Yemek odasında Feng Shui nasıl uygulanır?

Son güncelleme:

Feng shui’de yemek odası, aile uyumunun bir simgesidir. Yemekleri ve kutlamaları paylaşmak için bir araya geldiğimiz bir yerdir, dolayısıyla aynı zamanda arkadaşlıklarınızı ve topluluk bağlantılarınızı da temsil eder. 

Evinizin bu bölümündeki enerjinin bu ilişkileri ve toplanmaları desteklemesini istersiniz. Feng shui’yi kullanarak, aileniz ve arkadaşlarınız için daha uyumlu bir buluşma noktası yaratmak için yemek odanızdaki enerjiyi yumuşatabilirsiniz. 

İster aile dramını azaltmak, ister daha derin arkadaşlıklar kurmak, ister ailenizin birlikte akşam yemeği yemesi için rahat ve destekleyici bir yer yaratmak isteyin, burada feng shui’yi yemek odanıza uygulayabileceğiniz birkaç yol var .

Yemek masası

Şekil, feng shui uygulayıcılarının bir alandaki enerjiyi değiştirmek için kullandıkları araçlardan biridir. Geliştirmek istediğiniz belirli bir enerji türünü desteklemek için yemek masanızın şeklini bilerek seçebilirsiniz. Daha fazla istikrar ve topraklama davet etmek istiyorsanız veya amacınız ailenizde veya arkadaşlıklarınızda daha az dram yaşamaksa, kare veya dikdörtgen bir masa en iyisidir. Oval veya yuvarlak bir masa, odanın etrafında yumuşak bir qi (enerji) akışı oluşturmak için harikadır. 

Yemek sandalyeleri

Ailenizin ve misafirlerinizin dinlenmesini ve oyalanmasını istiyorsanız, rahat yemek sandalyeleriniz olduğundan emin olun. İçeri girip çıkması kolay, destekleyici sırtlara sahip sandalyeler arayın. Ayrıca her sandalyenin etrafında masadan rahatça çekilebilmeleri ve misafirlerin içeri girip çıkmak zorunda hissetmemeleri için yeterli alan olmalıdır. 

Yemek sandalyelerinin sayısını da dikkate almak iyi bir fikirdir. Daha fazla arkadaş edinmek ve daha fazla misafir ağırlamak istiyorsanız, evinizde yaşayan insan sayısından daha fazla sandalyeye sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin, daha fazla akşam yemeği partisi vermek isteyen bir çift, yemek masasının etrafına dört hatta altı sandalye yerleştirmeyi hedeflemelidir. Bu sandalyeleri her gün kullanmasanız bile, bu ekstra oturma alanı, arkadaşlarınız ve ailenizin evinize ve hayatınıza girmesi için alan yaratır. 

Duvar Rengi

Yemek odanızdaki duvarları hangi renge boyayacağınıza karar verirseniz, rehberlik için feng shui renk teorisine bakabilirsiniz. Yemek odası alanınızı nasıl kullanmak istediğinize dair niyetinizi destekleyen bir renk seçin ve sevdiğiniz bir renk olduğundan emin olun. İşte yemek odanıza dahil etmek isteyebileceğiniz feng shui’den ilham alan birkaç renk: 

  • Kırmızı, iştahı harekete geçirir ve kutlamalarınıza  sıcak, etkileyici bir ateş enerjisi katar.
  • Kahverengi ve sarı topraklayıcı ve besleyicidir ve sabit toprak enerjisine bağlıdırlar. Sarı ayrıca daha fazla neşe duygusu getirir. 
  • Yeşiller ve orta tonlu maviler, mekanınıza canlandırıcı, iyileştirici bir ahşap unsur getirir.
  • Beyaz ve gri, çok yönlü, nötr bir zemin sağlayabilen popüler renklerdir. Daha çok projeleri tamamlamakla, işleri halletmekle, yemek yemek ve eğlenmekle daha az ilgilidirler. Biraz ateş getirmek ve alanı ısıtmak için bazı kırmızı vurgular eklemenizi öneririz. 

Halılar

Bir halı, yemek odanıza harika bir ektir çünkü uzaydaki enerjinin yerleşmesine yardımcı olacaktır. Tasarım açısından, oda için uygun boyutta bir halıya sahip olmak önemlidir. Yemek odanızdaki halının, yemek sandalyeleriniz masadan çekildiklerinde hala halının üzerinde kalacak kadar büyük olduğundan emin olun. Yukarıda belirtilen renklerden birinde bir halı seçerek, başka bir feng shui anlam katmanını da getirebilirsiniz. 

Sanat Eseri, Aynalar ve Dekor

Son olarak, alanınızı kendinize ait kılmak için bazı dekoratif dokunuşlar getirmeyi unutmayın. Yemek odası, bolluk duygularını uyandıran görüntüler eklemek için harika bir yerdir çünkü kendinizi iyi yemekle besleme yeteneği, feng shui’de bolluk ve refahla bağlantılıdır. Sanat, yemek odanızdaki qi’yi artırmak için ekstra bir renk patlaması eklemenin başka bir harika yoludur. 

Yemek odanıza aynalar eklemek, ailenize ve misafirlerinize sunacağınız muhteşem yemeklerin ve özenli yemeklerin tümünü ikiye katlayarak bereketi de artıracaktır. Sevdiğiniz bir ayna seçin ve masayı ve üzerine yerleştirilen her şeyi yansıtabileceği bir yere asın. 

Ayrıca, kasıtlı olarak belirli enerji türlerini getirmek için taze çiçekler veya bir kase meyve ekleyebilirsiniz. Bu, duvarlarınızı boyamak veya yeni mobilyalar almak zorunda kalmadan yemek odanızda feng shui ve renklerle oynamanın harika bir yoludur. Genel sağlık ve neşe için sarı çiçeklerden oluşan bir vazo, dinamik enerji ve refah için kırmızı çiçekler, şefkat ve esneklik için yeşillik veya uğurlu yang enerjisi için bir kase portakal deneyin. 

Feng Shui’de yeşil renk anlamı ve kullanımı