Duvarları yıkmak istemenize neden olacak açık planlı mutfak modelleri

Açık planlı mutfak modelleri son yılların en popüler dönemini yaşıyor. İnsanlar, mutfaklarını yemek odalarına bağlamak ve hatta yemek odalarını oturma odalarına bağlamak için alanlarını giderek daha fazla açıyorlar. Bu açık planlı iç mekanlar, odadan odaya kesintisiz hareketi teşvik ediyor ve daha aydınlık, ferah alanlar elde etmemizi sağlıyor. 

Artık misafirleriniz yemek odanızda sohbet ederken yemek pişirdiğiniz için mutfağınızda mahsur kalmanıza gerek yok. Bu alanlar birbirine bağlandığında, yemek pişirirken sohbet edebilirsiniz.

Açık planlı mutfakların tek dezavantajı dekore ederken biraz zorlanabilirsiniz. Size büyük bir boş tuval verildiğinde, nereden başlayacağınızı bilmek zordur. Neyse ki, bu örnek açık planlı mutfak modelleri ve fikirleri size ilham verebilir.

TAŞINABİLİR ADALAR İŞLEVSELDİR

JULİAN PORCİNO

Mutfak adası, geniş bir mutfağınız varsa, alanı kapatmadan tezgah eklemenin harika bir yolu olabilir. Her zaman katlanabilir bir ada tercih edebilirsiniz. Uyum için dolabınıza benzeyen tekerlekli bir ada seçin.

LAVABONUN ARKASINI GÜZELLEŞTİRİN

TYLER KARU TASARIM

Mutfağınız nasıl düzenlenmiş olursa olsun, cesur backsplash’lar (Bir lavabonun arkasındaki alanı sıçramalardan koruyan su geçirmeyen dik pano) alana renk katar. Ancak alanınız açık konsept ise, şık bir backsplash gerçekten gereklidir. Bakmaktan ve göstermekten hoşlanacağınız bir şey seçtiğinizden emin olun.

FARKLI RENKLERİ BİR ARADA KULLANIN

TYLER KARU TASARIM

Mutfak adanızı dolaplarınızla eşleştirmek oldukça popüler bir seçim olsa da mecbur değilsiniz. Farklı renkleri tercih etmek, alanınızı daha dinamik hissettirebilir – özellikle de canlı bir halıyla kombini tamamlarsanız.

RAFLARDA VE TEZGAHTA DEKORATİF VURGULAR

BLUE COPPER DESIGN

Açık planlı bir mutfakta rafların ve tezgahın dikkatli bir şekilde düzenleyin. Dekoratif vurguları unutmayın.

NEDEN AÇIK PLAN MUTFAK TERCİH ETMELİYİZ?

Yaşam alanları küçülüyor. Hem 1+1 ve stüdyo hem de 2+1 tipi dairelerde açık mutfaklara çok sık rastlamak mümkün. Bununla birlikte mutfak ile ana yaşam alanı arasındaki sınırlar artık kalkıyor. Evde geçirilen zamanın azalması ile beraber mutfak da sosyal alanın içine dahil edilerek onun bir parçası oluyor. Bu tarz bir yaşam alanını daha iyi planlamak için bu fikirlere siz de göz atabilirsiniz.

Tezgah çözümü: Mutfak tezgahı mekanın geri kalanına bakıyorsa tezgahın üzerine 30 cm’lik bir yükselti ideal bir ayırıcı görevi üstlenebilir.

onekindesign

İşlevsel küçük alan: Alan dar olsa da hem işlevsel bir oturma köşesi yaratılmış hem de büyük bir pano ve rafa yer verilmiş. Bu köşe aynı zamanda mutfak alanını mekanın geri kalanından ayırıp onun işlevini vurgulayan bir sınır.

shedesign

Mekan-mobilya ilişkisi: Açık mutfak her ne kadar mekanı ferahlatan ve alan kazandıran bir çözüm olsa da küçük bir eviniz varsa mutlaka mekanın büyüklüğü ile orantılı küçük mobilyalar tercih etmeye özen gösterin.

homedit

Devamlılık hissi: Mutfağı tam anlamıyla yaşam alanının bir parçası olarak değerlendirmek istiyorsanız mutfağa ait bazı eşyaları dekoratif olarak kullanabilirsiniz. Örneğin tabakları duvara asmak gibi…

kokopelia

İşte diğer açık planlı mutfak modelleri…

AÇIK PLANLI MUTFAK MODELLERİ

Ev için en iyi planlama nasıl olur? Açık planlı, yarı açık planlı ve geleneksel

Açık plan ev modelleri ve açık planlı evin püf noktaları

Açık plana geç 7 metrekare kazan: 1+1 dairelere öneriler

https://www.evimdergisi.com.tr/acik-plana-gec-7-metrekare-kazan-11-dairelere-oneriler/