Açık planlı mutfaklar

Mutfağın ana yaşam alanlarına açıldığı evleri nasıl daha iyi planlamalı? Bu ara mutfağınız ile sizi ayıran sınırları ortadan kaldırmayı düşünüyorsanız bu fikirler tam sizlik!

Yaşam alanları küçülüyor. Hem 1+1 ve stüdyo hem de 2+1 tipi dairelerde açık mutfaklara çok sık rastlamak mümkün. Bununla birlikte mutfak ile ana yaşam alanı arasındaki sınırlar artık kalkıyor. Evde geçirilen zamanın azalması ile beraber mutfak da sosyal alanın içine dahil edilerek onun bir parçası oluyor. Bu tarz bir yaşam alanını daha iyi planlamak için bu fikirlere siz de göz atabilirsiniz.

Tezgah çözümü:
Mutfak tezgahı mekanın geri kalanına bakıyorsa tezgahın üzerine 30 cm’lik bir yükselti ideal bir ayırıcı görevi üstlenebilir.
www.onekindesign.com

İşlevsel küçük alan:
Alan dar olsa da hem işlevsel bir oturma köşesi yaratılmış hem de büyük bir pano ve rafa yer verilmiş. Bu köşe aynı zamanda mutfak alanını mekanın geri kalanından ayırıp onun işlevini vurgulayan bir sınır.
www.shedesign.ru

Mekan-mobilya ilişkisi:
Açık mutfak her ne kadar mekanı ferahlatan ve alan kazandıran bir çözüm olsa da küçük bir eviniz varsa mutlaka mekanın büyüklüğü ile orantılı küçük mobilyalar tercih etmeye özen gösterin.
www.homedit.com

Devamlılık hissi:
Mutfağı tam anlamıyla yaşam alanının bir parçası olarak değerlendirmek istiyorsanız mutfağa ait bazı eşyaları dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Örneğin tabakları duvara asmak gibi…
www.kokopelia.pl

Açık raf üniteleri:
Açık raf üniteleri daha samimi ve sıcak bir mutfak alanı yaratır. Özellikle İskandinav ya da country tarzı mutfaklar da çok şık olabilir.
www.murraymitchell.com

Dar alan:
Dar bir açık planlı yaşam alanında mümkün olduğunca girintisi çıkıntısı olmayan hatta parlak yüzeyli ve kulpsuz bir mutfak tasarımı tercih etmeye özen gösterin.
www.skonahem.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Muğla deko-rehber

Bir batarya her şeyi değiştirir