Şehirde bahçeli ev keyfi

Nişantaşı’ndaki bahçe katında sıcak ve keyifli bir yaşam alanı oluşturmuş Özkaner Ailesi. Mimar Çetin Özkaner, eşi Elif ve kızları Selena ile yaşadıkları bu bahçe katını silbaştan hayata geçirmişler.

Özkaner Ailesi’nin yaklaşık 15 yıldır yaşadıkları Nişantaşı hayatının son 5 yılı Doğu Sitesi’nde geçmiş ve aile geçtiğimiz mart ayında aynı siteden birbahçe katı almaya karar vermiş. Mimar Çetin Özkaner, moda tasarımcısı eşi Elif ve kızları Selena, öncelikle ihtiyaçlarını net olarak belirleyerek işe başladılar. Yıllarca ara katlarda oturan aile bahçe ve çevreyle daha iç içe bir yaşam sürdürmek istiyormuş ve bu 110 metrekarelik daireyi seçmelerindeki en önemli etken bahçe katı olması olmuş.

Değişim zamanı
“Öncelikle ihtiyaçlarımıza yönelik yeni planlamayı yaparak ve evin plan yerleşimini değiştirerek işe başladık. Evin en hoşumuza giden yanı, konumu sayesinde tüm odalarının gün ışığı alması ve büyük giriş holüydü. Tüm odalar bu hole açılmaktaydı. İşe önce, ön bahçeye bakan salonun yanındaki yatak odasını, mutfak hacmine dönüştürüp salona açmakla başladık. Bu sayede mutfak ve bahçe merkezli bir yaşam için evimizi hazırladık. Yemek masasında büyük mutfak hacmine alarak salonda daha rahat ve geniş bir oturma alanı yarattık. Yeni mutfak, eski yatak odasının, hole açılan kapısını da kapatarak kazanılan alana holde büyük bir dolap yerleştirdik” diyor Çetin Özkaner.
Mutfakta ve salon zemininde Şerifoğlu meşe lamine parke kullanarak sıcak bir yapı sağlanmış. Mutfak ile salon arasına, katlanır kayar kanatlı panjur lake kapaklardan oluşan bir kapı sistemi konularak iki bölümün istenildiğinde ayrılmasına olanak tanınmış. Evdeki tüm mobilya çalışmalarını, Çetin Bey’in meslek hayatında da yıllardır çözüm ortağı olan Format Ahşap-Musa Topaç yapmış.

Etkili dokunuşlar
Salondaki bahçeye bakan pencere ilk iş olarak yere kadar açılarak bahçe ile yaşam birleştirilmiş. Duvarlarda Amerikan vinil duvar kaplamaları kullanılmış. Evin tüm pencerelerinde demir korkuluklar sökülerek pencerelere motorlu kepenkler takılmak sureti ile parmaklıklar ardındaki hayata son verilmiş. Salon oturma grubu Koleksiyon Mobilya, orta sehpa Mudo Concept, dresuar ise Tepe Home’dan alınmış. Orta holde, Selena’nın kitaplarını koyabilmesi ve onlara rahat ulaşabilmesi için bir kütüphane tasarlanmış. Bu alanın duvarlarında Artstone beyaz kaplama tuğla, zemininde Karo İstanbul’a özel yaptırılan karolar kullanılmış.
Banyoda ise duvarlarda dokulu bir sıva çalışması ile natürel bir görsel yakalanmaya çalışılmış. Duş içine ise İspanyol malı kesme cam etkisi veren özel bir seramik çalışması uygulanmış. Tezgah ve zeminde Burdur beji mermer kullanılarak doğal etki tamamlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evim 7 yaşında! Tatlı tarifleri

Suluboya etkisi