinin kapalı olup olmadığını kontrol edin ve kapatın. Ya da en iyisi işi ustasına bırakın.

Yorum yazın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.