Duşa okaliptus neden asmalıyız? Faydaları nelerdir?

Duşa okaliptus asmak çok güzel ve hatta spa gibi görünür. Ancak tek iyi yanı bu değil. Okaliptus yaprakları, iyileştirici özelliklerin yanı sıra bir huzur ve sükunet hissi sağlar. Anti-stres, enerji verici ve tıkanıklığı giderici faydaları vardır.

Peki duşa okaliptus nasıl asılmalı? Duşa okaliptus asmanın faydaları nelerdir? Siz de banyonuzu renklendirirken fayda görmek istiyorsanız, son zamanların yükselen trendi duş başlığına okaliptus asma yöntemini deneyebilirsiniz.

OKALİPTUS NEDİR?

Okaliptus, Avustralya’ya özgü, ancak dünyanın birçok yerinde yetişen yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çok popüler ve yaygın olarak bilinir ve tıbbi özelliklerinden dolayı kullanılır. İlaçlardan aromaterapiye kadar pek çok kullanım alanı vardır.

Sakızla aşılanmış bir kabuğu, uzun sapları ve süper yeşil renkte başlayıp yaşlandıkça koyulaşan dairesel yaprakları vardır. Her ne kadar yaprak dökmeyen bir bitki olarak kabul edilse de yapraklarını zaman zaman döker.

Okaliptus yapraklarının kendisi sindirime uygun değildir, ancak tüketim için güvenli bir çay haline getirilebilir ve köklerinden, yapraklarından ve kabuğundan yağ çıkarılır. Okaliptusu yaşam tarzınıza dahil etmenin pek çok yolu var. Ancak bugün için duşunuza okaliptus asmanın faydalarını tartışacağız.

DUŞA OKALİPTUS ASMANIN FAYDALARI

OKALİPTÜSÜN ETKİSİ NE KADAR SÜRECEK?

Okaliptus, tıkalı burunları açar ve sinüs kaynaklı baş ağrılarını hafifletir. Bu nedenle, duş jelleri ve nemlendiricilerin çoğunda aktif bileşen olarak okaliptus bulunur. Bu, sıcak akan sudan gelen buharla birlikte okaliptus demetinizdeki yağları serbest bırakır ve burun yollarınızı gevşetir. Bu sayede tıkanıklıkları açar ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

Burun tıkanıklığı, can sıkıcı olan sinüs baş ağrılarına neden olur, bu nedenle daha net bir üst solunum yolu ile kendinizi bu rahatsızlıktan da kurtarırsınız. Grip mevsimi temelde tüm yıl sürerken, kombine buhar ve bitki yağları mukusu gevşetir, tıkanıklığı ve iltihabı giderir ve daha kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Ancak duşunuza okaliptus asmak için burnunuzun tıkanmasına gerek yok. Herhangi bir nedenle hastalanırsanız, okaliptus yapraklı bir duş keyfi iyi gelecektir.

Solunum sistemi dostu olmanın yanı sıra, okaliptus, stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır! Yaaaa! Yağların kokusu hasta olmasa bile size huzur getirecek. Pek çok sakinleştirici yağın içinde okaliptus bulunmasının bir başka nedeni de budur.

Araştırmacılar, sinir sisteminizin aktivitesini – strese tepkimizi – azalttığına ve gevşemeyi teşvik eden parasempatik sinir sisteminizin aktivitesini arttırdığına inanıyor. (healthline)

DUŞA OKALİPTUS NASIL ASILIR?

Duşa okaliptüs nasıl asılmalı
neuroticmommy

Bunu yapmak çok kolay. Okaliptusleri bir araya getirmek için herhangi bir tuhaf alet veya araca ihtiyacınız yok. Yapacağınız şey yaklaşık 2 tutam okaliptus almak. Genellikle alt kısımda bir lastik bantla bağlanırlar. O lastik bandı alıyorum, iki tutam okaliptusu görsellerdeki gibi üstte birbirine bağlayın, sonra bu demeti duş başlığınızın üzerine asın. Yerinde tutmak için gerçekten herhangi bir klipse veya herhangi bir şeye ihtiyacınız yok.

OKALİPTUSUN ETKİSİ NE KADAR SÜRECEK?

Demetlerinizi ara ara inceleyin ve düzensiz görünmeye başladıklarında onları yeni demetlerle değiştirin. Okaliptus demetlerinin etkisi 2 aya kadar sürebilir. Ancak tuhaf kokmaya başlarsa veya tamamen etkisini kaybetmiş gibi görünüyorsa, değiştirin.

EV DEKORASYONU İÇİN DE OKALİPTUS KULLANABİLİRSİNİZ

EV DEKORASYONU OKALİPTÜS

Evin her yerinde okaliptus kullanabilirsiniz. Bunu lavanta ile de yapabilirsiniz, çünkü nefis ve rahatlatıcı. Üstelik dekorasyonun çok saf, canlı ve rahat görünmesini sağlıyor. Huzurlu ve sakin bir ortam için okaliptus ile dekorasyonunuzu renklendirebilirsiniz.

Banyoda deniz havası estirmenin kolay ve düşük bütçeli yolları

Banyonuz yeterince hava alıyor mu? Küf oluşmasını istemiyorsanız dikkat!